Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

Ogrom zastosowań smartfonów ogranicza już chyba tylko wyobraźnia producentów sprzętu. Dzięki łączności z internetem i odpowiednim aplikacjom telefon może zastąpić portfel lub kartę płatniczą, nawigację GPS, latarkę czy urządzenie treningowe. Równolegle z rozwojem urządzeń do telefonii komórkowej dynamicznie rozwijały się także telewizory – dziś smart TV. Czy inteligentne urządzenia mogą ze sobą współpracować? Jak najbardziej tak. W tym artykule podpowiadamy, jak podłączyć smartfon do telewizora, i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie.


Smartfon jako pilot do telewizora


O ile telewizory przeszły prawdziwą rewolucję, oferując naprawdę rozbudowany interfejs i wiele dostępnych funkcji i aplikacji, tak w większości przypadków piloty do sterowania wciąż cechuje dość archaiczna konstrukcja, pamiętająca jeszcze czasy, gdy rozrywki szukało się w ramach telewizyjnych ramówki, a nie korzystając z usług streamingowych czy materiałów na żądanie. W związku z tym, pilot nadaje się do zmiany kanałów, głośności czy kolorów, jednak w przypadku chęci szybkiego poruszania się po menu albo szukania interesujących treści  wyszukiwarce, raczej nie zdaje egzaminu. Znacznie bardziej intuicyjny od pilota jest smartfon z dotykowym ekranem, który jest wręcz stworzony do szybkiego poruszania się w świecie aplikacji internetowych. Zamiana pilota na smartfona to wielkie ułatwienie, bo steruje się wygodniej. Oprócz tego w ogóle nie musimy go szukać, bo zazwyczaj mamy go pod ręką. Znika także problem pilota z wymianą baterii, gdy te się wyczerpią. 


Połączenie smartfona z telewizorem


Strumieniowanie obrazu z telewizora na smartfon


Połączenie smartfona z telewizorem sprawia, że na małym ekranie możemy widzieć to samo, co znajduje się na dużym. Jak zrobić użytek z takiego rozwiązania? Można na przykład kontynuować oglądanie ulubionego serialu, nawet wtedy, gdy musieliśmy wyjść z pokoju i straciliśmy z oczu duży ekran telewizora. Inną korzyść na pewno docenią rodzice – z taką funkcją mogą bez trudu podejrzeć, co ogląda ich dziecko, gdy oni znajdują się za ścianą.


Udostępnianie ekranu ze smartfona na telewizor


To funkcja o ogromnym potencjale. Doskonale sprawdza się przede wszystkim przy chęci pokazania zdjęć w większym gronie. Zamiast przekazywać sobie smartfona z fotografią na małym 6-calowym ekranie można pokazać obrazy wszystkim, korzystając z ekranu 60 cali. W ten sposób bez trudu pokażemy chociażby najlepsze chwile z wakacji, bez potrzeby zrzucania zdjęć na komputer albo do chmury. Na telewizorze można też przeglądać ciekawe materiały z mediów społecznościowych. W tym miejscu przede wszystkim warto wskazać te stworzone z myślą o wysokiej rozdzielczości – chociażby nagrania w 4K.


Warto także pamiętać o tym, że smartfon i telewizor mogą wspólnie zastąpić domowy komputer. Taką możliwość zapewni stacja dokująca Samsung DeX – peryferyjne urządzenie współpracujące ze smartfonem Samsung Galaxy S8 oraz wszystkimi nowszymi. W trybie Samsung DeX, można wyświetlać filmy, prace i dokumenty na większym ekranie, a jednocześnie nadal używać telefonu do rozmów czy SMS-ów. Dzięki Samsung DeX mamy do dyspozycji dwa ekrany, więc można zrobić dwa razy więcej! W trybie DeX bardzo wygodnie obsłużymy najważniejsze aplikacje biurowe jak Word, Exel, Powerpoint, Outlook, One Drive, Skype czy Adobe Acrobat Reader.


Zarządzanie muzyką z poziomu smartfona


Każdy plik muzyczny można udostępnić i odtworzyć na telewizorze podobnie, jak plik filmowy albo obraz. Jednak dodatkowe możliwości zyskujemy, gdy telewizor jest kompatybilny z kinem domowym albo soundbarem. W takiej sytuacji możemy za pośrednictwem telewizora uzyskać dostęp do wszystkich głośników i na ekranie smartfona kierować nagłośnieniem podczas imprezy.