Jak wybrać dobrą pralkę - przewodnik po modelach z 2015

Pralka to sprzęt, który jest niezbędny w każdym domu. Kiedy nadejdzie czas na jej wymianę, każdy zadaje sobie pytanie "która będzie najlepsza?". Wybierając to urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Dzięki temu zyska się pewność, że pralka będzie odpowiadała potrzebom użytkownika oraz będzie służyła przez wiele lat.

Pralka SAMSUNG

Jaka klasa energetyczna?


Pierwszą informacją, jaką najczęściej dostrzegamy na etykietach pralek jest oznaczenie klasy energetycznej. Wyróżniamy ich 7:

A+++ – współczynnik niższy niż 46%
A++ – współczynnik od 46% do 52%
A+ – współczynnik od 52% do 59%
A – współczynnik między 59% a 68%
B – współczynnik między 68% a 77%
C – współczynnik od 77% do 87 %
D – współczynnik wyższy niż 87%

Klasa energetyczna informuje o rocznym zużyciu energii (kW/h). Współczynniki, które widać powyżej, mają wpływ na efektywność danej pralki. Najbardziej efektywna jest klasa A+++, ale trzeba pamiętać, że za tego typu sprzęt zapłaci się najwięcej. Kompromisem między ceną i efektywnością jest klasa A+ i A. Przykładem pralki z wysoką efektywnością energetyczną, czyli małym poborem energii może być SAMSUNG WF70F5E3W2W lub ELECTROLUX EWM11044SEU.

Co z pojemnością?


Na rynku dostępne są pralki o głębokości od 3 do 10 kg. Wybierając głębokość, należy zastanowić się nad tym, jak dużo rzeczy pierze się na co dzień. Głębokość 10 kg nie jest z pewnością przeznaczona dla kilkuosobowej rodziny. Zwykle tę głębokość wybierają osoby, które mają działalność gospodarczą. Pralka o pojemności 5 kg może natomiast okazać się niewystarczająca w przypadku 4-osobowej rodziny. Warto więc zastanowić się, jak często i jak dużo ubrań na raz zamierza się prać.

Ładowana od góry czy od frontu?


Wszystko zależy od tego... jak wygląda miejsce, gdzie pralka będzie stać. Jeżeli chcemy powiesić nad nią dużą szafkę – pralka ładowana od góry nie będzie wygodnym rozwiązaniem. Może być natomiast przydatna w małej i wąskiej łazience. Pralki ładowane od góry mogą mieć szerokość nawet 40 cm, mimo całkiem dużej pojemności. Warto więc rozważyć jej zakup, jeśli mieszka się w bloku czy zamierza ustawić ją w wąskiej kuchni. Przykład wąskiej pralki ładowanej od góry o pojemności 7 kg to np. WHIRPOOL AWE70122. Warto też przyjrzeć się pralce o pojemności 6 kg ELECTROLUX EWT1266EXW. Z kolei pralki ładowane od frontu zajmują więcej miejsca, trudno więc będzie ustawić je w małej wnęce czy niewielkiej łazience. Zwykle mają szerokość około 60 cm. Sprzęty te charakteryzują się jednak łatwością użytkowania. Nie da się też ukryć, że w większości mają o wiele ciekawszy design. Dobrym rozwiązaniem dla singla lub pary bez dzieci może być pralka typu slim. Jest to sprzęt ładowany od przodu, zwykle, podobnie jak w przypadku standardowych pralek, ma szerokość ok. 60 cm. Tym, co ją odróżnia jest mniejsza głębokość – dzięki temu pralka zajmuje mniej miejsca. Zwykle pralki typu slim mają jednak mniejszą pojemność – do 5 kg.

Co z hałasem?


Większość modeli 2015 charakteryzuje się niskim poziomem hałasu w czasie pracy. Nowoczesne pralki wyposaża się bowiem w system zawieszenia, który pochłania drgania podczas wirowania. Przyjmuje się, że średni poziom hałasu powinien wynosić w trakcie prania 50 – 55 dB, a w czasie wirowania może wzrosnąć do 65 – 75 dB. Przykład pralki, która pracuje naprawdę cicho to HOTPOINT-ARISTON WMSD 723B EU.

Powiew nowoczesności


Okazuje się, że w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie naprawić pralkę przy pomocy... smartfona. I nie chodzi tu o zadzwonienie po serwisanta. Na rynku pojawiły się pralki, które dzięki zastosowaniu smartfona z funkcją skanowania LED, pozwalają każdemu użytkownikowi odkryć, co jest przyczyną tego, że nie działa. System zastosowany w urządzeniu pozwala na wykrycie błędu i zdiagnozowanie przyczyny dysfunkcji. Następnie sam zasugeruje proste rozwiązania naprawcze. Zawsze warto z nich skorzystać, zanim okaże się, że awaria jest naprawdę poważna i potrzebna będzie pomoc specjalisty. Pralka, która jest wyposażona w taką możliwość to na przykład SAMSUNG WF70F5E3W2W.

Dla dzieci i alergików


Modele 2015 bardzo często są wyposażone w funkcje, które są szczególnie wartościowe dla osób z dziećmi lub dla osób cierpiących na alergię. Istnieją specjalne programy i systemy, które pozwalają np. na bardzo dokładne wypłukanie z ubrań detergentów, roztoczy i pyłków. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ubrania, bielizna, czy pościel będą dobrze wyprane i czyste, ale również nie będzie w nich drażniących skórę środków czyszczących i innych alergenów. Ma to również szczególne znaczenie dla osób piorących dziecięce ubranka, ponieważ pralki te zwykle są wyposażone w systemy chroniące delikatne tkaniny przed silnym działaniem detergentów. Przykład pralki odpowiedniej dla osób z dziećmi i osób cierpiących na alergię to HOTPOINT ARISTON AQS73D 29 EU/B. Przykład pralki z zabezpieczeniem przed dziećmi to ELECTROLUX EWM11044SEU.

Być Time Managerem zwykłej pralki

 

Niewiele osób wie, że istnieje możliwość zarządzania czasem... pralki. Wiele modeli ma funkcję opóźnionego startu. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak zaplanować pranie, by skończyło się o konkretnej godzinie. Przykład pralki z 10-letnią gwarancją na silnik, z dużą pojemnością i niewielkimi rozmiarami oraz z funkcją TimeManager to ELECTROLUX EWS 11277FW.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel