Jak ustawić telewizor w salonie – praktyczny poradnik

Salon jest miejscem, gdzie najchętniej umieszczamy telewizor. To w tym pomieszczeniu najczęściej spotykają się wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzić czas. Telewizor w kuchni to wciąż rzadkość, natomiast umieszczony w sypialni (zwłaszcza u dziecka!) to często niefortunny pomysł, który skutecznie zniechęca do zasypiania o odpowiedniej porze. Telewizory do salonu kupujemy coraz większe, stąd coraz większe trudności, żeby je właściwie ustawić. Często zmiana sprzętu na inny (większy) wiąże się z drobnymi zmianami w aranżacji wnętrza. Jak do tego podejść, aby urządzenie stało w najbardziej odpowiednim miejscu? Jakimi zasadami się kierować i czego unikać? Najważniejsze porady znajdziesz właśnie w tym artykule. Poniżej przedstawiamy różne dostępne możliwości.

Stolik telewizyjny lub szafka

Nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić inną opcję niż umieszczenie telewizora na specjalnie przygotowanych do tego meblach. Rozwiązanie jest wygodne i eleganckie, problem pojawia się, gdy chcemy zmienić sprzęt na inny. Gdy nowy, większy ekran już się nie mieści, zaczynają się schody. W przypadku wolno stojącego stolika jest jeszcze o tyle łatwiej, że wystarczy wymienić go na nowy. Gorzej, gdy mieliśmy meblościankę skonstruowaną tak, że ponad telewizorem znajdują się szafki. Przy większej przekątnej ekranu, telewizor już może się nie zmieścić! Stoliki pod telewizor wciąż jednak nie wychodzą z łask. Ich niewątpliwą zaletą jest na pewno to, że pozwalają uporządkować wszelkie sprzęty peryferyjne oraz ukryć kable.

Telewizor na ścianie

Gdy telewizor nie spoczywa na stoliku, a wisi na ścianie, możemy być dużo bardziej elastyczni. W tej chwili montaż ścienny jest bardzo dobrym wyborem, bo ogranicza nas tylko wielkość ściany. Chociaż taką możliwość oferuje praktycznie każdy model, warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie telewizory będą się prezentować tak samo. W salonie na pewno sprzyja minimalistyczny design urządzeń. Z tego powodu na przykład w telewizorach Samsung QLED mamy ramki ograniczone do minimum, analogicznie jak w smartfonach. Inna ciekawa cecha nowoczesnych telewizorów Samsunga to zastosowanie rewolucyjnej funkcji ambient mode. W trybie ambient wyłączony telewizor nie pozostaje ciemną plamą, a wyświetla wybrane przez nas obrazy – zdjęcia lub imitowane wzory, znajdujące się w najbliższym otoczeniu. W tej sposób telewizor może wtopić się w tło, chociażby z kolorem ściany czy wzorem tapety! Generalnie, im bardziej płaski (cieńszy) telewizor, tym lepiej prezentuje się na ścianie. Oprócz samych wymiarów, znaczenie ma także technika przytwierdzenia do ściany. Generalnie, im mniejsza odległość od obudowy do ściany, tym lepiej telewizor wkomponuje się w otoczenie.

Czego unikać?

Przy ustawieniu telewizora oraz mebli w salonie, należy brać pod uwagę nasłonecznienie, zwłaszcza w porach, gdy planujemy oglądać ulubione programy. Telewizor absolutnie nie powinien znajdować się na wprost okna czy drzwi balkonowych. Także światło padające z boku może skutecznie utrudnić oglądanie. Tutaj oprócz zastosowania odpowiednich rolet czy zasłon, ważne są także parametry wyświetlania obrazu. Im większa jasność ekranu i kontrast, tym mniejsze utrudnienie będzie stanowić ewentualne światło słoneczne.

Istotna jest także odpowiednia odległość od ekranu. Gdy siedzimy zbyt blisko, trudno ogarnąć wzrokiem cały ekran, a jeśli jesteśmy zbyt daleko lub ekran jest za mały, nie dostrzeżemy wszystkich szczegółów. Odpowiednią odległość można obliczyć korzystając z wzorów. W przepadku telewizora Full HD to około 4.2cm/cal ekranu, w przypadku 4K 2,1 cm/cal ekranu.

A co się stanie, gdy będziemy siedzieć zbyt blisko? Na szczęście nic poważnego. Szkodliwość telewizorów właściwie jest już mitem. O ile rzeczywiście stare telewizory kineskopowe mogły stanowić zagrożenie, tak w przypadku nowoczesnych telewizorów zbyt bliska odległość od ekranu nie powoduje poważnych skutków ubocznych.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel