Jak urozmaicić swoje śniadanie?

Jesień to czas, gdy świeże warzywa i owoce znikają z rynku. Wpływana to na zubożenie codziennych posiłków. A kiedy liczba składników jest ograniczona, dobrze jest pomyśleć przynajmniej o atrakcyjnej formie. Nie chcemy przecież każdego dnia jeść tylko kanapek. Bardziej wyszukane potrawy na śniadanie powinny zainteresować tych, którzy nie lubią nudy, a w szczególności małych niejadków! W tym artykule polecamy kilka prostych urządzeń, które pozwolą urozmaicić śniadanie.


Smaczne tosty na początek dnia

Kiedy za oknem robi się nieciekawie, każdy ciepły posiłek witamy z większym entuzjazmem niż ten na zimno. Ze spożywania tostów na śniadanie słyną Anglicy i nic dziwnego, skoro pogoda w Wielkiej Brytanii jest najczęściej deszczowa. Tosty z dżemem, miodem albo wędliną to zawsze ciekawa odmiana od codzienności, a do tego - nie wymaga ona wielkich nakładów finansowych. Najprostszy toster, taki jak KOENIC KTO 120, kupimy już za 100 zł. W tej cenie otrzymujemy urządzenie do podgrzewania pieczywa tostowego, wyposażony także w specjalny ruszt do bułek i rogali. Stopień wypieczenia będziemy mogli wybrać, korzystając z 7-stopniowej skali. Jeśli mamy dużą rodzinę i duży apetyt na tosty, można pomyśleć także o urządzeniach o większych gabarytach, czyli takich, które przegotują za jednym razem nie 2, a 4 tosty. W tej roli sprawdzi się na przykład toster BREVILLE VTT688X High Gloss. To urządzenie pozwoli podgrzać albo rozmrozić dowolne pieczywo, a dzięki funkcji Lift & Look, będziemy mogli podglądać proces opiekania bez konieczności przerywania wybranego programu!Na co zwrócić uwagę, wybierając toster? Przede wszystkim moc, które decyduje o tym, jak szybko urządzenie się nagrzeje, czyli jak szybko dostaniemy upragnione tosty. Im większa moc, tym krócej będziemy czekać. Ważne jest też dopasowanie rozmiaru tostera do wolnego miejsca na kuchennym blacie, a także - jakość wykonania obudowy. Najlepiej jest wybierać te nienagrzewające się i stojące stabilnie na gumowych, antypoślizgowych nóżkach. Jeśli nie wiemy, gdzie dokładnie toster będzie stał i gdzie będzie podłączony do prądu, dla większej elastyczności lepiej wybierać modele wyposażone w długi przewód.


Domowe gofry na zawołanie

Często smak gofrów kojarzy się z wakacjami, wyjazdem nad morze albo spacerem po Krupówkach. Jednak z łatwością możemy jeść gofry także na co dzień w domu, a dodatkowo  - eksperymentować z ich smakiem, przyrządzając ciasto po swojemu. Klasyczna gofrownica to urządzenie bardzo proste w obsłudze. Składa się dwóch zamykanych, specjalnie wyprofilowanych, płyt podgrzewających. Po zapaleniu lampki kontrolnej, która informuje o właściwym nagrzaniu urządzenia, na płyty wlewa się ciasto na gofry, zamyka się je, dociska - wtedy gofry się pieką.O tym, jak będę wyglądać domowe gofry, decydują przede wszystkim płytki gofrownicy, z którymi styka się ciasto. Od ich kształtu uzależniony jest kształt gofra – najczęściej prostokątny, chociaż zdarzają się modele z płytkami okrągłymi albo w kształcie bohaterów z kreskówek! Jeśli gofry mają być smaczne i chrupiące, ważne jest, aby powłoka była nieprzywierająca (najlepiej teflon), a moc urządzenia - odpowiednio duża, aby wytworzyć wysoką temperaturę. Z tego powodu, raczej należy unikać najtańszych modeli z mocą poniżej 800W. Przy 1000W możemy mieć pewność, że gofry wyjdą za każdym razem! Ze względu na zachowanie czystości urządzenia, wygodnie też mieć wyjmowane płytki. Niektóre urządzenia do podgrzewania, oprócz płytek do gofrów, mają w zestawie także alternatywne płytki do grillowania i podgrzewania kanapek, co czyni urządzenie bardziej uniwersalnym.


Smaczny koktajl pełen witamin

Szukając zdrowych i smacznych produktów śniadaniowych dobrze jest także pomyśleć o napojach. Alternatywą dla kawy. Herbaty albo soku z butelki będzie własnoręcznie wykonanym koktajl lub smoothie. W tym celu przyda się koktajler w dobre cenie. O skuteczności rozdrabniania różnych składników decyduje moc, szybkość obrotów oraz zastosowane ostrza.Najprostsze koktajlery w cenie pomiędzy 100 a 200 zł, bez trudu poradzą sobie z warzywami i owocami, natomiast bardziej zaawansowane urządzenia - sprawdzą się także przy kruszeniu lodu, miksowaniu zamrożonych składników oraz rozdrabnianiu twardych elementów, jak na przykład orzechy. Kluczowa jest także wielkość dzbanka. Najczęściej to 1,5 litra, chociaż mamy także pojemniejsze koktajlery, stworzone z myślą o rodzinach (koktajler PHILIPS Avance Collection HR2093 o pojemności 2 litrów), a także kompaktowe urządzenia, przeznaczone jednej osoby, z pojemnością poniżej 1 litra (KENWOOD-AGD SB055WG albo ELECTROLUX ESB 2500).

Urozmaicone i oryginalne posiłki można jeść przez cały rok. Dzięki wykorzystaniu odrobiny technologii w kuchni ich przygotowanie nie będzie ani trudne ani czasochłonne.

powrót