Jak wybrać dobre słuchawki przewodowe?

Wybór odpowiednich słuchawek przewodowych, choć może wydawać się zadaniem stosunkowo prostym, w rzeczywistości wymaga od zainteresowanego zakupem dobrej znajomości przedmiotu oraz wiedzy na temat dostępnych na rynku rodzajów i modeli słuchawek. Dostępność szerokiej gamy produktów z tej kategorii to zarazem gratka i utrudnienie dla konsumentów. Poniżej przybliżamy najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie.Historia słuchawek, co może zaskakiwać, jest stosunkowo długa. Pierwsze modele powstały bowiem już w 1881 roku. Jakkolwiek używanie pierwszych słuchawek przewodowych, z uwagi na ich znaczną wagę (około 4,5 kg), mogło być mało komfortowe, na masową skalę pojawiły się w sklepach już w 1910 r. Dziś słuchawki przewodowe to akcesoria o wadze zaledwie kilkudziesięciu gramów, które charakteryzują się rozmaitymi parametrami i cieszą popularnością wśród fanów muzyki i dobrej jakości dźwięku na całym świecie. Decydując się na zakup słuchawek, warto wiedzieć czym się kierować i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.


Przeznaczenie słuchawek


Przed zakupem należy określić miejsce, w którym słuchawki będą użytkowane najczęściej. Jeśli zazwyczaj będzie to gwarne lub wręcz hałaśliwe otoczenie, na przykład autobus bądź inne środki lokomocji, warto wybrać produkty o konstrukcji zamkniętej. Gdy zakup słuchawek planowany jest z przeznaczeniem do słuchania muzyki podczas uprawiania sportu, lepiej wybrać sprzęt lekki i dobrze dopasowany, dzięki czemu nie będzie w sposób niekontrolowany przemieszczał się w trakcie ruchów sportowca. Słuchawki z przeznaczeniem do wykorzystania w domu lub biurze mogą być nieco większe, bezwzględnie jednak powinny być wygodne. Można też postawić na sprzęt uniwersalny, który dobrze sprawdzi się w każdej z wymienionych wyżej sytuacji.


Stosunek jakości do ceny


Ogromnym atutem dobrych słuchawek jest jakość uzyskiwanego dzięki nim dźwięku. Stosując odpowiednio dobrany sprzęt słuchawkowy, uzyskuje się jakość porównywalną z tą, jaką dają zestawy głośników i wzmacniaczy. Wyposażenie komputera w przyzwoitą kartę dźwiękową oraz słuchawki, które gwarantują jakość zapewni doznania dźwiękowe na najwyższym poziomie. Nie warto zatem kierować się kryterium cenowym przy zakupie słuchawek przewodowych, a postawić na markowy sprzęt, który charakteryzuje się rzetelnym wykonaniem, posiada gwarancję oraz oferuje wysokiej jakości brzmienie. Dzięki temu można mieć pewność, że nie powstaną straty wskutek ewentualnej wady fabrycznej produktu.


Wygoda


Jednym z najistotniejszych kryteriów dla użytkownika jest funkcjonalność. Noszenie słuchawek przewodowych, oprócz dostarczania wspaniałych doznań dźwiękowych, powinno też zapewniać wygodę użytkowania. Szczególnie istotne jest zatem odpowiednie dopasowanie słuchawek. W tej kwestii warto decydować samemu i przed dokonaniem wyboru produktu, przymierzyć modele, które, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry, są najbliższe oczekiwaniom. To, czy nie są za ciasne lub za luźne, oraz czy dobrze trzymają się na głowie i nie zsuwają przy wykonaniu najmniejszego ruchu, decydować będzie o komforcie użytkowania słuchawek.


Parametry


Dla osób, które ponad wszystkie inne kryteria cenią jakość dostarczanego dźwięku, kluczowe będą parametry charakteryzujące poszczególne modele słuchawek przewodowych. Oto, na co należy zwrócić uwagę:

pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości dźwięku przenoszonego przez słuchawki. Minimalne pasmo powinno pokrywać się z zakresem częstotliwości dźwięku słyszalnego przez ucho ludzkie;

zniekształcenia harmoniczne, czyli współczynnik zniekształceń, wynikający z nieliniowości głośników słuchawek. Zakłada się, że nie powinno ono przekraczać wartości 0,1%-0,5% dla odtwarzaczy MP3, a 0,01% - w sprzęcie audiofilskim. W rzeczywistości natomiast im będzie niższe, tym lepiej dla użytkownika słuchawek;

impedancja to zjawisko występujące w obwodach prądu przemiennego. Im wyższa jej wartość, tym słuchawki będą bardziej odporne na szumy, ale jednocześnie będą brzmiały nieco ciszej. Niższa impedancja - słuchawki bardziej podatne na szumy i uszkodzenia, ale za to głośniejsze. Dla słuchawek nausznych standardowa impedancja wynosi 32 – 64 om.


Konstrukcja słuchawek


Konstrukcja słuchawek przewodowych jest bardzo istotna ze względu na komfort ich noszenia. Poniżej scharakteryzowano różne typy budowy słuchawek:

słuchawki zamknięte - cała małżowina uszna wraz ze słuchawką zamknięte są w szczelnej, wytłumionej i dobrze odizolowanej od otoczenia komorze, co gwarantuje najwyższą jakość dźwięku. Wadą jest ograniczona wentylacja ucha;

słuchawki otwarte - muszle słuchawek przylegają do ucha, ale nie zakrywają go całkowicie. Dobra wentylacja stanowi o lepszym komforcie podczas dłuższego użytkowania słuchawek, co odbywa się kosztem tłumienia dobiegających z zewnątrz odgłosów;

słuchawki półotwarte - charakteryzują je duże muszle, zakrywające całe ucho oraz stosunkowo dobra wentylacja. Są połączeniem najlepszych cech słuchawek zamkniętych i otwartych;

słuchawki douszne - częściowo wsuwane do kanału usznego. Nie posiadają wygłuszających, silikonowych uszczelek;

słuchawki dokanałowe - wprowadzane do kanału usznego. Wymagają uszczelnienia (silikonowe uszczelki), by zapewnić odpowiedniej jakości dźwięk. Są miniaturowym odpowiednikiem słuchawek zamkniętych;

słuchawki dynamiczne -  membrana wykonana jest z papieru, plastiku lub mikrowłókna. Jej ruch wzbudzany jest przez cewkę, która porusza się dzięki przepływającemu prądowi zmiennemu.


Wybór słuchawek jest sprawą bardzo indywidualną. To, co będzie odpowiadać jednemu użytkownikowi, nie koniecznie musi być tak samo dobre dla innego. W rzeczywistości liczą się tu indywidualne doznania słuchowe oraz komfort użytkowania, który dla każdego będzie oznaczał co innego. Dokonanie dobrego wyboru słuchawek, które będą w pełni spełniać oczekiwania użytkownika i posłużą przez długie lata to decyzja, którą warto podjąć podczas wizyty w branżowym sklepie, gdzie można przymierzyć oraz ocenić jakość i cechy poszczególnych modeli.


powrót