Oczyszczacz powietrza – ranking 2021. Jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki wybrać oczyszczacz powietrza? Obecnie w sprzedaży jest wiele urządzeń różniących się ceną i możliwościami. Warto porównać ze sobą kilka modeli, żeby wybrać optymalne rozwiązanie. Starannie wyselekcjonowane oczyszczacze powietrza znajdziesz w naszym rankingu.


Dlaczego w ogóle warto wybrać oczyszczacz powietrza?


O tym, że warto korzystać na co dzień z oczyszczacza powietrza, zaczęło się powszechnie mówić dopiero wtedy, gdy warszawski smog stał się w mediach jednym z najgorętszych tematów. Jednak oczyszczacz powietrza to coś więcej niż okazjonalny gadżet w rodzaju maski antysmogowej. To urządzenie, którego regularne używanie może autentycznie poprawić jakość naszego życia i przyczynić się do lepszego stanu zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza w naszym otoczeniu może powodować zwiększoną zachorowalność na choroby płuc, astmę, a także rozmaite stany alergiczne. Chcąc oddychać świeżym powietrzem, należy zadbać o odpowiednią filtrację. Tym bardziej, że oprócz szkodliwych substancji prosto z kominów i rur wydechowych, za pomocą oczyszcza pozbędziemy się także kurzu, zwierzęcej sierści i zarodników grzybów.


Z tego powodu oczyszczacze powietrza stały się sprzymierzeńcami wszystkich osób uczulonych. Dziś jednak nie zastanawiamy się już, czy kupić, tylko jaki oczyszczacz powietrza dla alergika będzie odpowiedni. Światowa pandemia uświadomiła nam, jak ważne jest to, czym oddychamy, także w szerszym kontekście. Czyste powietrze to także takie bez szkodliwych wirusów i bakterii. Jeśli tylko mamy taką możliwość, naprawdę warto zainwestować w sprzęt, który będzie nas chronił, co przełoży się na komfort i lepszy stan zdrowia. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego prawdopodobnie w wielu miejscach w Polsce powrócą też znane problemy z jakością powietrza. Połączenie zanieczyszczonego powietrza i zagrożenia wirusem COVID-19 to połączenie, które działa na wyobraźnię.


Jak zatem wybrać dobry oczyszczacz powietrza na sezon jesienno-zimowy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy decydujące o skuteczności urządzenia.Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najważniejsze cechy


Chcąc wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:


  • rodzaj zastosowanych filtrów,
  • wydajność,
  • czujniki i dodatkowe funkcje,
  • komfort,
  • rozmiary.


Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Dobry filtr to podstawa


Generalnie zasada działania oczyszczaczy jest taka sama – urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, niszczy wszystkie niebezpieczne substancje, które się w nim znajdują, i uwalnia oczyszczone powietrze, którym możemy swobodnie oddychać. To duże uproszczenie, bo szczegóły uzależnione są od liczby i rodzaju zastosowanych filtrów. Niektóre oczyszczacze posiadają aż 3 elementy filtracji. Przykładowo, Oczyszczacz STADLER FORM Viktor ma filtr wstępny, filtr węglowy oraz mikrofiltr. Mamy także oczyszczacze, które posiadają tylko jeden filtr. W takim przypadku powinny to być jednak bardzo cenione przez alergików filtry Hepa.


Warto wiedzieć, jakie filtry są w urządzeniu i jakie zanieczyszczenie potrafią zatrzymać. Kluczową informacją jest także to, jak długo będą działać i jaki jest koszt ich wymiany. Często jest tak, że tanie oczyszczacze wymagają właśnie częstej wymiany filtrów, które nie są tanie. W ten sposób oszczędność może być tylko pozorna, bo bardzo szybko koszty eksploatacji przewyższą cenę sprzętu. Analogicznie jak w przypadku dzbanków filtrujących czy niektórych odkurzaczy workowych.


Wydajność


Wiemy, co będzie w stanie filtrować nasz oczyszczacz – pozostaje pytanie, jak szybko będzie pracował i jaką powierzchnię obsłuży. Tutaj producenci służą pomocą, podając zazwyczaj bardzo dokładne dane. Na przykład oczyszczacz HAUS & LUFT HL-OP-20 poradzi sobie z pokojem mierzącym aż 50 metrów. Drugi podawany parametr to maksymalna emisja świeżego powietrza, wyrażona w metrach sześciennych na godzinę. Tutaj różnice są spore, bo równie dobrze może być to 200, jak i 335 metrów! Zazwyczaj im wydajniejszy jest oczyszczacz, tym wyższa jest niestety jego cena.


Jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Czujniki i dodatkowe funkcje


Wiele oczyszczaczy posiada czujniki, które po zarejestrowaniu, że jakość powietrza się pogorszyła, automatycznie uruchamiają urządzenie albo włączają wyższy bieg, jeśli jest taka potrzeba. Oprócz jakości powietrza mogą także wykrywać brzydkie zapachy. Poza tym oczyszczacze niekiedy mają także funkcję nawilżania, jonizacji powietrza, a nawet możliwość rozpylania olejków eterycznych. Starając się uszeregować informacje o tym, jaki wybrać oczyszczacz powietrza, oczyszczacze z funkcją nawilżania wydzieliliśmy jako osobny ranking.


Jaki oczyszczacz powietrza pod kątem komfortu pracy?


Jeśli chcemy, żeby oczyszczacz powietrza prawidłowo spełniał swoje zadanie, nie wystarczy włączyć go na godzinę albo dwie, jak odkurzacz czy wentylator. To jest urządzenie, które powinno pracować cały czas, podobnie jak chociażby klimatyzacja. Jak przystało na urządzenie elektryczne, każdy oczyszczacz ma swój silnik, który wytwarza więcej lub mniej hałasu. Producent podaje wartość wyrażoną w decybelach. Możemy zetknąć się albo z jedną wartością, albo przedziałem lub kilkoma wartościami – tak jest w przypadku oczyszczaczy, które mają regulowane tempo pracy i kilka prędkości. Najczęstsza wartość to między 40 a 60 dB. Górna wartość zbliżona jest do hałasu, jaki tworzy robot automatyczny podczas odkurzania. Nie jest to może bardzo uciążliwe, niemniej może być kłopotliwe, przynajmniej na początku, gdy będziemy musieli przyzwyczaić się do charakterystycznego odgłosu na przykład w sypialni.


Wielkość oczyszczacza też jest ważna!


Pewne znaczenie mogą mieć dla nas także gabaryty, szczególnie gdy nie dysponujemy dużym mieszkaniem i każdy metr przestrzeni jest na wagę złota. Mniejsze oczyszczacze mieszczą się na stole, większe – raczej stawia się na podłodze.Oczyszczacz powietrza – ranking 2021


Znając najważniejsze parametry podlegające ocenie, wreszcie możemy pokazać konkretne propozycje na to, jaki oczyszczacz powietrza kpić w 2021 roku.


Oczyszczacz METROX ME-1522

Na początek przedstawiamy coś na każdą kieszeń. Ten kompaktowy oczyszczacz z funkcją jonizacji kupimy za niewiele ponad 200 zł. Jest w stanie filtrować powietrze na powierzchni do 11 m2, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w niewielkiej sypialni albo w pokoju dziecka. Dzięki oświetleniu LED może pełnić również funkcję lampki nocnej.


Oczyszczacz powietrza PHILIPS AC0830/10 Seria 800

Niedrogi i bardzo skuteczny oczyszczacz powietrza. Ranking uwzględnia tu bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Za ok. 600 zł otrzymujemy urządzenie pracujące w 3 trybach (tryb automatyczny, tryb nocny, tryb turbo), z alarmem wymiany filtra i polskojęzyczną instrukcją. Jego skuteczność potwierdza Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii. Jedynym mankamentem jest ograniczony zasięg działania. Ten model efektywnie pracuje w pomieszczeniach do 22 m2.


Oczyszczacz powietrza HOOVER HHP30C 011

To urządzenie z oferty firmy znanej między innymi z produkcji bezworkowych odkurzaczy, które zaskakuje mnogością funkcji i zastosowań. Podstawą 3-stopniowej filtracji są filtry Hepa H13 pochłaniające 99,97% wirusów, bakterii i alergenów. Urządzenie działa przy tym bardzo cicho i bardzo szybko. Generowany hałas to tylko 20 decybeli, a tempo pracy imponuje. 10 minut intensywnego oczyszczania wystarczy, aby cieszyć się świeżym powietrzem w 20-metrowym pomieszczeniu. Dodatkowym atutem jest wbudowany sensor CO2, dzięki czemu nie musimy dodatkowo kupować czujnika tlenku węgla jako osobne urządzenie. Wygodne sterowanie zapewnia możliwość obsługi z poziomu aplikacji w smartfonie.


Oczyszczacz STADLER FORM Roger Little

To najlepszy oczyszczacz powietrza, jaki wybrać możemy do niewielkiego mieszkania. Sprzęt zajmuje niewielką przestrzeń i radzi sobie ze skuteczną filtracją na powierzchni do 35 m2. Ma wbudowany wskaźnik jakości powietrza, tryb nocny, a także możliwość regulacji 5 poziomów prędkości. Przydatną funkcją jest też HEPA RESET czyli przypomnienie o wymianie filtra.


Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – ranking 2021


Oczyszczacz i nawilżacz powietrza HOOVER HHP70CAH 011 H-PURIFIER 700

Znakomity sprzęt, który sprawdzi się w dużych pomieszczeniach – jego wydajność to aż 110 m2. Właściwie to nawet więcej niż urządzenie 2w1 – potrafi też wykrywać tlenek węgla, a także przeprowadzać aromaterapię. Mamy zatem aż 4 funkcje, a zatem w przystępnej cenie dostajemy najbardziej wszechstronny oczyszczacz powietrza, jaki obecnie można kupić. Aplikacja do sterowania jest kompatybilna z Asystentem Google i Amazon Alexa, można więc będzie wygodnie obsługiwać sprzęt za pomocą komend głosowych.


Oczyszczacz i nawilżacz powietrza PANASONIC F-VXR50G-W

To produkt z atestem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wysoką skuteczność eliminowania zanieczyszczeń zapewnia innowacyjna technologia Nanoe. To za sprawą tego rozwiązania urządzenie rozprzestrzenia mikroskopijne, elektrostatyczne cząsteczki wody, które likwidują wirusy i alergeny. Moc działania regulowana jest automatycznie na podstawie czujników zanieczyszczeń, wilgotności, światła i zapachu. W trybie niskiej wydajności oczyszczacz pracuje z głośnością wynoszącą jedynie 18 dB, co pozwala nam spokojnie spać, gdy sprzęt jest włączony. Ten model będzie idealny do pomieszczeń mających nie więcej niż 40 m2.


Oczyszczacz powietrza w walce ze smogiem i nie tylko!


Smog to tylko jeden z efektów zanieczyszczenia powietrza. Tak naprawdę niewidzialnych zagrożeń, oprócz smogu i koronawirusa, jest znacznie więcej. Dlatego warto mieć oczyszczacz powietrza, który regularnie uruchamiany, będzie nas chronił przed wszystkimi niebezpieczeństwami czyhającymi w naszym otoczeniu.


To, jaki model konkretnie wybrać, uzależnione jest od wielkości mieszkania lub domu, zasobności portfela, a także indywidualnych potrzeb (czy jesteśmy alergikami, czy w domu są dzieci itd.). Na pewno nie należy sprawy lekceważyć ani odkładać na później.


Zobacz więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.
Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Co pysznego można zrobić z owoców sezonowych? Przedstawiamy listę ciekawych pomysłów oraz urządzeń, które będą przdatane.
Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Gdy zimowe mrozy bezpowrotnie miną i przyjdą ciepłe dni skąpane w pierwszych promieniach słońca to znaczy, że czas na zmianę garderoby. Jeśli zimę przespaliśmy pod kocem, z dobrą książką i herbatą, i trudno było znaleźć czas na zadbanie o siebie - to teraz jest ostatni dzwonek!
Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno być syte, smaczne i przede wszystkim, urozmaicone - bo daje nam energię i pobudza do działania. Co może zastąpić zwykłe kanapki? Jak urozmaicić dietę? Przedstawiamy nasze propozycje.
Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 
Jak oszczędnie gotować?

Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

powrót