Jak wybrać CB radio do samochodu

Informacje o policyjnych patrolach, korkach, ograniczeniach prędkości i innych utrudnieniach na drodze, można czerpać z nawigacji lub dedykowanych aplikacji dla podróżujących samochodem. Mimo to, wśród kierowców nie brakuje zwolenników bardziej tradycyjnych metod, czyli CB Radia. Częściowo decyduje tu przywiązanie do czegoś, co znamy znacznie dłużej niż aplikacje, w jakiejś mierze także możliwość kontaktu z żywym człowiekiem czy inne względy. Nie wnikając w przyczyny, wciąż na polskich rogach jest wielu użytkowników CB. Jeśli chcesz do nich dołączyć, warto dowiedzieć się, jakie CB radio warto kupić.


Najważniejsze cechy CB radia

Dobre CB radio powinno być przede wszystkim funkcjonalne i proste w obsłudze oraz nie zajmować zbyt wiele miejsca w aucie. Gabaryty są szczególnie istotne, jeśli samochód nie jest zbyt duży albo mamy wokół siebie także inne urządzenia, jak zestaw głośnomówiący czy kamerę. Przykładem kiego kompaktowego radia CB jest model ALBRECHT AE-6110 mini . Urządzenie ma zaledwie 10 cm szerokości i 2,5 cm wysokości.Jeśli chodzi o funkcje, warto natomiast zwrócić uwagę na kilka z nich, które ułatwiają życie i pozwalają odróżnić naprawdę dobre radia od tanich podróbek. Funkcja RF Gain umożliwia regulowanie czułości odbiornika. Jest szczególnie istotna w przypadku jazdy przez zatłoczone miasta. Bardzo przydatny jest także układ automatycznej blokady szumów (ASC), który pozwala lepiej usłyszeć wszystkie komunikaty. 


Pamiętaj o dobrej antenie!

Podstawowym warunkiem prawidłowego działa CB radia jest posiadanie odpowiedniej anteny. Na właściwy wybór składa się kilka elementów. Generalnie, panuje zasada, że im dłuższa antena, tym mamy lepszy odbiór. Jednak należy zachować ostrożność, bo długa antena ma także pewne wady. Jeśli jedziemy z dużą prędkością lub w porywach wiatru, balansująca na wietrze antena będzie generować zakłócenia. Kolejne potencjalne problemy to kiepska estetyka oraz możliwość zahaczenia o coś lub jej złamania. Warto zatem pamiętać o tym, żeby antena do CB radia była wykonana z materiałów dobrej jakości i stabilna.Zazwyczaj w parze z długością (wysokością) anteny, idzie duża moc dochodząca do 250-300W, podczas gdy tanie anteny mają maksymalną moc poniżej 100W. Odpowiedni rozmiar i moc składają się na efektywność anteny. Tę niektórzy producenci określają w kilometrach. Przykładowo, antena MIDLAND LC-65 na otwartym terenie odbiera sygnał w promieniu 15 kilometrów.

Oprócz wyboru odpowiedniej anteny, dobrze jest także pomyśleć nad jej montażem. Najpopularniejsze rozwiązanie to antena na podstawie magnetycznej. Alternatywą są anteny klejone do szyby lub montowane w miejscu standardowej anteny radiowej.CB radia - producenci i ceny

Wśród popularnych producentów sprzętu CB, należy wymienić takie marki, jak Midland, President oraz Alan. Koszt zakupu radia to zazwyczaj 250-300 zł, a anteny - od 100 do 200 zł. Do tego jeszcze należy doliczyć koszty montażu. Nie jest to więc tania inwestycja, choć szybko może się zwrócić. Łatwo sobie wyobrazić oszczędność w postaci uniknięcia potencjalnych mandatów. A do tego dochodzi jeszcze druga praktycznie bezcenna rzecz – oszczędność czasu, jaki spędzilibyśmy w korkach, nie mając informacji z pierwszej ręki od innych kierowców. Dlatego CB radia są rzeczywiście warte swojej ceny i nie warto na nich oszczędzać, decydując się na zakup tych najtańszych modeli. Lepiej szukać markowego sprzętu i bazować na opiniach na forach dla zmotoryzowanych.

powrót