Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

Ogrom zastosowań smartfonów ogranicza już chyba tylko wyobraźnia producentów sprzętu. Dzięki łączności z internetem i odpowiednim aplikacjom telefon może zastąpić portfel lub kartę płatniczą, nawigację GPS, latarkę czy urządzenie treningowe. Równolegle z rozwojem urządzeń do telefonii komórkowej dynamicznie rozwijały się także telewizory – dziś smart TV. Czy inteligentne urządzenia mogą ze sobą współpracować? Jak najbardziej tak. W tym artykule podpowiadamy, jak podłączyć smartfon do telewizora, i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie.


Smartfon jako pilot do telewizora


O ile telewizory przeszły prawdziwą rewolucję, oferując naprawdę rozbudowany interfejs i wiele dostępnych funkcji i aplikacji, tak w większości przypadków piloty do sterowania wciąż cechuje dość archaiczna konstrukcja, pamiętająca jeszcze czasy, gdy rozrywki szukało się w ramach telewizyjnych ramówki, a nie korzystając z usług streamingowych czy materiałów na żądanie. W związku z tym, pilot nadaje się do zmiany kanałów, głośności czy kolorów, jednak w przypadku chęci szybkiego poruszania się po menu albo szukania interesujących treści  wyszukiwarce, raczej nie zdaje egzaminu. Znacznie bardziej intuicyjny od pilota jest smartfon z dotykowym ekranem, który jest wręcz stworzony do szybkiego poruszania się w świecie aplikacji internetowych. Zamiana pilota na smartfona to wielkie ułatwienie, bo steruje się wygodniej. Oprócz tego w ogóle nie musimy go szukać, bo zazwyczaj mamy go pod ręką. Znika także problem pilota z wymianą baterii, gdy te się wyczerpią. 


Połączenie smartfona z telewizorem


Strumieniowanie obrazu z telewizora na smartfon


Połączenie smartfona z telewizorem sprawia, że na małym ekranie możemy widzieć to samo, co znajduje się na dużym. Jak zrobić użytek z takiego rozwiązania? Można na przykład kontynuować oglądanie ulubionego serialu, nawet wtedy, gdy musieliśmy wyjść z pokoju i straciliśmy z oczu duży ekran telewizora. Inną korzyść na pewno docenią rodzice – z taką funkcją mogą bez trudu podejrzeć, co ogląda ich dziecko, gdy oni znajdują się za ścianą.


Udostępnianie ekranu ze smartfona na telewizor


To funkcja o ogromnym potencjale. Doskonale sprawdza się przede wszystkim przy chęci pokazania zdjęć w większym gronie. Zamiast przekazywać sobie smartfona z fotografią na małym 6-calowym ekranie można pokazać obrazy wszystkim, korzystając z ekranu 60 cali. W ten sposób bez trudu pokażemy chociażby najlepsze chwile z wakacji, bez potrzeby zrzucania zdjęć na komputer albo do chmury. Na telewizorze można też przeglądać ciekawe materiały z mediów społecznościowych. W tym miejscu przede wszystkim warto wskazać te stworzone z myślą o wysokiej rozdzielczości – chociażby nagrania w 4K.


Warto także pamiętać o tym, że smartfon i telewizor mogą wspólnie zastąpić domowy komputer. Taką możliwość zapewni stacja dokująca Samsung DeX – peryferyjne urządzenie współpracujące ze smartfonem Samsung Galaxy S8 oraz wszystkimi nowszymi. W trybie Samsung DeX, można wyświetlać filmy, prace i dokumenty na większym ekranie, a jednocześnie nadal używać telefonu do rozmów czy SMS-ów. Dzięki Samsung DeX mamy do dyspozycji dwa ekrany, więc można zrobić dwa razy więcej! W trybie DeX bardzo wygodnie obsłużymy najważniejsze aplikacje biurowe jak Word, Exel, Powerpoint, Outlook, One Drive, Skype czy Adobe Acrobat Reader.


Zarządzanie muzyką z poziomu smartfona


Każdy plik muzyczny można udostępnić i odtworzyć na telewizorze podobnie, jak plik filmowy albo obraz. Jednak dodatkowe możliwości zyskujemy, gdy telewizor jest kompatybilny z kinem domowym albo soundbarem. W takiej sytuacji możemy za pośrednictwem telewizora uzyskać dostęp do wszystkich głośników i na ekranie smartfona kierować nagłośnieniem podczas imprezy.Udostępnianie plików


Jak widać, możliwości są ciekawe, pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby stały się dla nas dostępne. Sposoby połączenia smartfona z telewizorem różnią się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Możemy jednak wyróżnić te najpopularniejsze.


Jak podłączyć smartfon do telewizora – przez USB, Wi-Fi i aplikacje?


Jak widać, możliwości są ciekawe, pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby stały się dla nas dostępne. Sposoby łączenia urządzeń różnią się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Możemy jednak wyróżnić te najpopularniejsze. 


  • Aplikacja Samsung Smart View – to aplikacja fabrycznie zainstalowana w większości telefonów Samsung. W celu skorzystania z aplikacji telewizor i smartfon, powinny być połączone do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie, w zależności od modelu telewizora, trzeba wybrać odpowiednią opcję. Możliwe też jest, że TV samoczynnie wykryje telefon. Korzystając z aplikacji, przeniesiemy wybraną zawartość, np. zdjęcie, lub film.


  • Standard Wi-Fi Direct – opcja dostępna dla telefonów innych niż Samsung. Również opiera się na podłączeniu smartfona i telewizora do tej samej sieci Wi-Fi.


  • AirPlay – to funkcja dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Dzięki niej, będziemy strumieniować obraz i dźwięk, a  także korzystać na telewizorze z takich aplikacji jak iTunes.  Funkcję wspierają wybrane telewizory, głównie marki Sony, LG oraz Samsung. 


  • Screen Mirroring – to wygodna funkcja, która pozwala na wykonanie kopii ekranu 1:1, a więc – pozwala na udostępnienie ekranu z telefonu na telewizor w czasie rzeczywistym. Co więcej, nie wymaga podłączenia do tego samego Wi-Fi smartfona i telewizora. W tej wersji telefon sam tworzy sieć. Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje tę funkcję? Należy wysunąć górną belkę w urządzeniu i poszukać ikony o nazwie "Smart View" lub "Screen Mirroring".


  • Połączenie MHL – to standardowe połączenie przewodowe. Za pomocą kabla łączącego cechy HDMI i microUSB, można w ten sposób strumieniować dźwięk i obraz. Czy takie rozwiązanie ma jeszcze zastosowanie? W dobie łączności bezprzewodowej - bardzo rzadko, ale warto pamiętać, że gdy smartfon jest podłączony w ten sposób, cały czas się ładuje, więc jeśli chcemy podładować akumulator, nie rezygnując z oglądania filmu, to może być dobry pomysł. Można także połączyć smartfon z telewizorem, korzystając z USB typu C i przejściówki z USB na HDMI.


Jaki telewizor będzie kompatybilny ze smartfonem?


Zdecydowana większość smart TV bez trudu połączy się z każdym smartfonem. Na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup każdego telewizora z systemem Android TV. W ramach oprogramowania mają już Chromecast umożliwiający połączenie. Bardzo dobry telewizor z Chromecast, zapewniający doskonałą jakość obrazu i dźwięku, to SONY KD-65XG8505.


Łączność bezprzewodową umożliwia też starszy standard Miracast, który jest obsługiwany przez wiele modeli od 2012 roku. Niedrogi telewizor z Miracast to na przykład PHILIPS 55PUS6703/12, wyposażony w trójstronny system Ambilight, zapewniający dodatkowe kolorowe oświetlenie na ścianie wokół telewizora.


Warto zwrócić uwagę także na telewizor PANASONIC TX-58GX830E, który oprócz kompatybilności ze smartfonami, współpracuje z Google Assistant i pozwala bardzo łatwo zarządzać głośnikami przez Bluetooth Audio Link.


Zarządzanie multimediami może być znacznie prostsze i to bez żadnych dodatkowych kosztów i urządzeń. Bardzo często okazuje się, że mamy zarówno telewizor, jak i smartfon, które mogą współpracować, a korzystanie z tych funkcji to kwestia wiedzy i podstawowej konfiguracji. Warto się tym zainteresować, aby ułatwić sobie życie.


Czytaj więcej

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Wydaje ci się, że wszystkie fajne filmy na wieczór już za tobą? Zapraszamy do szybkiego przeglądu dobrych filmów na wieczór!
Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!
Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Dobre głośniki do samochodu z pewnością przydają się podczas każdej dłuższej trasy. Tylko jakie głośniki do auta będą odpowiednie? Jeśli nie masz pewności, to sprawdź nasz poradnik.
Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Co warto wiedzieć, gdy kupujemy kabel głośnikowy? Jaka grubość będzie odpowiednia? Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, aby uniknąć rozczarowania.
Jaki kabel antenowy wybrać? Jakie są jego rodzaje?

Jaki kabel antenowy wybrać? Jakie są jego rodzaje?

To, jaki kabel antenowy wybierzemy, może mieć znaczący wpływ na jakość odbieranego obrazu. Jaki kabel antenowy wybrać do telewizji cyfrowej? Zobacz najważniejsze informacje.
Jaką antenę do TV naziemnej wybrać? Jak ją ustawić?

Jaką antenę do TV naziemnej wybrać? Jak ją ustawić?

Jak ustawić antenę TV? Tymczasem można mieć bezpłatny dostęp do wielu popularnych kanałów – wystarczy telewizor i antena! Jaką jednak kupić i jak ją ustawić?
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

powrót