Jak urządzić małą kuchnię?

Posiadanie dużej kuchni pozwala puścić wodze fantazji. W rozległym pomieszczeniu można sobie pozwolić na różne niestandardowe i eleganckie rozwiązania – pojemną i funkcjonalną lodówkę side-by-side, wyspę kuchenną z umieszczonym pod nad nią okapem, nietypowe oświetlenie, czy sprzęty schowane w zabudowie. W przypadku niewielkich kuchni możliwości jest już znacznie mniej, a rozlokowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i dobór funkcjonalnych mebli do małej przestrzeni to już nie lada wyzwanie. Jak radzić sobie z aranżacją kuchennej przestrzeni przy niewielkim metrażu? Podpowiadamy w tym artykule i prezentujemy konkretne modele sprzętów sprawdzających się w takich realiach.

Jaka lodówka do małej kuchni?

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie kuchnię. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możliwości są ograniczone i po prostu trzeba wybierać z modeli o dopuszczalnych gabarytach. W kawalarkach często wybiera się małe lodówki, które mieszczą się pod kuchennym blatem. To po prostu konieczność i dlatego wiąże się z różnymi niedogodnościami. Przede wszystkim - umieszczenie lodówki nisko oznacza konieczność schylania się po produkty. Poza tym, w chłodziarkach tego typu komora niskich temperatur jest naprawdę symboliczna, trudno zatem pomieści tam jednocześnie kostki lodu, mrożone warzywa i mrożone mięso, a na dodatek w jednej komorze wszystkie te produkty są siłą rzeczy obok siebie. Można więc spróbować innej opcji, czyli wysokiej chłodziarki, która jednak ma szerokość mniejszą niż standardowa, dzięki czemu zostawia więcej miejsca na szafki kuchenne i na blat. Możemy śmiało szukać lodówek szerokich na 45-50 cm i wysokich na ponad metr – te będą znacznie pojemniejsze niż małe modele podblatowe, a wciąż będą zajmować niewiele przestrzeni.

Płyta grzejna i piekarnik na niewielkiej przestrzeni

Najczęściej posługujemy się kuchnią gazową lub elektryczną, która składa się z 4 pól grzejnych na górze oraz piekarnika na dole. W małych pomieszczeniach taka tradycyjna konstrukcja nie zawsze się sprawdza, więc można szukać alternatyw. Pierwszym atrakcyjnym pomysłem jest zamiana tradycyjnych palników na płytę indukcyjną z dwoma polami. Szerokość takich płyt to 30 cm, co oznacza, że zyskujemy dodatkowe 30 cm przestrzeni do wykorzystania w inny sposób – na przykład większy blat albo pojemniejszy zlewozmywak. Przy użyciu dwóch pól zamiast czterech, można z powodzeniem funkcjonować, nawet jeśli gotujemy dużo i często. To dzięki temu, że płyty indukcyjne są znacznie bardziej efektywne od palników starszego typu. Dlatego wysoką temperaturę w naczyniu osiągamy znacznie szybciej, a gotowanie trwa znacznie krócej, można więc usunąć garnek z płyty i postawić tam za chwilę inny garnek albo patelnię.

Co z piekarnikiem? Tu także możemy sobie pozwolić na zmniejszoną wersję. Piekarnik mini to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie pieką regularnie ciast a raczej od czasu do czasu przygotowują mięsa czy zapiekanki. Kompaktowe urządzenie, oprócz ceny, ma jeszcze tę zaletę, że wcale nie musi znajdować się w określonym miejscu na stałe. W razie potrzeby taki piekarnik można przestawić lub całkowicie schować i wyjąć dopiero, gdy będziemy przyrządzić w nim coś konkretnego. Małe urządzenia dysponują często tymi samymi funkcjami, co duże odpowiedniki – jest możliwość pieczenia od góry i od dołu, termoobieg, funkcja grill, rożen, minutnik i płynna regulacja temperatury, więc w zasadzie jedyną jedyną różnicą jest tu mniejsza pojemność, ale też często mniejsze zużycie prądu.

Jaka zmywarka do małej kuchni?

Często w małych kuchniach rezygnuje się ze zmywarki uzasadniając tę decyzję brakiem miejsca. Nie zawsze jednak jest to słuszny wybór. Po pierwsze, posiadanie zmywarki niesamowicie ułatwia życia i trudno jest z takiego komfortu zrezygnować. Po drugie, chociaż zmywarka zajmuje przestrzeń, gdzie mogłaby się znajdować szafka kuchenna, to jednak może przyczynić się do wydłużenia blatu, bo gdy posiadamy zmywarkę, nie potrzebujemy przecież dużej przestrzeni do suszenia naczyń i zamiast dużego zlewu z ociekaczem, można zdecydować się na mały, okrągły. Dlatego zamiast całkowicie odpuścić sobie zmywarkę, lepiej próbować zmieścić kompaktowy model. Po prostu, zamiast pełnowymiarowych modeli trzeba patrzyć na te węższe. Zmywarki o szerokości 45 m najczęściej mieszczą 9-10 kompletów naczyń. To wciąż stosunkowo dużo i trzeba będzie nieźle się natrudzić, żeby zapełnić zmywarkę w ciągu jednego dnia. Wąskie zmywarki są tańsze od szerokich, zużywają mniej wody i mniej energii, jest więc wiele zalet takiego wyboru.


Multicooker – idealny do małej kuchni

Oprócz pomieszczania najważniejszych dużych urządzeń, takich, jak lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka, dużym problemem w małej kuchni jest także konieczność przechowywania wszystkich mniejszych urządzeń AGD, jak blender, mikser, parowar, krajalnica, robot kuchenny itd. Liczba szafek kuchennych jest niewielka, pozostaje zatem ograniczenie liczby sprzętów. Z tego powodu najlepsze są takie urządzenia, które łączą w sobie funkcje kilku. Wielofunkcyjny multicooker daje naprawdę wiele możliwości. Urządzenie jest nowoczesne, posiada wiele automatycznych programów, a przy tym jest bezpieczne, estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości. Najczęściej używane funkcje to gotowanie na parze, duszenie, smażenie i wypiekanie. Warto także podkreślić, że właściwie każdy multicooker dysponuje funkcją opóźnionego startu, co umożliwia zaprogramowanie posiłku na konkretną godzinę. Samo używanie multicookera to przyjemność – wszystko jest łatwo ustawić na wyświetlaczu, sprzęt nie nagrzewa się, a większość elementów można później wyczyścić w zmywarce.

Ekspres do kawy w małej kuchni – tak to możliwe?

Nie ma lepszej kawy niż ta z ekspresu ciśnieniowego. Każdy, kto zdecydował się zamienić kawę rozpuszczalną na ekspres z pewnością potwierdzi, że to był dobry wybór. Jednak co w sytuacji, gdy kuchnia jest mała, powierzchnia blatu ograniczona, a ekspres trudno pomieścić obok czajnika elektrycznego, mikrofalówki i innych potrzebnych przedmiotów? Cóż, jeśli powierzchnia nas ogranicza to trudno liczyć na duże urządzenie, jak z kawiarni, z rozbudowanymi funkcjami i własnym systemem do spieniania mleka. Ale ekspres na kapsułki to zupełnie co innego. Proste urządzenia tego typu cechują się naprawdę niewielkimi rozmiarami i zamieszczą się dosłownie wszędzie. Co więcej, używanie kapsułek zdecydowanie upraszcza proces przygotowania ulubionych napojów. Wystarczy umieścić kapsułkę we właściwym miejscu i wcisnąć przycisk. Raz na jakiś czas trzeba też dolać wodę, ponieważ zbiornik rzadko kiedy ma więcej niż litr.

Największa wada ekspresów na kapsułki to oczywiście koszt kawy – tutaj zawsze cena jednostkowa będzie znacznie wyższa niż w przypadku kawy mielonej lub z ziarnem, niemniej jednak, wciąż wielokrotnie niższa niż gdybyśmy mieli za kawę płacić w kawiarni! W małej kuchni ekspres z kapsułkami jest więc bardzo rozsądnym kompromisem, mamy bowiem zapewnioną kawę doskonałej jakości, a przy tym zajęta przestrzeń jest niewielka.

Zaplanowanie, jak ma wyglądać niewielka, funkcjonalna kuchnia i jakie sprzęty powinny się w niej znaleźć, to jedno z najtrudniejszych zadań, podczas aranżacji mieszkania. Jednak mimo wielu ograniczeń, można wyjść z tego obronną ręką, w dodatku z niczego nie rezygnując. Dobór niestandardowych sprzętów można potrwać, niemniej naprawdę warto rozglądać się za urządzeniami o mniejszych rozmiarach, aby wszystko zaaranżować nowocześnie i z pomysłem.


powrót