Jaki dyktafon cyfrowy kupić? Czym się kierować?

Dyktafony mogą budzić u niektórych osób złe skojarzenia. W końcu, bywają one wykorzystywane do nagrywania prywatnych rozmów, które po upublicznieniu powodują prawdziwe skandale. Jednak poza wykorzystaniem przez dziennikarzy czy prywatnych detektywów, te urządzenia znajdują też wiele innych, nieco bardziej prozaicznych zastosowań. Jakich? I jaki dyktafon w ogóle kupić? Wyjaśniamy poniżej!


Kiedy przyda się dyktafon?


Dyktafon przyda się na pewno do nagrania każdego wywiadu, nawet gdy jego autorem nie jest profesjonalny dziennikarz, a na przykład bloger, który nie dysponuje redakcyjnym sprzętem ani dużym doświadczeniem w tej dziedzinie. Dyktafony bywają także używane przez studentów do nagrywania wykładów. Mogą być także przydatną pomocą w sytuacji, gdy przygotowujemy się do jakiegoś wystąpienia i podczas prób chcemy wyeliminować błędy. Zawsze lepiej w takiej sytuacji pracować na dłuższym nagraniu, niż doszukiwać się elementów do poprawy na bieżąco. Wreszcie, na koniec, warto pamiętać o tym, że nagrania z dyktafonu mogą być dowodem w dowolnej sprawie zarówno dla policji jak i dla sądu, który będzie przemawiał na naszą korzyść. Jest więc wiele powodów, żeby myśleć o zakupie dyktafonu. A jeśli chociaż jeden z nich może Cię dotyczyć, warto przeczytać ten artykuł.


Jaki dyktafon cyfrowy? Oto najważniejsze parametry


W przypadku nagrywania dyktafonem, tak naprawdę kluczowe są dwie kwestie. Pierwsza to jakość nagrania, druga - jak długie nagranie uda się zachować. Nie mając wcześniej doświadczenia z dyktafonem, trzeba mieć świadomość, jakie posiada możliwości. Te są często przeceniane przez amatorów, którzy potem bywają rozczarowani. 

Warto wiedzieć, że zwykły dyktafon ze sklepu raczej nie pozwoli na pracę w służbach specjalnych! Takim urządzeniem możemy nagrać wartościowy materiał tylko pod warunkiem, że osoba mówiąca będzie się znajdować nie więcej, niż kilka metrów od urządzenia. Jeśli warunki będą trudniejsze do optymalnej pracy dyktafonu, potrzebny będzie zewnętrzny mikrofon. Poza tym, oczywiście, bardzo przydaje się funkcja redukcji szumów. 

Co z samą pamięcią? Podobnie jak smartfony czy laptopy, dyktafony posiadają wbudowaną wewnętrzną pamięć. Tańsze modele zazwyczaj 4 GB, droższe - 8 albo 16 GB. Sama wielkość pamięci może jednak niewiele mówić. Lepiej sprawdzić w specyfikacji maksymalny czas zapisu nagrań, bo ten może się różnić wśród modeli z teoretycznie tą samą pamięcią. Przykładowo, na dyktafonie SONY ICD-PX240 nagramy ponad 1000 godzin materiału. Dobrze, jeśli dyktafon oprócz wbudowanej pamięci, dysponuje także slotem na kartę SD. Możliwość rozszerzenia wielkości pamięci za pomocą takiej karty to bardzo przydatna rzecz!


Dyktafony cyfrowe


Oprócz tych najważniejszych elementów, przy wyborze dyktafonu dobrze jest zwracać uwagę także na inne kwestie. Przede wszystkim, możliwości obróbki nagrań. Im więcej opcji jest dostępnych, tym wygodniej będzie korzystać z materiału już po jego stworzeniu. Najbardziej standardowe funkcje to:

  • przewijanie nagrań, 
  • regulacja prędkości odtwarzania, 
  • dzielenie i kasowanie plików. 

W bardziej zaawansowanych dyktafonach będzie można także powtórzyć odtwarzanie wybranego fragmentu. 

Dobrze jest zwrócić uwagę także na format nagrywania. Standardem jest nagrywanie dźwięku z plikach mp3, niemniej jednak, są dyktafony nagrywające także w bardziej profesjonalnym formacie PCM, który cechuje się dużo lepszą jakością i możliwościami obróbki, ale za to zajmuje więcej miejsca na dysku. 

Z innych praktycznych aspektów, należy zwrócić uwagę na czas pracy dyktafonu i czas ładowania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także aktywacja nagrywania dźwiękiem – gdy dyktafon automatycznie włącza się, gdy usłyszy dźwięk na odpowiedniej częstotliwości, nie musimy pamiętać, żeby rozpoczynać nagranie zawsze fizycznym przyciskiem.


Jaki dyktafon cyfrowy wybrać?


Ile kosztuje dyktafon?


Skoro już wiesz, jaki dyktafon cyfrowy kupić oraz czym powinien się cechować, zwróćmy jeszcze uwagę na standardowe koszty takiego urządzenia. Ceny dyktafonów cyfrowych rozpoczynają się mniej więcej od 200 zł, a górna granica ceny dla amatorskich urządzeń to około 800 zł. Wiodący producenci dyktafonów to jakie firmy jak Sony, Olympus oraz Philips. Czy taki zakup się opłaca?

Można mieć wątpliwości, ze względu na fakt, że nagrywanie dźwięku umożliwia także wiele aplikacji na smartfona. Choć korzystanie z aplikacji wydaje się oszczędnością, w praktyce nagrania z telefonu są znacznie gorszej jakości. Poza tym, posiadanie osobnej pamięci wyłącznie na nagrania jest dużo wygodniejsze, niż korzystanie z pamięci smartfona, zajętej zazwyczaj przez gry, zdjęcia, filmy i wiele innych plików. Poza tym, baterie w dyktafonie trzymają znacznie dłużej niż w telefonach.


Mały dyktafon cyfrowy


Niezależnie od celu, jaki nam przyświeca, dobrze jest mieć dyktafon jako osobne urządzenie, zamiast korzystać z nagrywania w urządzeniu, które oryginalnie ma zupełnie inną funkcję. Wydatek nie jest w końcu taki duży, a dyktafony, jako urządzenia praktycznie bezawaryjne, potrafią służyć nieprzerwanie przez wiele lat.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel