Jak uniknąć pogniecionych ubrań? Praktyczny poradnik

Nawet najmodniejsze ubrania nie będą wyglądać na Tobie dobrze, gdy będą pogniecione. Jak zadbać o swoją odzież i nie musieć poświęcać wielu godzin na dokładne prasowanie? W tym artykule zdradzamy najlepsze sposoby na to, jak pozbyć się tego problemu. Nie zabraknie dobrych rad oraz zestawienia nowoczesnych sprzętów, które zdecydowanie ułatwiają zadanie. Jeśli chcesz, żeby ubrania na Tobie wyglądały idealnie i nie lubisz tracić czasu, ten tekst powinien Ci się przydać!

Zanim włączysz pralkę – co robić, aby ubrania się nie gniotły

To, czy ubrania po wyjęciu z pralki są pozaginane w różnych miejscach, czy nie, zależy od kilku różnych czynników. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na liczbę obrotów w wybranym programie. Im mniej obrotów, tym mniej wygniecione będzie ubranie. Jeśli zatem nie ma takiej potrzeby, spokojnie możemy korzystać z wirowania na przykład przy 800 obrotach, a nie 1200. Większość pralek posiada możliwość regulowania liczby obrotów i obniżając tę wartość, sprawimy, że mniej napracujemy się, prasując. Istotny jest także stopień wypełnienia bębna. Jeśli ten jest wypchany do granic możliwości, ubrania się pogniotą, gdy jednak zostawimy nieco więcej wolnej przestrzeni, szanse na gładki materiał są dużo większe. Skończyliśmy pranie? W takim razie nie należy zwlekać z wyciągnięciem ubrań z bębna! Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ ubrania leżące choćby kwadrans we wnętrzu pralki już po zakończeniu programu będą bardziej wygniecione niż te wyjęte natychmiast. 

Jak rozwieszać pranie?

Pozornie banalna czynność, a jednak ma duże znaczenie. Chociaż umieszczenie mokrych ubrań na domowej suszarce wydaje się proste, nie każdy umie zrobić to w prawidłowy sposób. Niedbale rozwieszone koszule albo mocno ściśnięte T-shirty, wiszące jeden na drugim, najprawdopodobniej po wyschnięciu nie będą nadawać się do założenia. Żeby uniknąć kłopotów, warto jest poświęcić więcej czasu na dokładne rozwieszenie i pamiętać o tym, żeby je porządnie strzepać.

Możemy także poszukać innych sposobów na rozwieszanie niż na domowej suszarce. Większość ubrań będzie wyglądać zdecydowanie lepiej, gdy po wyjęciu z pralki trafi od razu na wieszak. Jest także pewien sekret związany z wieszaniem ubrań nad wanną. Czemu ten sposób bywa popularniejszych od suszarki pokojowej? Przewaga łazienki polega na tym, że gorąca para, która często towarzyszy długim kąpielom, gdy unosi się w powietrze - potrafi w pewnym stopniu zastąpić działanie żelazka!

Jaka pralka może być pomocna?

Na rynku jest dostępna specjalna kategoria produktów, które posiadają technologie ułatwiające prasowanie. Pralki piorące bez zagnieceń to świetna propozycja dla tych osób, dla których czas i wygoda są bardzo ważne. W tej kategorii warto wymienić chociażby pralkę AMICA DAW8143DSiBTO, która zgnieceniem radzi sobie doskonale dzięki programowi parowemu Steam Touch. Bardzo podobną funkcję proponuje także pralka LG F4J7VY2WD. Pranie parowe to nie tylko unikanie zagnieceń, ale także eliminacja z ubrań większości alergenów i ochrona dla delikatnych tkanin, które bardziej były narażone na zniszczenie w przypadku uruchomienia standardowego cyklu prania.

Więcej niż żelazko – poznaj moc pary!

Czy prasowane ubrania zawsze muszą być kładzione na płaskiej desce? Być możemy dużo osób jest do tego przyzwyczajona, ale to wcale nie musi być regułą. Również dobrze można wygładzić ubrania wiszące pionowo. W sklepach odzieżowych już od dawna robi się to za pomocą parownicy do ubrań. Ten sam sposób może mieć zastosowanie także w warunkach domowych. Parownice dobre jakości są dostępne także na rynku konsumenckim i coraz chętniej z nich korzystamy. Tak zwane steamery, czyli urządzenia do prasowania w pionie ubrań rozwieszonych na wieszaku, można kupić już za niecała 200 zł. Bardziej zaawansowane modele dysponują pojemniejszym zbiornikiem na wodę i większą mocą, dzięki czemu szybciej są gotowe do pracy. Podobnie jak w przypadku żelazka, na cenę wpływa także rodzaj stopy oraz dostępne funkcje. Dużym udogodnieniem jest na pewno wielostopniowa regulacja poziomu pary czy funkcja odświeżanie ubranek dziecięcych, która przy okazji pozwala pozbyć się bakterii. Parownice powalają odświeżyć wygniecione ubrania, a także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Inne urządzenie warte uwagi to generator pary zwany także stacją parową. Sprzęt tego typu radzi sobie z prasowaniem zagnieceń o wiele lepiej niż żelazko - za sprawą pary wyrzucanej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Para nie jest wytwarzana w samym urządzeniu prasującym, a w specjalnym bojlerze, generującym ją pod wysokim ciśnieniem. Ten z kolei znajduje się w osobnej stacji, do której dokujemy żelazko. Stopa żelazka jest połączona ze stacją bazową długim przewodem, w którym znajduje się rurka przekazująca parę. Sposób działania jest więc dość prosty, niemniej wadą pozostają gabaryty. Generator pary zajmuje znacznie więcej miejsca niż zwykłe żelazko.

Jeśli uważamy, że taki specjalistyczny sprzęt jest zbyt drogi lub nie mamy go gdzie przechowywać, pozostaje zwykłe żelazko. Ale i tutaj warto szukać sposobów na to, żeby odjąć sobie pracy. Co może wpływać na to, że będziemy prasować łatwiej? Na pewno znaczenie ma wybór deski do prasowania. Im jest większa (i szersza), tym większą powierzchnię wyprasujemy nie zmieniając położenia. Oprócz tego, ogromnie ważne jest to, jakiej wody używamy. Producenci uczulają (często bez żadnego skutku), że do prasowania powinno się używać nie zwykłej wody z kranu, a wody destylowanej. Dobrym pomysłem jest też użycie specjalnej wody do prasowania. Specjalna woda ułatwia prasowanie i chroni żelazko przed osadzaniem się kamienia i nie pozostawia przebarwień. Występuje także w różnych wariantach zapachowych, nadając dodatkowo świeżość i przyjemną woń.

Przegląd szafy to podstawa

Na koniec napiszemy o właściwym dobieraniu ubrań, chociaż równie dobrze od tego można było zacząć. Różne tkaniny mają określone właściwości, w tym tendencje do zaginania się. Warto zatem patrzyć na metkę, zanim wybierzemy ubranie. Wśród mocno gnących się materiałów należy wymienić takie jak wiskoza, len i bawełna. Natomiast materiały, które trudniej zagnieść to chociażby jedwab, wełna i poliester. W przypadku męskich koszul bardzo pomocne jest oznaczenie „non iron” – to ten typ koszul, które często można założyć od razu po wyjęciu z pralki.

Jak widać na to, czy ubrania są pognieciony, czy nie, wpływ wiele różnych czynników. Trudno zmienić wszystko z dnia na dzień i zazwyczaj takie drastyczne zmiany nie są konieczne. Po prostu, szukając domowych sprzętów warto mieć to na uwadze. Równie ważne, jak dobór odpowiednich urządzeń, jest także prawidłowe ich wykorzystywanie. W końcu same możliwości widniejące w instrukcji to za mało, ze wszystkich funkcji trzeba umieć korzystać i mieć świadomość, że w ogóle są. Ciężkiej pracy można uniknąć, znając podstawowe triki.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel