Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem?

Ogrom zastosowań smartfonów ogranicza już chyba tylko wyobraźnia producentów sprzętu. Dzięki łączności z internetem i odpowiednim aplikacjom, telefon może zastąpić portfel lub kartę płatniczą, nawigację GPS, latarkę czy urządzenie treningowe. Równolegle z rozwojem urządzeń do telefonii komórkowej, dynamicznie rozwijały się także telewizory – dziś smart TV. Czy inteligentne urządzenia mogą ze sobą współpracować? Jak najbardziej tak. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 


Smartfon jako pilot do telewizora


O ile telewizory przeszły prawdziwą rewolucję, oferując naprawdę rozbudowany interfejs i wiele dostępnych funkcji i aplikacji, tak w większości przypadków piloty do sterowania wciąż cechuje dość archaiczna konstrukcja, pamiętająca jeszcze czasy, gdy rozrywki szukało się w ramach telewizyjnych ramówki, a nie korzystając z usług streamingowych czy materiałów na żądanie. W związku z tym, pilot nadaje się do zmiany kanałów, głośności czy kolorów, jednak w przypadku chęci szybkiego poruszania się po menu albo szukania interesujących treści  wyszukiwarce, raczej nie zdaje egzaminu. Znacznie bardziej intuicyjny od pilota jest smartfon z dotykowym ekranem, który jest wręcz stworzony do szybkiego poruszania się w świecie aplikacji internetowych. Zamiana pilota na smartfona to wielkie ułatwienie, bo steruje się wygodniej. Oprócz tego, w ogóle nie musimy go szukać, bo zazwyczaj mamy go pod ręką. Znika także problem pilota z wymianą baterii, gdy te się wyczerpią. Strumieniowanie obrazu z telewizora na smartfon


Sparowanie telewizora ze smartfonem sprawia, że na małym ekranie możemy widzieć to samo, co znajduje się na dużym. Jak zrobić użytek z takiego rozwiązania? Można na przykład kontynuować oglądanie ulubionego serialu, nawet wtedy, gdy musieliśmy wyjść z pokoju i straciliśmy z oczu duży ekran telewizora. Inną korzyść na pewno docenią rodzice – z taką funkcją mogą bez trudu podejrzeć, co ogląda ich dziecko, gdy oni znajdują się za ścianą.


Strumieniowanie obrazu ze smartfona na telewizor


To funkcja o ogromnym potencjale. Doskonale sprawdza się przede wszystkim przy chęci pokazanie zdjęć w większym gronie. Zamiast przekazywać sobie smartfona z fotografią na małym 6-calowym ekranie, można pokazać obrazy wszystkim, korzystając z ekranu 60 cali. W ten sposób, bez trudu pokażemy chociażby najlepsze chwile z wakacji, bez potrzeby zrzucania zdjęć na komputer albo do chmury. Na telewizorze można też przeglądać ciekawe materiały z mediów społecznościowych. W tym miejscu przede wszystkim warto wskazać te stworzone z myślą o wysokiej rozdzielczości – chociażby nagrania w 4K. 

Warto także pamiętać o tym, że smartfon i telewizor mogą wspólnie zastąpić domowy komputer. Taką możliwość zapewni stacja dokująca Samsung DeX – peryferyjne urządzenie współpracujące ze smartfonem Samsung Galaxy S8 oraz wszystkimi nowszymi. W trybie Samsung DeX, można wyświetlać filmy, prace i dokumenty na większym ekranie, a jednocześnie nadal używać telefonu do rozmów czy SMS-ów. Dzięki Samsung DeX, mamy do dyspozycji dwa ekrany, więc można zrobić dwa razy więcej! W trybie DeX bardzo wygodnie obsłużymy najważniejsze aplikacje biurowe jak Word, Exel, Powerpoint, Outlook, One Drive, Skype czy Adobe Acrobat Reader.


Zarządzanie muzyką z poziomu smartfona


Każdy plik muzyczny można udostępnić i odtworzyć na telewizorze podobnie, jak plik filmowy albo obraz. Jednak dodatkowe możliwości zyskujemy, gdy telewizor jest kompatybilny z kinem domowym albo soundbarem. W takiej sytuacji, możemy za pośrednictwem telewizora uzyskać dostęp do wszystkich głośników i na ekranie smartfona kierować nagłośnieniem podczas imprezy.Udostępnianie plików


Jeśli na ekranie smart TV chcemy mieć dostęp do tych samych plików na przykład muzycznych czy filmowych, można to łatwo zrobić, bez potrzeby zgrywania tych treści na dodatkowe nośniki używania kabli. Wybrane pliki z jednego urządzenia na drugie można swobodnie przerzucać, jeśli są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. 


Jak połączyć smartfon z telewizorem?


Jak widać, możliwości są ciekawe, pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby stały się dla nas dostępne. Sposoby łączenia urządzeń różnią się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Możemy jednak wyróżnić te najpopularniejsze. 

  • Aplikacja Samsung Smart View – to aplikacja fabrycznie zainstalowana w większości telefonów Samsung. W celu skorzystania z aplikacji, telewizor, jak i smartfon, powinny być połączone do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie, w zależności od modelu telewizora, trzeba wybrać odpowiednią opcję. Możliwe też jest, że TV samoczynnie wykryje telefon. Korzystając z aplikacji, przeniesiemy wybraną zawartość np. zdjęcie, lub film.


  • Standard Wi-Fi Direct – opcja dostępna dla telefonów innych niż Samsung. Również opiera się na podłączeniu obu urządzeń do tej samej sieci Wi-Fi.


  • AirPlay – to funkcja dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Dzięki niej, będziemy strumieniować obraz i dźwięk, a  także korzystać na telewizorze z takich aplikacji jak iTunes.  Funkcję wspierają wybrane telewizory, głównie marki Sony, LG oraz Samsung. 


  • Screen Mirroring - to wygodna funkcja, która pozwala na wykonanie kopii ekranu 1:1, a więc - bezpośredniego podglądu ekranu telefonu na telewizorze w czasie rzeczywistym. Co więcej, nie wymaga podłączenia do tego samego Wi-Fi smartfona i telewizora. W tej wersji telefon sam tworzy sieć. Jak sprawdzić czy telefon obsługuje tę funkcję? Należy wysunąć górną belkę w urządzeniu i poszukać ikony o nazwie "Smart View" lub "Screen Mirroring".


  • Połączenie MHL – to standardowe połączenie przewodowe. Za pomocą kabla łączącego cechy HDMI i microUSB, można w ten sposób strumieniować dźwięk i obraz. Czy takie rozwiązanie ma jeszcze zastosowanie? W dobie łączności bezprzewodowej - bardzo rzadko, ale warto pamiętać, że gdy smartfon jest podłączony w ten sposób, cały czas się ładuje, więc jeśli chcemy podładować akumulator, nie rezygnując z oglądania filmu, to może być dobry pomysł. Można także połączyć smartfon z telewizorem, korzystając z USB typu C i przejściówki z USB na HDMI.


Jaki telewizor będzie kompatybilny ze smartfonem?


Zdecydowana większość smart TV bez trudu połączy się z każdym smartfonem. Na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup każdego telewizora z systemem Android TV. Tam, w ramach oprogramowania, mają już Chromecast, umożliwiający połączenie. Bardzo dobry telewizor z Chromecast, zapewniający doskonałą jakość obrazu i dźwięku, to SONY KD-65XG8505.

Łączność bezprzewodową umożliwia też starszy standard Miracast, który jest obsługiwany przez wiele modeli od 2012 roku. Niedrogi telewizor z Miracast to na przykład PHILIPS 55PUS6703/12, wyposażony w trójstronny system Ambilight, zapewniający dodatkowe kolorowe oświetlenie na ścianie wokół telewizora.

Warto zwrócić uwagę także na telewizor PANASONIC TX-58GX830E, który oprócz kompatybilności ze smartfonami, współpracuje z Google Assistant i pozwala bardzo łatwo zarządzać głośnikami przez Bluetooth Audio Link.

Zarządzanie multimediami może być znacznie prostsze i to bez żadnych dodatkowych kosztów i urządzeń. Bardzo często okazuje się, że mamy zarówno telewizor, jak i smartfon, które mogą współpracować, a korzystanie z tych funkcji to kwestia wiedzy i podstawowej konfiguracji. Warto się tym zainteresować, aby ułatwić sobie życie.


Czytaj więcej

Co to jest Blu-ray? Jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.
Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Jakie sa zalety modeli od tych producentów? Na te pytania staramy się odpowiedzieć.
Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zakup kina domowego sprawia, że we własnym salonie możemy poczuć się jak sali kinowej. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów i skuteczne połączenie ich ze sobą, wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności. O czym pamiętać, zanim zmierzymy się z tym wyzwaniem? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak podłączyć kino domowe do telewizora.
Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem?

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  
Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 
Jaki telewizor wybrać? -  praktyczny poradnik

Jaki telewizor wybrać? - praktyczny poradnik

Jak wybrać nowoczesny telewizor na miarę oczekiwań i dostępnych obecnie możliwości? Zobacz nasz poradnik.
Jakie gadżety elektroniczne zabrać na narty?

Jakie gadżety elektroniczne zabrać na narty?

Co może się przydać podczas wyjazdu na narty? Zobacz nasz poradnik, zanim zaczniesz kompletować sprzęt na zimowy wyjazd w góry!
Jak szybko znaleźć idealne prezenty gwiazdkowe dla całej rodziny?

Jak szybko znaleźć idealne prezenty gwiazdkowe dla całej rodziny?

Prezenty pod choinką to ten element świąt, na który dzieci czekają z wypiekami na twarzy. Trafione upominki dają dużą radość zarówno obdarowanemu, jak i temu, kto obdarowuje. Często jednak nie jest to takie proste. Znalezienie idealnego prezentu gwiazdkowego wymaga często dużo czasu i determinacji. Co zrobić, aby ułatwić sobie życie i nie stresować się prezentami tuż przed pierwszą gwiazdką? Mamy na to swoje sprawdzone sposoby. Przeczytaj nasz poradnik!
Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Jakie modele soundbarów polecamy do nowoczesnych telewizorów Samsung? Prezentujemy tutaj najciekawsze propozycje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]