Najlepsze maszynki do strzyżenia włosów – ranking 2021. Jaką wybrać?

Jaka maszynka do strzyżenia włosów będzie najlepsza? Coraz więcej osób się nad tym zastanawia. Zwłaszcza jeśli z powodu pandemii lub z oszczędności zamieniliśmy wizyty w salonie fryzjerskim na strzyżenie w warunkach domowych.


Możliwość strzyżenia się we własnym domu to oszczędność i wygoda, szczególnie gdy preferujemy krótkie fryzury, włosy odrastają szybko i zwyczajnie szkoda nam czasu na wizytę w salonie fryzjerskim. Wielu panów docenia taką możliwość, stąd pokusa kupienia strzyżarki na własny użytek. Co warto wiedzieć o takim sprzęcie i jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie? Zobacz krótki poradnik krok po kroku. Po przeczytaniu na pewno będziesz wiedzieć, jaka maszynka do włosów spełni Twoje oczekiwania.


Maszynka do strzyżenia włosów – jaką wybrać?


Na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Zanim pokażemy nasz ranking maszynek do strzyżenia, warto zastanowić się, jakie elementy decydują o tym, czy konkretny model zasługuje na uwagę, czy nie. Jest wiele konkretnych parametrów, dzięki którym łatwo porównać do siebie urządzenia różnych producentów.


Zasilanie

Maszynki do włosów, podobnie jak golarki czy trymery, najczęściej są zasilane sieciowo albo akumulatorowo lub łączą obie możliwości. Zasilanie wyłącznie po podłączeniu do prądu narzuca oczywiście pewne ograniczenia w postaci długości kabla, a nie zawsze mamy pod ręką wolny kontakt, w dodatku – na odpowiedniej wysokości. Z drugiej strony, w przypadku urządzenia na akumulatorki, mamy szansę na ten bardzo nieprzyjemny moment, gdy urządzenie po prostu rozładuje się w połowie pracy. Najbezpieczniej zatem korzystać z takich maszynek, które łączą oba tryby działania. A w przypadku zasilanych akumulatorowo warto spojrzeć na czas ładowania oraz czas pracy. Tutaj różnice mogą być bardzo duże, bo w podobnej cenie znajdziemy maszynki, które działają zarówno 30, jak i 120 minut na jednym ładowaniu! Dobrze też, jeśli urządzenie dysponuje wskaźnikiem naładowania baterii – wówczas najpewniej unikniemy przykrych niespodzianek podczas użytkowania.

 

Zakres długości strzyżenia i możliwość regulacji

Zazwyczaj w specyfikacji podaje się minimalną i maksymalną długość włosów, a także liczbę możliwych ustawień. Jeśli nie jesteśmy za bardzo drobiazgowi, bo po prostu golimy się na jeża, 15 możliwych ustawień to będzie aż nadto. Jednak są i tacy, którzy chcą regulować fryzurę bardzo dokładnie, wówczas dopiero 24 czy 30 alternatywnych możliwości będzie satysfakcjonujące.

 

Moc

Im mocniejszy silnik, tym szybciej i sprawniej strzyżarka wykonuje swoją pracę. W przypadku rzadkich włosów nie ma to istotnego znaczenia, natomiast jeśli jesteśmy obdarzeni mocnymi i gęstymi włosami, urządzenie o większej mocy łatwiej pokona opór i za jednym razem zetnie tyle, ile trzeba, bez konieczności wielokrotnego strzyżenia tych samych miejsc. Oprócz mocy często podaje się także liczbę obrotów silnika – tutaj jak z mocą im większa wartość tym lepiej.

 

Materiały i jakość wykonania

Strzyżarka powinna być zaprojektowana tak, aby dobrze leżeć w dłoni, ale też pracować efektywnie i bezawaryjnie przez długi czas. Na szwank narażonych jest kilka elementów. Na pewno z czasem coraz krótsza będzie praca baterii, co jest procesem nieuniknionym w każdym urządzeniu. Kolejne zagrożenia to zatkanie się od nadmiaru włosów albo awaria w wyniku zalania. Ten ostatni problem wyeliminuje wodoszczelna obudowa, która pozwala czyścić strzyżarkę pod bieżącą wodą. Najważniejszym elementem są jednak ostrza, które powinny zachować ostrość nawet po kilkuset cyklach strzyżenia. Na trwałość ma wpływ przede wszystkim materiał z jakiego zostały wykonane. Dominują strzyżarki z ostrzem ze stali nierdzewnej, jednak najtrwalsze są ostrza tytanowe. Znaczenie ma także sposób, w jaki zostały zaostrzone. Najlepiej, jeśli są ostrzone elektrochemicznie.

 

Dodatkowe wyposażenie

Co może wchodzić w skład zestawu, oprócz samego urządzenia i, ewentualnie, ładowarki? Wśród przydatnych akcesoriów warto wymienić elementy przydatne do konserwacji, jak olej i szczoteczka do czyszczenia, wymienne nasadki grzebieniowe, a także nasadki do zarostu, które umożliwiają używanie strzyżarki także w charakterze trymera.


Podsumowując, jeśli nie wiesz, jaką maszynkę do włosów kupić, zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale także na:

  • sposób zasilania,
  • czas pracy w przypadku maszynek z akumulatorem, a także czas ich ładowania,
  • zakres długości strzyżenia i łatwość regulacji ustawień,
  • moc,
  • jakość wykonania – w szczególności ostrzy!