Jak wybrać generator pary? Najważniejsze cechy i właściwości

Prasowanie bywa czynnością meczącą i pracochłonną. A im więcej mamy do wyprasowania, tym większe czeka znużenie. Na szczęście, dzięki nowym technologiom, ten nieprzyjemny obowiązek staje się mniej uciążliwy niż kiedyś. Przede wszystkim, żelazka nagrzewają się szybciej, mają lepiej wyprofilowaną stopę wykonaną z bardziej trwałych materiałów, a także nie stanowią zagrożenia w przypadku nieodłączenia z prądu, ponieważ potrafią samoistnie się wyłączyć. Jaki jest następny krok, który ułatwi prasowanie ubrań? Przyszłością jest oczywiście wykorzystanie pary, czyli to, co w profesjonalnym użytkowaniu miało już miejsce od dawna, chociażby na pokazach mody, w pracowniach krawieckich, czy w dużych sklepach odzieżowych. Obecnie, chociaż wciąż bardziej kosztowne od żelazek, generatory pary stały się bardziej dostępne i coraz częściej widujemy je w polskich domach. Dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt? Wyjaśniamy w artykule.


Czym się różni generator pary od żelazka?


Pytanie o różnicę miedzy tymi urządzeniami wydaje się zasadne, w końcu żelazka też z powodzeniem korzystają z funkcji parowych. Gdzie zatem przewaga generatora? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na ciśnienie, ale też efektywność działania. Generator pary wykorzystuje parę wodną wyrzucaną pod znacznie wyższym ciśnieniem, co pozwala znacznie skuteczniej zmiękczać tkaniny. Poza tym, w generatorze pary zbiornik na wodę jest większy niż w żelazku, ponieważ nie wbudowany wewnątrz urządzenia. Jest oddzielną częścią połączoną przewodem, który przekazuje parę. Generator pary zapewnia też dodatkowe możliwości. Na pewno dużą zaletą jest opcja prasowania w pionie. Poza tym, z racji tego, że głównym elementem prasującym jest właśnie para, a nie stopa żelazka, można sobie pozwolić na pracę z tkaninami, które normalnie bardzo łatwo byłoby zniszczyć, jak chociażby garnitury. Używanie generatora pary jest zresztą bezpieczniejsze dla wszystkich rodzajów ubrań, ponieważ nie dociskamy do nich stopy tak często, jak w przypadku tradycyjnego żelazka, zatem tkaniny nie wycierają się w wyniku tarcia i nie tracą naturalnego wyglądu. Kolejny plus, to fakt, że przy prasowaniu możemy korzystać z wody kranowej, co w przypadku żelazka nie jest wskazane, ze względu na odkładający się kamień.Generator pary – najważniejsze cechy


Cena generatorów pary może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę żelazka. Z tego powodu, tym bardziej należy dokonywać rozsądnych wyborów, ponieważ mamy więcej do stracenia. Co zatem brać pod uwagę?

Podobnie jak w urządzeniach parowych przeznaczonych do czyszczenia, kluczową rolę odgrywa wielkość zbiornika. Im jest większy, tym rzadziej musimy dolewać wodę. Chociaż pojemności zaczyna się od 1 litra, znacznie logiczniej jest sięgnąć po urządzenie z większym zbiornikiem. Przykładowo, popularny model generator pary PHILIPS GC8735/80 może pomieścić 1,8 litra.

Kolejna kwestia to ciśnienie. W generatorze jest wyższe niż w żelazku, ale między poszczególnymi modelami występują jednak istotne różnice. Przykładowo, generator pary TEFAL Pro Express Ultimate Care GV9580 Calc Collector może wyrzucić parę przy ciśnieniu nawet 8 barów. Generator Bosch posiada zaś zaletę w postaci specjalnego programu Higiena, który tworząc kombinację odpowiedniej temperatury i ciśnienia, usuwa aż 99,9% bakterii.

Ostatni ważny element to zakres i sposób regulacji ciśnienia. Warto sprawdzić, ile stopni regulacji posiada generator oraz czy zmiany dokonujemy w elektronicznym panelu, czy dysponujemy pokrętłem. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i wybór jest zdecydowanie subiektywny, niemniej dobrze jest korzystać z takiego rozwiązania, do którego po prostu jesteśmy przyzwyczajeni i czujemy się z nim dobrze.


Zobacz więcej

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.
Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych 2021. Jakie kupić?

Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych 2021. Jakie kupić?

Odkurzacze pionowe to coraz częściej wybierana alternatywa dla odkurzacza o tradycyjnym kształcie. W wersji pionowej urządzenie zajmuje mniej miejsca, jest wygodne i łatwiej nim manewrować. Z tego powodu stanowi ciekawą propozycję sprzętu do sprzątania i do domu, i do biura. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, poznaj ranking odkurzaczy pionowych 2020.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

powrót