Jak uwiecznić wspaniałe chwile – wybór aparatu fotograficznego i kamery do użytku domowego

Jest wiele takich chwil, do których uwielbiamy powracać. Ważne momenty zasługują na coś więcej niż tylko ślad w naszej pamięci, więc potrzeb utrwalania wyjątkowych okazji występuje u wielu z nas. Pierwsze urodziny, pierwsze Boże Narodzenie, ślub, chrzciny, komunie, ale także urlopowe wyjazdy czy rozmaite sukcesy szkole czy sportowe – sprzęt do robienia zdjęć i kręcenia video będzie się przydawał wielokrotnie i na przestrzeni lat na pewno będziemy go zamieniać na taki, który lepiej pasuje do aktualnych potrzeb. Dziś nikt przecież nie używa kaset VHS, które jeszcze nie tak dawno były powszechnym nośnikiem. Ale równie dobrze, za kilka lat mogą zupełnie wypaść z obiegu znane dziś aparaty fotograficzne i kamery. Niemożliwością jest więc polecenie sprzętu na wiele lat na przód. W tym artykule polecamy, co warto kupić w 2018 roku, niemniej w przyszłości kiedy pojawią się jeszcze nowsze technologie i nośniki na pewno znajdzie się coś lepszego.


Fotografia cyfrowa czy mobilna?

Obecnie fotografia mobilna jest w fazie bardzo dynamicznego rozwoju. Często użytkownicy rezygnują z tradycyjnych aparatów cyfrowych uważając, że nie mają do zaoferowania nic więcej ponad to, co zapewnia dobrej lasy aparat w smartfonie. Istotnie aparaty w telefonach są coraz lepsze i oferują wiele atrakcyjnych funkcji, jak chociażby samowyzwalacz sterowany gestami, specjalne tryby portretowe z rozmazanym tłem czy panoramy. Wciąż jednak pewne elementy sprawiają im trudności. W pierwszej kolejności, należy wymienić zdjęcia nocne i problemy z należytym doświetleniem fotografii, następnie dużo słabszy zoom, niż w cyfrówkach, wreszcie słabe, szybko rozładowujące się baterie. Nie do przecenienia jest także możliwość używania wymiennych obiektywów, która w przypadku smartfonów w teorii istnieje, ale w praktyce jest wykorzystywana niezwykle rzadko, a i wybór takich akcesoriów jest znikomy. Z tych powodów dobrze jest pomyśleć jednak o posiadaniu również osobnego aparatu, nie tylko tego w telefonie. Tym bardziej, że pytanie, czy postawić na aparat cyfrowy czy zdjęcia robione telefonem jest z definicji złe. A to dlatego, że zdjęcia wykonywane smartfonem będą mieć inną funkcję, niż te zrobione zwykłym aparatem. Nic nie zastąpi smartfona w wykonaniu perfekcyjnego selfie czy innych zdjęć na Instagram, natomiast zdjęcia do wstawienia w ramkę czy wysyłania rodzinie lepiej robić cyfrówką.


Na co zwracać uwagę wybierając fotograficzny smartfon?

Wiadomo, że aparat jest tylko jednym z elementów, które oceniamy dokonując wyboru smartfona. W końcu będziemy też analizować inne elementy specyfikacji, bo przecież użyjemy go do innych funkcji – choćby do gier, filmów i korzystania z Internetu. Niemniej warto mieć pewne najważniejsze rzeczy na uwadze! Kluczowe znaczenie mają parametry aparatu jak liczba i zagęszczenie megapikseli matrycy, przysłona, zoom, autofocus. Są jednak także inne pozornie mniej oczywiste elementy. Należy spojrzeć na przykład na wbudowaną pamięć wewnętrzną. Biorąc pod uwagę, że pamięć będzie zapewne wykorzystywana nie tylko na zdjęcia, ale współdzielona z wieloma aplikacjami, muzyką czy e-bookami, to trzeba od razu wybrać maksymalną wartość.Przykładowo, jeśli wybrany model smartfona występuje w wersji 16 GB i 32 GB naprawdę nie należy się wahać i wydać trochę więcej na zwiększoną pojemność! Istotna jest także waga i rozmiary. Ze względu na to, że smartfony mają raczej gorszą stabilizację obrazu niż inaczej wywarzone aparaty cyfrowe czy kamery ogromne ważny będzie pewny chwyt. Z tego powodu, należy szukać tego co najlepiej leży w dłoni – istotny jest zarówno materiał, z jakiego wykonano obudowę jak, i kształt i ciężar.


Jak wybrać cyfrówkę do użytku domowego?

Jeśli oczekujemy efektu wyraźnie lepszego niż zdjęcie ze smartfona, należy przygotować się na konkretną inwestycję, bo fotografie z najtańszych aparatów kompaktowych za 400-500 zł raczej nie pozwolą dostrzec istotnej różnicy. Szukając dobrego aparatu, zwracamy uwagę na trochę inne elementy, niż w smartfonie. Na przykład patrząc na matrycę nie należy sugerować się rozdzielczością, a przekątną czyli jej fizycznym rozmiarem decydującym w rzeczywistości o jakości zdjęć.

Bardzo dobrym aparatem w rozsądnej cenie jest na przykład SONY Alpha A5000. Aparat z matrycą APS-C 24×16 mm zapewnia jakość zdjęć na poziomie lustrzanek. Ekran odchyla się o 180 stopni, co umożliwia również łatwe wykonywanie autoportretów. Zdjęcia możemy zgrywać bez kabli, korzystając z łączności Wi-Fi. Kolejna zaleta to możliwość zapisywania zdjęć także w formacie RAW, co zapewnia dużo lepsze możliwości obróbki zdjęć w programach graficznych niż zwykłe obrazy w JPG.

Inny bardzo dobry aparat o niewielkich rozmiarach zapewniający wysoką jakość to SONY DSC-RX100. Posiada on znakomity Obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* F1,8 z zoomem optycznym 3,6x oraz dobrą stabilizacją obrazu. Bardzo dobrze sprawdzi się przy fotografowaniu dynamicznych scen. Szybki procesor obrazu BIONZ umożliwia wykonanie zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl/s, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów. Aparat zyskał prestiżową nagrodę EISA w kategorii Europejski zaawansowany aparat kompaktowy 2012-2013 i mimo upływu lat wciąż jest bardzo atrakcyjnym modelem.

Za około 1700 zł możemy mieć już lustrzankę – na przykład CANON EOS 1300D. Ten aparat cechuje znakomita szczegółowość i odwzorowanie kolorów, a także możliwość pracy w trybie automatycznym lub manualnym. Przy zachowaniu wszystkich zalet lustrzanki, korzysta także z nowoczesnych funkcji, jak łączność bezprzewodowa Wi-Fi. Mocną stroną jest fotografowanie przy słabym oświetleniu. Zakres czułości ISO 100–6400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 12800) ogranicza potrzebę używania lampy błyskowej i pozwala wykonywać warte zapamiętania, nastrojowe zdjęcia przy słabym oświetleniu. Dzięki temu, można uchwycić naturalną atmosferę każdego wydarzenia.Ruchome obrazy zamiast zdjęć

Często od zdjęć wolimy video. Rozwój filmów w rozmaitej postaci od profesjonalnych programów na YouTube po codzienne filmiki wrzucane na Snapchat pokazują, że zapotrzebowanie na takie materiały jest ogromne. Jeśli zatem oprócz zdjęć myślimy także o filmach, dobrze pomyśleć o kamerze.

Ale czy naprawdę osobne urządzenie do filmowania jest potrzebne? W tym miejscu można użyć podobnych argumentów, które padły kilka akapitów wcześniej. Owszem, za pomocą smartfona albo aparatu cyfrowego także nagramy filmy – często nawet w jakości Ultra HD. Trzeba jednak mieć świadomość, że nagrywanie filmów w przypadku tych urządzeń to tylko dodatkowa funkcja, więc raczej nie sprawdzą się w 100%. Kamery cyfrowe jako urządzenia przeznaczone wyłącznie do filmowania cechują się dużo lepszą ergonomią. Nawet przy tych samych parametrach kamerą zawsze będzie wygodniej operować i łatwiej wciskać wszystkie potrzebne przyciski – nagrywanie, wzmocnienie mikrofonu, zoom itd. Poza tym, z reguły kamera ma znacznie lepszą stabilizację obrazu i skuteczniej eliminują wszelkie drgania ręki bardzo często widoczne na filmach kręconych smartfonem lub kompaktem.


Jak wybrać kamerę cyfrową?

Wśród sensownych propozycji, znajdziemy wyłącznie kamery filmujące w rozdzielczości Full HD oraz 4K. Jeśli stać nas na to, żeby już dziś zaopatrzyć się w sprzęt do nagrywania w najwyższej jakości, nie ma co się zastanawiać – lepiej teraz wydać trochę więcej niż za rok albo dwa żałować, kiedy będziemy wymieniać sprzęt na nowy. UHD staje się coraz powszechniejsze i zdecydowanie będzie to perspektywiczny zakup.W dalszej kolejności, dobrze jest spojrzeć na stabilizację (koniecznie optyczną!) obrazu oraz wszelkie udogodnienia do nagrywania ciemności. Oprócz jakości obrazu, dobrze jest także zwrócić uwagę na zadowalającą jakość dźwięku – w końcu audio na filmie też ma niemałe znaczenie, więc czuły mikrofon z możliwością regulacji parametrów i skuteczną redukcją szumów to rzecz na wagę złota.

Jak widać, sprzęt do zapisywania pamiątkowych zdjęć i filmów może okazać się bardzo kosztowny. Żeby efekty były zadowalające, a wspomnienia zachowane naprawdę wiernie, potrzebujemy kilku urządzeń i to naprawdę wysokiej klasy. A oprócz samego posiadania sprzętu, ważne są także umiejętności! Tu pojawia się pokusa, czy nie lepiej skorzystać z usług profesjonalisty i po prostu wynajmować fotografa czy kamerzystę z własnym sprzętem wtedy, gdy jest to potrzebne. Oczywiście to się sprawdzi w pewnych sytuacjach, które są z góry zaplanowane, jak chrzciny albo ślub. Trudno jednak oczekiwać wynajętego fachowca wtedy, gdy nasze dziecko stawia pierwsze kroki albo właśnie zdobywamy jakiś górski szczyt. Na takie okazje sami musimy być gotowi!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel