MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Ranking czajników elektrycznych 2021 – jaki model wybrać?

Jeśli planujesz wyposażyć na nowo swoja kuchnię, zobacz koniecznie nasz ranking czajników elektrycznych na 2021 rok. Nowoczesny czajnik to urządzenie, z którego będziesz korzystać prawdopodobnie codziennie, nawet kilka razy. Warto więc wybrać właściwy model z rozwagą.


Czajniki elektryczne zdecydowanie wyparły tradycyjne czajniki stosowane na kuchenkach gazowych. Nowocześniejsza forma ma zdecydowanie więcej zalet, z których największą jest naturalnie krótszy czas gotowania wody. Pomimo nieco wyższych kosztów eksploatacji (zużycie energii) decydujemy się na to rozwiązanie, wybierając wygodę i bezpieczeństwo. Dobrze jednak pamięć o tym, że czajnik czajnikowi nierówny. W tej kategorii znajdziemy zarówno tanie plastikowe urządzenia, jak i te bardziej trwałe i eleganckie, które posiadają także dodatkowe funkcje. W tym artykule poszukujemy takich rozwiązań, które mogą posłużyć przez lata – przedstawiamy też ranking czajników elektrycznych na 2021 rok.

Jaki dobry czajnik elektryczny więc kupić? Jaki będzie jak najdłużej pracował bez zarzutu? Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model.


Z czego jest wykonany czajnik?


Gdy czajniki elektryczne wchodziły na rynek, normą były obudowy wykonane z tworzywa sztucznego. Chociaż pozwala to na atrakcyjną cenę, nie jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Smakosze kawy czy herbaty często podkreślają, że plastikowe czajniki psują smak wody, a poza tym taki materiał nie prezentuje się najlepiej w nowoczesnym wnętrzu. Z tego powodu producenci sięgają po bardziej wyrafinowane i trwalsze materiały. Pod względem wizualnym na pewno wyróżniają się modele wykonane ze stali szlachetnej. Elegancki wygląd idzie w parze z bezpieczeństwem, bo dzięki termoizolacji powierzchnia czajnika się nie nagrzewa. Takie modele także sprzyjają podtrzymywaniu ciepła już po zagotowaniu wody.


Drugim popularnym wyborem są czajniki ze szkła hartowanego. Tutaj zaletą, oprócz wyglądu, jest także łatwość utrzymania w czystości. Bez problemu można zobaczyć w takich czajnikach aktualny poziom wody w zbiorniku. Wadą jest natomiast kruchość w przypadku kontaktu z twardym podłożem. Warto także wymienić konstrukcje łączące elementy szklane i stalowe. Istnieją także najbardziej wyszukane – czajniki elektryczne z ceramiki.


Ranking czajników elektrycznych 2021


Jaki czajnik elektryczny kupić w 2021 roku? Oto najważniejsze funkcje


Z pozoru wszystkie czajniki elektryczne pracują tak samo – gotują wodę. Standardem jest automatyczne wyłączenie po osiągnięciu wrzenia, a także blokada uniemożliwiająca włączenie urządzenia, gdy wody jest zbyt mało. A to, jak szybko czajnik zagotuje wodę, zależy oczywiście od jej ilości, a także od mocy urządzenia – im jest większa, tym krócej będziemy czekać na wrzątek. Na tym jednak nie koniec, bo czajnik elektryczny może posiadać wiele innych udogodnień.


Wśród dodatkowych funkcji, jakie mogą okazać się bardzo przydatne w czajnikach elektrycznych, należy wymienić na pewno funkcję podtrzymania ciepła, dzięki której na gorącą wodę można liczyć także dwie godziny po zagotowaniu.


Druga przydatna funkcja to regulacja temperatury. Do czego może być potrzebna? Przede wszystkim, do przygotowania herbat innych niż czarna. Herbata zielona czy biała potrzebują nieco niższych temperatur, żeby zaparzyły się prawidłowo, a regulacja ustawień umożliwia precyzyjne dopasowanie poziomu ciepła do konkretnych potrzeb. Zazwyczaj regulacja umożliwia przygotowanie wody w temperaturze 70, 80, 90 stopni. W ten sposób można łatwiej przygotować na przykład wywar z ziół, które powinny parzyć się w temperaturze niższej niż 100 stopni.


Są także czajniki, które potrafią odgrzewać wodę do 40 stopni. Tę opcję na pewno docenią rodzice małych dzieci, ponieważ to w tej temperaturze przygotowuje się mleko.


Inna bardzo przydatna funkcja to na pewno podświetlenie LED. Czajniki potrafią generować wyraźnie niebieskie światło, dzięki któremu nie musimy palić dużego światła w kuchni, gdy chcemy skorzystać z czajnika. W zależności od wybranej opcji czasem pali się przycisk, a czasem okrągły pierścień wokół podstawy czajnika.


Sterowanie w czajniku elektrycznym


W przypadku najbardziej podstawowych urządzeń sprawa jest prosta – czajnik posiada jedynie włącznik. Gdy jednak dochodzą dodatkowe opcje w postaci regulacji temperatury i podtrzymania ciepła, potrzeba już więcej przycisków. Gdzie powinny się znajdować? Tutaj są dwie możliwości – albo na obudowie czajnika, albo na jego podstawie. Sami powinniście ocenić, co jest wygodniejszą opcją, bo zdania mogą być podzielone.


Najbardziej innowacyjne rozwiązanie to jednak sterowanie czajnikiem elektrycznym za pomocą smartfona! To oczywiście tylko opcja dla największych maniaków nowych technologii, ponieważ czajnik da się też obsługiwać w standardowy sposób – przyciskami.


Filtracja w czajniku


Filtry do wody spełniają w czajnikach elektrycznych dwojaką funkcję. Z jednej strony chodzi o ochronę przed odkładaniem kamienia, z drugiej – o walory smakowe przygotowywanych napojów.


  • Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr nylonowy.
  • Nieco skuteczniejszy jest filtr w postaci siateczki ze stali szlachetnej, który wyłapuje więcej zanieczyszczeń.
  • Poza tym stosuje się także filtry węglowe, które doskonale radzą sobie z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów.


Jakiego filtra będziesz potrzebować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od jakości wody, do jakiej mamy dostęp. Ta może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.


Tam, gdzie jakość wody z kranu jest bardzo dobra (większość dużych miast), w zupełności wystarczy filtr nylonowy, co innego z ujęciami, co do których mamy wątpliwości.


Przy wyborze istotne jest także to, czy nasz czajnik elektryczny będzie jedynym urządzeniem filtrującym, czy przed wlaniem do niego wody będziemy posługiwać się jeszcze dzbankiem filtrującym. Taka podwójna ostrożność na pewno pozwoli cieszyć się doskonałym smakiem kawy czy herbaty, o ile w ogóle będzie potrzebna, bo, jak wcześniej wspomnieliśmy, zazwyczaj nie ma aż tyle zanieczyszczeń w wodzie płynącej z kranu.


Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając czajnik elektryczny?


Na pewno istotnym czynnikiem jest wielkość czajnika i – co za tym idzie – pojemność. Przy czym warto pamiętać, że ten element wpływa na maksymalną ilość gotowanej wody, natomiast minimum praktycznie pozostaje bez zmian. Dlaczego tak jest?


Kiedyś czajniki były wyposażone w spiralne grzałki, a obecnie używa się nowocześniejszych grzałek płytowych ukrytych w podstawie, dzięki czemu poziom minimum jest bardzo niski i praktycznie w każdym modelu wynosi ok. 0,1 litra. Zatem – im większa rodzina, tym większy czajnik warto kupić, pamiętając jednocześnie, że wielkość wpływa na cenę.


Umiejscowienie grzałki wpływa także na walory smakowe napojów i zdrowie. Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy? Okazuje się, że ten opis najbardziej spełnia właśnie wariant z grzałką w podstawie, ponieważ przy takim rozwiązaniu ewentualne zanieczyszczenia z grzałki nie trafiają bezpośrednio do kubka razem z wodą! Efektem ubocznym jest większa głośność tych czajników, jednak i tutaj poczyniono z czasem pewne postępy. Jeśli jest to dla nas ważne, można jako istotne kryterium brać pod uwagę także hałas przy gotowaniu wody.


Następne ważne, lecz bardzo subiektywne kryterium w tym, jaki czajnik elektryczny wybrać, to estetyka. Czajnik powinien być dopasowany kolorystycznie i pod względem stylistyki do pozostałych sprzętów. W minimalistycznych i sterylnych wnętrzach w zabudowie zazwyczaj dobrze wyglądają czajniki ze szkła, natomiast wśród szarych czy srebrnych sprzętów AGD sprawdzi się czajnik o analogicznej kolorystyce.


Pozornie bardzo prosty wybór czajnika elektrycznego w rzeczywistości jest dość złożoną sprawą, wymagającą przemyślenia. Oczywiście, pod warunkiem, że kupujemy model na dłużej, a nie planujemy co pół roku wymieniać taniego sprzętu na kolejne urządzenie dostępne w promocji.


Podsumowując, za najważniejsze cechy decydujące o komforcie używania czajnika możemy uznać:


  • jakość wykonania, szczególnie obudowy, a także – zastosowane materiały,
  • przydatne funkcje – wybór temperatury, podtrzymanie ciepła, podświetlana podstawa,
  • rodzaj filtra do wody,
  • pojemność,
  • generowany poziom hałasu przy gotowaniu wody,
  • ogólny wygląd i dopasowanie do innych sprzętów.


Ranking czajników elektrycznych 2021


W naszym rankingu czajników elektrycznych znajdziesz też modele energooszczędne oraz takie z regulacją temperatury.


1. Czajnik BOSCH TWK 7603

Dobrej jakości czajnik w przystępnej cenie. Ma pojemność 1,7 litra, grzałkę ze stali nierdzewnej i wyjmowany filtr antyosadowy. W momencie przypadkowego włączenia bez wody automatycznie się wyłączy dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Jego moc to 2200W.


2. Czajnik DE LONGHI KBJ 2001.BK

Czajnik o bardzo oryginalnym wyglądzie, podobnie jak inne urządzenia z tej serii – od razu przykuwa wzrok. Mocne kąty i gustowne, matowe kolory – wykończone błyskami szczotkowanego chromu nadają charakteru i ponadczasowej elegancji. Ten czajnik o mocy 2000W ma wyjmowany filtr, mieści 1,7 litra wody.


3. Czajnik TEFAL KO250840 LOFT

Następny czajnik elektryczny w naszym rankingu dla tych, którzy nie lubią stonowanych sprzętów, a raczej szukają czegoś awangardowego. Tutaj także wygląd zwraca uwagę, a to za sprawą pionowych linii, tworzących ciekawy wzór na obudowie. Oprócz tego, parametry są podobne jak w poprzednim modelu – pojemność to 1,7 litra, moc 2400W a za jakość wody odpowiada wyjmowany filtr.


4. Czajnik AMICA KFT 4021 Mundo

Model z podświetlanym włącznikiem w obudowie ze stali. Ma specjalny filtr chroniący wodę w czajniku przed przedostaniem się do niej osadów kamienia, który wytrąca się podczas gotowania. Otwieranie pokrywy odbywa się za pomocą wygodnego przycisku, kabel można schować w podstawie czajnika.


5. Czajnik ELECTROLUX EEWA7700 INOX

Kolejny model w naszym rankingu to czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Można wybrać tutaj wartość od 40 do 100 stopni. Inne atuty to stalowa obudowa, antypoślizgowa rączka i zastosowanie nylonowego filtra. O zagotowaniu wody informuje sygnał dźwiękowy. Moc tego czajnika to 2400W.


6. Czajnik TEFAL KO8518 Display Digital

Bardzo intuicyjny w obsłudze i nowoczesny model. Wyróżnia się tym, że posiada cyfrowy wyświetlacz zintegrowany z obudową, który zawsze wskazuje aktualną temperaturę wody w czajniku. Ma także funkcję podtrzymania ciepła przez 30 minut. Obrotowa podstawa nie nagrzewa się, rączka jest antypoślizgowa, a baza obraca się w zakresie 360 stopni. Do wyboru w ustawieniach jest 5 temperatur wody – 40, 70, 80, 90 albo 100 stopni.


Teraz widać, jak bardzo może się różnić czajnik elektryczny. Jaki wybrać, aby być zadowolonym? Mamy nadzieję, że dzięki rankingowi udało się odpowiedzieć na to pytanie!


Zobacz więcej

Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców, czy to w piekarniku, czy w suszarce, to doskonały sposób na to, żeby mieć smaczną i przede wszystkim zdrową przekąskę. Podpowiadamy jak najlepiej wysuszyć owoce. 
Ranking wyciskarek wolnoobrotowych – jaką wybrać?

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych – jaką wybrać?

To Twój pierwszy zakup i nie wiesz, od czego zacząć? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiemy, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać.
Ranking sokowirówek – jaka będzie najlepsza?

Ranking sokowirówek – jaka będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka sokowirówka spełni Twoje oczekiwania? Zobacz nasz ranking i wybierz model dla siebie. Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcą postawić w tym roku na zdrowe nawyki.
Syfon do wody gazowanej – czy się opłaca? Ranking produktów

Syfon do wody gazowanej – czy się opłaca? Ranking produktów

Jeśli lubimy pić wodę gazowaną, ciekawym rozwiązaniem może być syfon do wody. Czy się opłaca?
Jaki termos wybrać? Ranking 5 modeli

Jaki termos wybrać? Ranking 5 modeli

Nie wiesz jaki termos kupić? Zobacz nasz ranking oraz przydatne porady, które ułatwią podjęcie decyzji. 
Najlepsze kubki termiczne – ranking 2021

Najlepsze kubki termiczne – ranking 2021

Wiele osób lubiących podróże i długie spacery potwierdzi, jak bardzo pomocny może być dobry kubek termiczny. Ranking 2020 to zestawienie najlepszych produktów w tej kategorii.
Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, planując zakup. Oczywiście, za tą pierwszą opcją przemawia chęć jedzenia zdrowszych potraw. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie działa frytkownica beztłuszczowa, i wtedy świadomie dokonywać wyboru między obiema opcjami.
Jaki czajnik na gaz kupić? Który jest najzdrowszy?

Jaki czajnik na gaz kupić? Który jest najzdrowszy?

Jaki czajnik na gaz będzie najlepszym wyborem? Mamy kilka podpowiedzi. Przedstawiamy też ranking wybranych modeli.
Jaka patelnia jest najzdrowsza? Teflonowa, ceramiczna, a może jeszcze inna?

Jaka patelnia jest najzdrowsza? Teflonowa, ceramiczna, a może jeszcze inna?

Warto także wiedzieć, jaka patelnia jest najzdrowsza, ponieważ właściwości naczynia, na którym smażymy potrawę, wpływają na smak i walory odżywcze.
Jaka suszarka do grzybów będzie najlepsza? Ranking 2021

Jaka suszarka do grzybów będzie najlepsza? Ranking 2021

Świeże grzyby można suszyć na sznurku albo w piekarniku, jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie suszarka do grzybów. Ranking takich urządzeń, który prezentujemy w artykule, pomoże wybrać odpowiedni produkt.

powrót