Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?
Ogrom zastosowań smartfonów ogranicza już chyba tylko wyobraźnia producentów sprzętu. Dzięki łączności z internetem i odpowiednim aplikacjom telefon może zastąpić portfel lub kartę płatniczą, nawigację GPS, latarkę czy urządzenie treningowe. Równolegle z rozwojem urządzeń do telefonii komórkowej dynamicznie rozwijały się także telewizory – dziś smart TV. Czy inteligentne urządzenia mogą ze sobą współpracować? Jak najbardziej tak. W tym artykule podpowiadamy, jak podłączyć smartfon do telewizora, i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie.
Smartfon jako pilot do telewizora
O ile telewizory przeszły prawdziwą rewolucję, oferując naprawdę rozbudowany interfejs i wiele dostępnych funkcji i aplikacji, tak w większości przypadków piloty do sterowania wciąż cechuje dość archaiczna konstrukcja, pamiętająca jeszcze czasy, gdy rozrywki szukało się w ramach telewizyjnych ramówki, a nie korzystając z usług streamingowych czy materiałów na żądanie. W związku z tym, pilot nadaje się do zmiany kanałów, głośności czy kolorów, jednak w przypadku chęci szybkiego poruszania się po menu albo szukania interesujących treści wyszukiwarce, raczej nie zdaje egzaminu. Znacznie bardziej intuicyjny od pilota jest smartfon z dotykowym ekranem, który jest wręcz stworzony do szybkiego poruszania się w świecie aplikacji internetowych. Zamiana pilota na smartfona to wielkie ułatwienie, bo steruje się wygodniej. Oprócz tego w ogóle nie musimy go szukać, bo zazwyczaj mamy go pod ręką. Znika także problem pilota z wymianą baterii, gdy te się wyczerpią.
Strumieniowanie obrazu z telewizora na smartfon
Połączenie smartfona z telewizorem sprawia, że na małym ekranie możemy widzieć to samo, co znajduje się na dużym. Jak zrobić użytek z takiego rozwiązania? Można na przykład kontynuować oglądanie ulubionego serialu, nawet wtedy, gdy musieliśmy wyjść z pokoju i straciliśmy z oczu duży ekran telewizora. Inną korzyść na pewno docenią rodzice – z taką funkcją mogą bez trudu podejrzeć, co ogląda ich dziecko, gdy oni znajdują się za ścianą.
Udostępnianie ekranu ze smartfona na telewizor
To funkcja o ogromnym potencjale. Doskonale sprawdza się przede wszystkim przy chęci pokazania zdjęć w większym gronie. Zamiast przekazywać sobie smartfona z fotografią na małym 6-calowym ekranie można pokazać obrazy wszystkim, korzystając z ekranu 60 cali. W ten sposób bez trudu pokażemy chociażby najlepsze chwile z wakacji, bez potrzeby zrzucania zdjęć na komputer albo do chmury. Na telewizorze można też przeglądać ciekawe materiały z mediów społecznościowych. W tym miejscu przede wszystkim warto wskazać te stworzone z myślą o wysokiej rozdzielczości – chociażby nagrania w 4K.
Warto także pamiętać o tym, że smartfon i telewizor mogą wspólnie zastąpić domowy komputer. Taką możliwość zapewni stacja dokująca Samsung DeX – peryferyjne urządzenie współpracujące ze smartfonem Samsung Galaxy S8 oraz wszystkimi nowszymi. W trybie Samsung DeX, można wyświetlać filmy, prace i dokumenty na większym ekranie, a jednocześnie nadal używać telefonu do rozmów czy SMS-ów. Dzięki Samsung DeX mamy do dyspozycji dwa ekrany, więc można zrobić dwa razy więcej! W trybie DeX bardzo wygodnie obsłużymy najważniejsze aplikacje biurowe jak Word, Exel, Powerpoint, Outlook, One Drive, Skype czy Adobe Acrobat Reader.
Zarządzanie muzyką z poziomu smartfona
Każdy plik muzyczny można udostępnić i odtworzyć na telewizorze podobnie, jak plik filmowy albo obraz. Jednak dodatkowe możliwości zyskujemy, gdy telewizor jest kompatybilny z kinem domowym albo soundbarem. W takiej sytuacji możemy za pośrednictwem telewizora uzyskać dostęp do wszystkich głośników i na ekranie smartfona kierować nagłośnieniem podczas imprezy.
Udostępnianie plików
Jak widać, możliwości są ciekawe, pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby stały się dla nas dostępne. Sposoby połączenia smartfona z telewizorem różnią się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Możemy jednak wyróżnić te najpopularniejsze.
Jak podłączyć smartfon do telewizora – przez USB, Wi-Fi i aplikacje?
Jak widać, możliwości są ciekawe, pozostaje jednak pytanie, co trzeba zrobić, aby stały się dla nas dostępne. Sposoby łączenia urządzeń różnią się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Możemy jednak wyróżnić te najpopularniejsze.
- Aplikacja Samsung Smart View – to aplikacja fabrycznie zainstalowana w większości telefonów Samsung. W celu skorzystania z aplikacji telewizor i smartfon, powinny być połączone do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie, w zależności od modelu telewizora, trzeba wybrać odpowiednią opcję. Możliwe też jest, że TV samoczynnie wykryje telefon. Korzystając z aplikacji, przeniesiemy wybraną zawartość, np. zdjęcie, lub film.
Standard Wi-Fi Direct – opcja dostępna dla telefonów innych niż Samsung. Również opiera się na podłączeniu smartfona i telewizora do tej samej sieci Wi-Fi.
- AirPlay – to funkcja dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Dzięki niej, będziemy strumieniować obraz i dźwięk, a także korzystać na telewizorze z takich aplikacji jak iTunes. Funkcję wspierają wybrane telewizory, głównie marki Sony, LG oraz Samsung.
- Screen Mirroring – to wygodna funkcja, która pozwala na wykonanie kopii ekranu 1:1, a więc – pozwala na udostępnienie ekranu z telefonu na telewizor w czasie rzeczywistym. Co więcej, nie wymaga podłączenia do tego samego Wi-Fi smartfona i telewizora. W tej wersji telefon sam tworzy sieć. Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje tę funkcję? Należy wysunąć górną belkę w urządzeniu i poszukać ikony o nazwie "Smart View" lub "Screen Mirroring".
- Połączenie MHL – to standardowe połączenie przewodowe. Za pomocą kabla łączącego cechy HDMI i microUSB, można w ten sposób strumieniować dźwięk i obraz. Czy takie rozwiązanie ma jeszcze zastosowanie? W dobie łączności bezprzewodowej - bardzo rzadko, ale warto pamiętać, że gdy smartfon jest podłączony w ten sposób, cały czas się ładuje, więc jeśli chcemy podładować akumulator, nie rezygnując z oglądania filmu, to może być dobry pomysł. Można także połączyć smartfon z telewizorem, korzystając z USB typu C i przejściówki z USB na HDMI.
Jaki telewizor będzie kompatybilny ze smartfonem?
Zdecydowana większość smart TV bez trudu połączy się z każdym smartfonem. Na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup każdego telewizora z systemem Android TV. W ramach oprogramowania mają już Chromecast umożliwiający połączenie. Bardzo dobry telewizor z Chromecast, zapewniający doskonałą jakość obrazu i dźwięku, to SONY KD-65XG8505.
Łączność bezprzewodową umożliwia też starszy standard Miracast, który jest obsługiwany przez wiele modeli od 2012 roku. Niedrogi telewizor z Miracast to na przykład PHILIPS 55PUS6703/12, wyposażony w trójstronny system Ambilight, zapewniający dodatkowe kolorowe oświetlenie na ścianie wokół telewizora.
Warto zwrócić uwagę także na telewizor PANASONIC TX-58GX830E, który oprócz kompatybilności ze smartfonami, współpracuje z Google Assistant i pozwala bardzo łatwo zarządzać głośnikami przez Bluetooth Audio Link.
Zarządzanie multimediami może być znacznie prostsze i to bez żadnych dodatkowych kosztów i urządzeń. Bardzo często okazuje się, że mamy zarówno telewizor, jak i smartfon, które mogą współpracować, a korzystanie z tych funkcji to kwestia wiedzy i podstawowej konfiguracji. Warto się tym zainteresować, aby ułatwić sobie życie.
Czytaj więcej

Jak podłączyć dekoder do telewizora – z kablem HDMI i bez HDMI?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVBT-2? Jaki model do nowej telewizji naziemnej wybrać?

Lista filmów Matrix – kolejność oglądania według chronologii

The Mandalorian – kiedy sezon 3? Gdzie obejrzeć ten serial?

DLNA – co to takiego? Jak uruchomić?