Jak wybrać dobry czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne zdecydowanie wyparły tradycyjne czajniki stosowane na kuchenkach gazowych. Nowocześniejsza forma ma zdecydowanie więcej zalet, z których największą jest naturalnie krótszy czas gotowania wody. Pomimo nieco wyższych kosztów eksploatacji (zużycie energii), decydujemy się na to rozwiązanie, wybierając wygodę i bezpieczeństwo. Dobrze jednak pamięć o tym, że czajnik czajnikowi nierówny. W tej kategorii znajdziemy zarówno tanie plastikowe urządzenia, jak również te bardziej trwałe i eleganckie, które posiadają także dodatkowe funkcje. W tym artykule poszukujemy takich rozwiązań, które mogą posłużyć przez lata. Jak zatem kupić naprawdę dobry czajnik, czyli taki, który będzie jak najdłużej pracował bez zarzutu? Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model.

Z czego jest wykonany czajnik?

Gdy czajniki elektryczne wchodziły na rynek, normą były obudowy wykonane z tworzywa sztucznego. Chociaż pozwala to na atrakcyjną cenę, nie jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Smakosze kawy czy herbaty często podkreślają, że plastikowe czajniki psują smak wody, a poza tym taki materiał nie prezentuje się najlepiej w nowoczesnym wnętrzu. Z tego powodu producenci sięgają po bardziej wyrafinowane i trwalsze materiały. Pod względem wizualnym, na pewno wyróżniają się modele wykonane ze stali szlachetnej. Elegancki wygląd idzie w parze z bezpieczeństwem, bo dzięki termoizolacji powierzchnia czajnika się nie nagrzewa. Takie modele także sprzyjają podtrzymywaniu ciepła już po zagotowaniu wody. Drugim popularnym wyborem są czajniki ze szkła hartowanego. Tutaj zaletą, oprócz wyglądu, jest także łatwość utrzymania w czystości. Bez problemu można zobaczyć w takich czajnikach aktualny poziom wody w zbiorniku. Wadą jest natomiast kruchość w przypadku kontaktu z twardym podłożem. Warto także wymienić konstrukcje łączące elementy szklane i stalowe, a także najbardziej wyszukane - czajniki elektryczne z ceramiki. 

Co potrafi dobry czajnik elektryczny – najważniejsze funkcje

Z pozoru wszystkie czajniki elektryczne pracują tak samo – gotują wodę. Standardem jest automatyczne wyłączenie po osiągnięciu wrzenia, a także blokada uniemożliwiająca włączenie urządzenia, gdy wody jest zbyt mało. A to, jak szybko czajnik zagotuje wodę, zależy oczywiście od jej ilości, ale także od mocy urządzenia – im jest większa, tym krócej będziemy czekać na wrzątek. Na tym jednak nie koniec, bo czajnik elektryczny może posiadać wiele innych udogodnień.

Wśród dodatkowych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne, należy wymienić na pewno funkcję podtrzymania ciepła, dzięki której na gorącą wodę można liczyć także dwie godziny po zagotowaniu. Druga przydatna funkcja to regulacja temperatury.  Do czego może być potrzebna? Przede wszystkim, do przygotowania herbat innych niż czarna. Herbata zielona czy biała potrzebują nieco niższych temperatur, żeby zaparzyły się prawidłowo, a regulacja ustawień umożliwia precyzyjne dopasowanie poziomu ciepła do konkretnych potrzeb. Przykładowo, czajnik PROFI COOK PC WKS 1108 umożliwia przygotowanie wody w temperaturze 70, 80, 90 i 100 stopni. Są także czajniki, które potrafią odgrzewać wodę do 40 stopni. Tę opcję na pewno docenią rodzice małych dzieci, ponieważ to w tej temperaturze przygotowuje się mleko.

Inna bardzo przydatna funkcja to na pewno podświetlenie LED. Czajniki takie, jak PHILIPS Viva Collection HD9357/11 potrafią generować wyraźnie niebieskie światło, dzięki któremu nie musimy palić dużego światła w kuchni, gdy chcemy skorzystać z czajnika.

Sterowanie

W przypadku najbardziej podstawowych urządzeń sprawa jest prosta – czajnik posiada jedynie włącznik. Gdy jednak dochodzą dodatkowe opcje w postaci regulacji temperatury i podtrzymania ciepła, potrzeba już więcej przycisków. Gdzie powinny się znajdować? Tutaj są dwie możliwości – albo na obudowie czajnika, albo na jego podstawie – sami powinniście ocenić, co jest wygodniejszą opcją, bo zdania mogą być podzielone. Najbardziej innowacyjne rozwiązanie to jednak sterowanie czajnikiem elektrycznym za pomocą smartfona! Taką możliwość zapewnia producent urządzenia REDMOND RK-M170S-E. Za nawigację odpowiada aplikacja mobilna Ready for Sky. To oczywiście tylko opcja dla największych maniaków nowych technologii, ponieważ czajnik da się też obsługiwać w standardowy sposób – przyciskami.

Filtracja w czajniku

Filtry do wody spełniają w czajnikach elektrycznych dwojaką funkcję. Z jednej strony chodzi o ochronę przed odkładaniem kamienia, z drugiej o walory smakowe przygotowywanych napojów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr nylonowy. Nieco skuteczniejszy jest filtr w postaci siateczki ze stali szlachetnej, który wyłapuje więcej zanieczyszczeń. Poza tym stosuje się także filtry węglowe, które doskonale radzą sobie z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów. Jakiego filtra będziesz potrzebować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od jakości wody, do jakiej mamy dostęp. Ta może się bardzo różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Tam gdzie jakość wody z kranu jest bardzo dobra (większość dużych miast), w zupełności wystarczy filtr nylonowy, o innego z ujęciami, co do których mamy wątpliwości. Przy wyborze istotne jest także to, czy nasz czajnik elektryczny będzie jedynym urządzeniem filtrującym, czy przed wlaniem do niego wody będziemy posługiwać się jeszcze dzbankiem filtrującym. Taka podwójna ostrożność na pewno pozwoli cieszyć się doskonałym smakiem kawy czy herbaty, o ile w ogóle będzie potrzebna, bo, jak wcześniej wspomnieliśmy, zazwyczaj nie ma aż tyle zanieczyszczeń w wodzie płynącej z kranu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając czajnik elektryczny?

Na pewno istotnym czynnikiem jest wielkość czajnika i - co za tym idzie - pojemność. Przy czym warto pamiętać, że ten element wpływa na maksymalną ilość gotowanej wody, natomiast minimum praktycznie pozostaje bez zmian. Dlaczego tak jest? Kiedyś czajniki były wyposażone w spiralne grzałki, a obecnie używa się nowocześniejszych grzałek płytowych ukrytych w podstawie, dzięki czemu poziom minimum jest bardzo niski i praktycznie w każdym modelu wynosi ok. 0,1 litra. Zatem im większa rodzina, tym większy czajnik warto kupić, pamiętając jednocześnie że wielkość wpływa na cenę.

Następne ważne, lecz bardzo subiektywne kryterium, to estetyka. Czajnik elektryczny powinien być dopasowany kolorystycznie i pod względem stylistyki do pozostałych sprzętów. W minimalistycznych i sterylnych wnętrzach w zabudowie, zazwyczaj dobrze wyglądają czajniki ze szkła, takie, jak BOSCH TWK70A03, natomiast wśród szarych czy srebrnych sprzętów AGD sprawdzi się czajnik o analogicznej kolorystyce.

Pozornie bardzo prosty wybór czajnika elektrycznego w rzeczywistości jest dość złożoną sprawą, wymagającą przemyślenia. Oczywiście, pod warunkiem, że kupujemy model na dłużej, a nie planujemy co pół roku wymieniać taniego sprzętu na kolejne urządzenie dostępne w promocji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]