Jak wybrać deskę do prasowania? Praktyczny poradnik

Wyprasowane i dobrze układające się ubrania to cel, do którego dążymy, jeśli chcemy dobrze wyglądać na ważnym spotkaniu, rodzinnej uroczystości czy oficjalnym zdjęciu. Nikt nie lubi chodzić w pogniecionych koszulach czy żakietach, niemniej czasami mamy tak bardzo dosyć prasowania, że odpuszczamy je sobie z braku czasu i chęci. Czy doprowadzenie ubrań do odpowiedniego stanu musi być trudne i czasochłonne? Niekoniecznie. Mamy wiele udogodnień, które ułatwiają życie. W tym miejscu warto wymienić przede wszystkim nowoczesne żelazka i generatory pary, specjalnego programy do prania, które mają ułatwiać prasowanie czy wreszcie sam dobór odpowiednich tkanin. Często jednak zapominamy o podstawowej rzeczy – dobrej desce do prasowania. Ta pozornie błaha rzecz ma ogromny wpływ na codzienny komfort. Jak wybrać odpowiednią deskę do prasowania? Doradzamy w tym artykule.

Jakie wymiary deski do prasowania?

Deski różnią się pod względem gabarytów. Największe różnice można odnotować w wysokości oraz długości i szerokości blatu. Wysokość deski jest zawsze regulowana i w większości przypadków jest dobrze dopasowana do osób średniego wzrostu. W przypadku osób przewyższających innych o głowę, dobrze jest jednak zwrócić uwagę na maksymalną wysokość. Równie dobrze może to być 93, jak 98 centymetrów, co może mieć decydujące znaczenie dla wygody. Rozmiary blatu decydują natomiast o tym, jak dużą mamy powierzchnię roboczą. Małe deski do prasowania mają zazwyczaj ok. 110 cm długości i ok. 30 szerokości, w przypadku największych - długość wynosi 130-140, a szerokość  nawet 45. Zupełnie osobną kategorią są natomiast rękawniki, które są bardzo małymi deskami przeznaczonymi do prasowania rękawów. Największą zaletą desek o mniejszych gabarytach jest fakt, że są lżejsze i zajmują mniej miejsca, dzięki czemu łatwiej je przechowywać i przenosić z miejsca na miejsce.

Konstrukcja i materiały – jaką deskę do prasowania wybrać?

To, co zdecydowanie ułatwia używanie deski do prasowania, to podstawka pod żelazko. Dzięki temu, można bez strachu odłożyć żelazko na swoim miejscu, nie martwiąc się o przypalenie materiału. Wielu osobom może się przydać także gniazdo z przedłużaczem. Dzięki zintegrowanej wtyczce, żelazko przypinamy bezpośrednio do deski, a z gniazdkiem sieciowym łączymy się za pomocą przedłużacza. W ten sposób pozbywamy się problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na prasowanie, a odległość miejsca prasowania od najbliższego gniazdka przestaje być istotna.

Co warto powiedzieć o użytych materiałach? Te oczywiście powinny być najlepszej jakości, dobrze jest jednak rozwinąć tę myśl i wyjaśnić, co to konkretnie oznacza. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na stelaż. Wykonany ze stali lub innego metalu, powinien być przede wszystkim stabilny i dawać poczucie bezpieczeństwa, a przy tym nie być zbyt ciężki. Druga ważna rzecz to blat. W tanich deskach do prasowania wykonany jest z płyty wiórowej, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się konstrukcje z siatki metalowej. Są lżejsze i przepuszczają parę, co zdecydowanie ułatwia prasowanie. Trzeci ważny element, to materiał, którym pokryty jest blat. Zastosowanie tworzywo nie może być śliskie, aby ubrania nie spadały. Ważna jest także odporność na wysokie temperatury. Z tego powodu doskonale sprawdza się przede wszystkim dobrej jakości bawełna.

Polecane modele

Wśród modeli godnych uwagi na pewno warto wymienić na przykład deskę do prasowania METROX Advanced PRO. Ma długość 120 cm i posiada zintegrowany przedłużacz. Będzie na pewno dobrą propozycją dla osób cechujących się dużym wzrostem, bo jej maksymalna wysokość to 99 cm. Dla tych, którzy nie lubią dźwigać ciężarów, atrakcyjną opcją będzie natomiast deska do prasowania LEIFHEIT 72589 AirBoard Deluxe XL, która waży mniej niż 5 kg. Deska, wykonana z tworzywa sztucznego, odbija temperaturę, przyśpieszając czas prasowania o 1/3.

Inna propozycja tej samej firmy to deska do prasowania LEIFHEIT 72565 AirSteam Premium M. W tym przypadku dostajemy produkt dla osób używających generatorów pary. Urządzenie postawimy na wygodnej, dopasowanej do tego celu podstawie, a odpowiednio wyprofilowany blat ułatwi prasowanie koszul. Dzięki odbijaniu pary, osiągniemy efekt prasowania z dwóch stron. Warto także dodać, że obie deski z oferty Leifheit mają aż 5 lat gwarancji od producenta. Dobrej jakości deski oferuje także Tefal, czego najlepszym przykładem deska do prasowania IB5100E0 Pro Elegance. Ten model także przepuszcza parę, cechuje się także dużą stabilnością i bezpieczeństwem  - dzięki blokadzie przed przypadkowym złożeniem podczas prasowania.

Wybór deski do prasowania jest ważny. Usprawnia pracę oraz oszczędza czas. Warto się zastanowić nad modelem, by później nie żałować.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]