MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza?

O tym, że warto korzystać na co dzień z oczyszczacza powietrza, zaczęło się powszechnie mówić dopiero wtedy, gdy warszawski smog stał się w mediach jednym z najgorętszych tematów. Jednak oczyszczacz powietrza to coś więcej, niż okazjonalny gadżet w rodzaju maski antysmogowej. To urządzenie, którego regularne używanie może autentycznie poprawić jakość naszego życia i przyczynić się do lepszego stanu zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza w naszym otoczeniu może powodować zwiększoną zachorowalność na choroby płuc, astmę a także rozmaite stany alergiczne. Chcąc oddychać świeżym powietrzem, należy zadbać o odpowiednią filtrację. Tym bardziej, że oprócz szkodliwych substancji prosto z kominów i rur wydechowych, za pomocą oczyszcza pozbędziemy się także wirusów, bakterii, kurzu, zwierzęcej sierści i zarodników grzybów. Korzyści są zatem oczywiste. A jaki oczyszczacz wybrać? W artykule opiszemy najważniejsze parametry, które wskazują na skuteczność takiego urządzenia.


Dobry filtr to podstawa


Generalnie zasada działania oczyszczaczy jest taka sama – urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, niszczy wszystkie niebezpieczne substancje, które się w nim znajdują i uwalnia oczyszczone powietrze, którym możemy swobodnie oddychać. To duże uproszczenie, bo szczegóły uzależnione są od ilości o rodzaju zastosowanych filtrów. Niektóre oczyszczacze posiadają aż 3 elementy filtracji. Przykładowo Oczyszczacz STADLER FORM Viktor ma filtr wstępny, filtr węglowy oraz mikrofiltr. Mamy także oczyszczacze, które posiadają tylko jeden filtr. Takim urządzeniem jest Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX EAP300 wyposażony w bardzo cenione przez alergików filtry Hepa.Warto wiedzieć, jakie filtry są w urządzeniu i jakie zanieczyszczenie potrafią zatrzymać. Kluczową informacją jest także to, jak długo będą działać i jaki jest koszt ich wymiany. Często jest tak, że tanie oczyszczacze wymagają właśnie częstej wymiany filtrów, które nie są tanie. W ten sposób oszczędność może być tylko pozorna, bo bardzo szybko koszty eksploatacji przewyższą cenę sprzętu. Analogicznie, jak w przypadku dzbanków filtrujących czy niektórych odkurzaczy workowych.


Wydajność


Wiemy, co będzie w stanie filtrować nasz oczyszczacz - pozostaje pytanie, jak szybko będzie pracował i jaką powierzchnię obsłuży. Tutaj producenci służą pomocą, podając zazwyczaj bardzo dokładne dane. Na przykład oczyszczacz HAUS & LUFT HL-OP-20 poradzi sobie z pokojem mierzącym aż 50 metrów. Drugi podawany parametr to maksymalna emisja świeżego powietrza, wyrażona w metrach sześciennych na godzinę. Tutaj różnice są spore, bo równie dobrze może być to 200, jak 335 metrów! Zazwyczaj, im wydajniejszy jest oczyszczacz, tym wyższa jest niestety jego cena.Czujniki i dodatkowe funkcje


Wiele oczyszczaczy posiada czujniki, które po zarejestrowaniu, że jakość powietrza się pogorszyła, automatycznie uruchamiają urządzenie albo włączają wyższy bieg, jeśli jest taka potrzeba. Oprócz jakości powietrza, mogą także wykrywać brzydkie zapachy. Poza tym, oczyszczacze niekiedy mają także funkcję nawilżania, jonizacji powietrza, a nawet możliwość rozpylania olejków eterycznych.


Komfort pracy


Jeśli chcemy, żeby oczyszczacz powietrza prawidłowo spełniał swoje zadanie, nie wystarczy włączyć go na godzinę albo dwie, jak odkurzacz czy wentylator. To jest urządzenie, które powinno pracować cały czas, podobnie jak chociażby klimatyzacja. Jak przystało na urządzenie elektryczne, każdy oczyszczacz ma swój silnik, który wytwarza więcej lub mniej hałasu. Producent podaje wartość wyrażoną w decybelach. Możemy zetknąć się albo z jedną wartością albo przedziałem lub kilkoma wartościami – tak jest w przypadku oczyszczaczy, które maja regulowane tempo pracy i kilka prędkości. Najczęstsza wartość to między 40 a 60 dB. Górna wartość zbliżona jest do hałasu, jaki tworzy robot automatyczny podczas odkurzania. Nie jest to może bardzo uciążliwe, niemniej może być kłopotliwe, przynajmniej na początku, gdy będziemy musieli przyzwyczaić się do charakterystycznego odgłosu na przykład w sypialni.Pewne znaczenie mogą mieć dla nas także gabaryty, szczególnie, gdy nie dysponujemy dużym mieszkaniem i każdy metr przestrzeni jest na wagę złota. Mniejsze oczyszczacze mieszczą się na stole, większe raczej stawia się na podłodze.

Smog to tylko jeden z efektów zanieczyszczenia powietrza. Tak naprawdę, niewidzialnych zagrożeń jest znacznie więcej. Dlatego warto mieć oczyszczacz powietrza, który regularnie uruchamiany, będzie nas chronił przed wszystkimi niebezpieczeństwami czyhającymi w naszym otoczeniu.

To, jaki model konkretnie wybrać uzależnione jest od wielkości mieszkaniu lub domu, zasobności portfela, a także indywidualnych potrzeb (czy jesteśmy alergikami, czy w domu są dzieci itd.). Na pewno nie należy sprawy lekceważyć ani odkładać na później.


Zobacz więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.
Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Co pysznego można zrobić z owoców sezonowych? Przedstawiamy listę ciekawych pomysłów oraz urządzeń, które będą przdatane.
Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Gdy zimowe mrozy bezpowrotnie miną i przyjdą ciepłe dni skąpane w pierwszych promieniach słońca to znaczy, że czas na zmianę garderoby. Jeśli zimę przespaliśmy pod kocem, z dobrą książką i herbatą, i trudno było znaleźć czas na zadbanie o siebie - to teraz jest ostatni dzwonek!
Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno być syte, smaczne i przede wszystkim, urozmaicone - bo daje nam energię i pobudza do działania. Co może zastąpić zwykłe kanapki? Jak urozmaicić dietę? Przedstawiamy nasze propozycje.
Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 
Jak oszczędnie gotować?

Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]