Jak szybko poruszać się po mieście – elektryczne hulajnogi, rowery i inne technologiczne nowinki

Ciągnące się kilometrami korki, spaliny zanieczyszczające powietrze i przyczyniające się do powstawania smogu, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego – te wszystkie problemy związane z jazdą samochodem, skutecznie zachęcają do poszukiwania alternatywnych sposobów transportu w dużych miastach. Między innymi w odpowiedzi na te kłopoty, wielu użytkowników aut przerzuciło się na komunikację zbiorową, rower albo skuter. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także inne nowocześniejsze urządzenia umożliwiające pokonywanie dużych odległości – stosunkowo szybko i bez większego wysiłku. Jeśli szukasz sposobu na ominięcie korków i łatwe dotarcie do celu, ten artykuł jest dla Ciebie.


Rower elektryczny

Jazda do pracy rowerem to bardzo ekologiczne rozwiązanie, rozpowszechnione w wielu krajach Europy. Taka perspektywa wydaje się atrakcyjna jednak pod pewnymi warunkami. Oprócz warunków klimatycznych, które decydują o tym, czy przez większość roku podróżujemy wygodnie, czy mokniemy i marzniemy, bardzo istotna jest także odległość, jaką mamy do pokonania. Pokonanie 2-3 kilometrów to raczej żaden problem. Co innego, gdy odległość z domu do pracy jest znacznie większa. Nie chcemy przecież docierać do biura zlani potem i wykończeni jak po ciężkim odcinku Tour de France! Właśnie dlatego na dłuższych trasach przydaje się wspomaganie, jakie zapewnia rower elektryczny. Dysponując takim zaawansowanym środkiem transportu, jesteśmy elastyczni i sami możemy wybierać w dogodnym momencie, czy chcemy napędzić maszynę za pomocą pracy własnych mięśni, czy skorzystać z pomocy silnika. W ten sposób, można wyłącznie pedałować na prostych odcinkach, a dodatkowo wspomagać się na podjazdach.Ile kosztuje rower elektryczny? Cennik jest tak samo zróżnicowany, jak w przypadku tradycyjnych modeli. Na cenę składa się wiele elementów konstrukcyjnych – rama, hamulce, przerzutki itd. Nie zagłębiając się w szczegóły, można przyjąć, że koszt roweru elektrycznego zaczyna się od 2500 zł, a górna granica ceny może znacznie przekraczać 10 000. To spory wydatek, jednak należy mieć na uwadze, że tradycyjne rowery, zwłaszcza te składane na zamówienie z najlepszych części, także potrafią kosztować ogromne pieniądze. Poza tym, to wciąż niższa kwota niż zakup i - przede wszystkim  - codzienna eksploatacja miejskiego auta.

Żeby ograniczyć wybór roweru do kilku modeli, nie trzeba jednak zagłębiać się w specyfikację techniczną każdego z nich. Najpierw należy zastanowić się nad kategorią, która nas interesuje. Wśród tradycyjnych rowerów, gołym okiem widać różnice między rowerami górskimi, a tymi przeznaczonymi do jazdy po mieście. W przypadku elektrycznych - także da się wyodrębnić różne rodzaje posiadające specyficzne cechy. Znajdziemy zatem rowerów miejskich, rowerów górskich, rowerów trekkingowych, składanych rowerów, które bez problemu zmieścimy w bagażniku, a także rowery przeznaczone dla dzieci. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich warunkach najczęściej będziemy jeździć można szukać także wśród rowerów uniwersalnych. Przykładem takiego modelu jest Skymaster Raptor, który radzi sobie doskonale zarówno w miejskiej dżungli, jak i na szutrowych drogach czy na trawie.

Generalnie, rowery do jazdy poza terenem zabudowanym to najczęściej wyższe koszty ze względu na wzmacniane konstrukcje i grube koła dostosowane do jazdy na każdej nawierzchni. Elektryczne rowery miejskie są bardziej eleganckie z wyglądu, ale za to bardziej delikatne.

Jeśli chodzi o same silniki, możliwości różnych urządzeń są bardzo podobne. Wynika to z przepisów unijnych, które stanowią dopuszczalne normy oraz polskich przepisów, zawartych w Kodeksie Drogowym. Standardem jest więc rozwijanie prędkości maksymalnie 25 km na godzinę (przy wyższej, napęd elektryczny automatycznie się wyłącza) oraz moc silnika nie przekraczająca 250 Watów. Istotne różnice mogą dotyczyć maksymalnego zasięgu oraz czasu ładowania akumulatora, a także wagi samego sprzętu oraz dopuszczalnej masy samego rowerzysty.


Elektryczna hulajnoga

Hulajnogi wróciły do łask i dziś nie są już tylko zabawkami dla dzieci, a pełnoprawnym środkiem transportu konkurującym z rowerem. Nieprzypadkowo coraz częściej widuje się dorosłych na hulajnogach i to niekoniecznie w parku, a także na ulicach miast czy w metrze. Hulajnogą można swobodnie poruszać się, nie posiadając ani karty rowerowej ani tym bardziej prawa jazdy. Dotyczy to oczywiście również hulajnóg w wersji elektrycznej.


Na co zwracać uwagę szukając takiego sprzętu?

Pierwszym krokiem powinno być oddzielenie od siebie modeli dla dorosłych i dla dzieci. Tu różnicę można naprawdę szybko dostrzec. Hulajnoga dla dziecka to najczęściej sprzęt o wyraźnie mniejszych rozmiarach, często także z osadzonym nie na dwóch, a na trzech kołach, w celu osiągnięcia większej stabilności. Modele dla dzieci wykonane są z lżejszych materiałów, co z jednej strony zmniejsza ich trwałość, z drugiej - umożliwia przenoszenie osobom, które nie mają przecież tyle siły, co dorośli. Maksymalne obciążenie takiej hulajnogi to najczęściej 22-65 kilogramów. Modele dla dorosłych najczęściej posiadają maksymalny udźwig przynajmniej do 100 kg.

Wybierając hulajnogę dla dorosłych przede wszystkim, naszą uwagę powinny zwrócić koła. Z pewnością zdaje sobie z tego sprawę większość rodziców, którzy mieli kiedykolwiek okazję jeździć po chodniku wózkiem dziecięcym – nawierzchnia bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Popękane płyty chodnikowe, brukowane podłoże, nierówności – to wszystko wyzwanie dla jadącego na hulajnodze i ćwiczenie równowagi! Żeby jednak uniknąć podskakiwania na każdym wyboju i szybkiego starcia lub zniszczenia kółek, warto szukać od razu solidnych rozwiązań. Im koła są większe, tym na lepszy komfort jazdy można liczyć. Znaczenie ma także materiał, z jakiego zostały wykonane. Lepiej odrzucić od razu tanie plastikowe kółka, a szukać raczej metalowych lub pompowanych kół. Duże koła to wprawdzie mniejsza zwrotność, niemniej jednak, jeśli myślimy po prostu o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, a nie o trikach na rampie to nie będzie z tym żadnego problemu.

Dobrze jest także zwracać uwagę na wszystkie drobne elementy składające się na szeroko pojętą ergonomię. Przymierzając się do hulajnogi, dobrze jest sprawdzić, czy kierownice trzyma się wygodnie, czy na ramie na pewno wygodnie się stoi i nie jest zbyt ślisko, czy jesteśmy zadowoleni z hamulców itp.W przypadku hulajnogi elektrycznej, oprócz siły własnych nóg, mamy także do dyspozycji silnik elektryczny. W zależności od jego mocy oraz pojemności akumulatora, różni się prędkość maksymalna oraz zasięg rozmaitych modeli. O ile zasięg istotnie może mieć znaczenie, tak do prędkości raczej nie ma co przywiązywać dużej wagi. Przykładowo, elektryczna hulajnoga KAWASAKI KX-FSKID5.5 rozwija prędkość max 12 km/h, co nie jest wartością imponująca, ale w zupełności wystarczy. Trzeba pamiętać o tym, że na hulajnodze najczęściej poruszamy się wśród przechodniów, więc szybsza jazda jest nie tylko niepotrzebna, ale także niebezpieczna! Nawet mając sprzęt jadący 25 km/h lub szybciej, pewnie nigdy tej maksymalnej prędkości nie wykorzystamy.


Elektryczna deskorolka

Twórcy filmowej trylogii „Powrót do przyszłości” mogą czuć się rozczarowani, że jednak świat poszedł w innym kierunku. Nie doczekaliśmy się masowej produkcji deskorolek umożliwiających latanie ponad ziemią. Są jednak inne ciekawe rozwiązania będące pochodną tradycyjnej deskorolki. Jedną z jej elektrycznych wersji, jest tak zwany Longboard. Taka deskorolka sterowana elektrycznie kosztuje nieco ponad 1000 zł i rozwija prędkość 16 kilometrów na godzinę. Inna forma nowoczesnej deskorolki to urządzenia od takich producentów jak Skymaster czy Yesdzik, które z wyglądu, bardziej od deskorolki, przypominają pojazdy Segway. Deskorolki elektryczne to bardziej ciekawe gadżety, niż  typowy środek lokomocji, niemniej jednak, posiadają niewątpliwe zalety - jak chociażby możliwość ćwiczenia koordynacji ruchowej, ponieważ sterowanie bazuje na odpowiednim balansie ciała.Ze względu na niedobór czasu i chęć jego efektywnego wykorzystania, wszelkie technologie usprawniające transport osób z miejsca na miejsce będą się stale rozwijać. W końcu nikt nie lubi tracić życia w korkach albo zatłoczonych autobusach. Już dziś mamy kilka ciekawych alternatyw, które są nie tylko modne i szybkie, ale również dobre dla zdrowia. W końcu lepszy rower czy hulajnoga, nawet w wersji elektrycznej, niż bezczynność i brak ruchu na samochodowym fotelu!


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') });