Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak wybrać generator pary? Najważniejsze cechy i właściwości

Prasowanie bywa czynnością meczącą i pracochłonną. A im więcej mamy do wyprasowania, tym większe czeka znużenie. Na szczęście, dzięki nowym technologiom, ten nieprzyjemny obowiązek staje się mniej uciążliwy niż kiedyś. Przede wszystkim, żelazka nagrzewają się szybciej, mają lepiej wyprofilowaną stopę wykonaną z bardziej trwałych materiałów, a także nie stanowią zagrożenia w przypadku nieodłączenia z prądu, ponieważ potrafią samoistnie się wyłączyć. Jaki jest następny krok, który ułatwi prasowanie ubrań? Przyszłością jest oczywiście wykorzystanie pary, czyli to, co w profesjonalnym użytkowaniu miało już miejsce od dawna, chociażby na pokazach mody, w pracowniach krawieckich, czy w dużych sklepach odzieżowych. Obecnie, chociaż wciąż bardziej kosztowne od żelazek, generatory pary stały się bardziej dostępne i coraz częściej widujemy je w polskich domach. Dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt? Wyjaśniamy w artykule.

Czym się różni generator pary od żelazka?

Pytanie o różnicę miedzy tymi urządzeniami wydaje się zasadne, w końcu żelazka też z powodzeniem korzystają z funkcji parowych. Gdzie zatem przewaga generatora? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na ciśnienie, ale też efektywność działania. Generator pary wykorzystuje parę wodną wyrzucaną pod znacznie wyższym ciśnieniem, co pozwala znacznie skuteczniej zmiękczać tkaniny. Poza tym, w generatorze pary zbiornik na wodę jest większy niż w żelazku, ponieważ nie wbudowany wewnątrz urządzenia. Jest oddzielną częścią połączoną przewodem, który przekazuje parę. Generator pary zapewnia też dodatkowe możliwości. Na pewno dużą zaletą jest opcja prasowania w pionie. Poza tym, z racji tego, że głównym elementem prasującym jest właśnie para, a nie stopa żelazka, można sobie pozwolić na pracę z tkaninami, które normalnie bardzo łatwo byłoby zniszczyć, jak chociażby garnitury. Używanie generatora pary jest zresztą bezpieczniejsze dla wszystkich rodzajów ubrań, ponieważ nie dociskamy do nich stopy tak często, jak w przypadku tradycyjnego żelazka, zatem tkaniny nie wycierają się w wyniku tarcia i nie tracą naturalnego wyglądu. Kolejny plus, to fakt, że przy prasowaniu możemy korzystać z wody kranowej, co w przypadku żelazka nie jest wskazane, ze względu na odkładający się kamień.

Generator pary – najważniejsze cechy

Cena generatorów pary może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę żelazka. Z tego powodu, tym bardziej należy dokonywać rozsądnych wyborów, ponieważ mamy więcej do stracenia. Co zatem brać pod uwagę?

Podobnie jak w urządzeniach parowych przeznaczonych do czyszczenia, kluczową rolę odgrywa wielkość zbiornika. Im jest większy, tym rzadziej musimy dolewać wodę. Chociaż pojemności zaczyna się od 1 litra, znacznie logiczniej jest sięgnąć po urządzenie z większym zbiornikiem. Przykładowo, popularny model generator pary PHILIPS GC8735/80 może pomieścić 1,8 litra.

Kolejna kwestia to ciśnienie. W generatorze jest wyższe niż w żelazku, ale między poszczególnymi modelami występują jednak istotne różnice. Przykładowo, generator pary TEFAL Pro Express Ultimate Care GV9580 Calc Collector może wyrzucić parę przy ciśnieniu nawet 8 barów. Generator Bosch posiada zaś zaletę w postaci specjalnego programu Higiena, który tworząc kombinację odpowiedniej temperatury i ciśnienia, usuwa aż 99,9% bakterii.

Ostatni ważny element to zakres i sposób regulacji ciśnienia. Warto sprawdzić, ile stopni regulacji posiada generator oraz czy zmiany dokonujemy w elektronicznym panelu, czy dysponujemy pokrętłem. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i wybór jest zdecydowanie subiektywny, niemniej dobrze jest korzystać z takiego rozwiązania, do którego po prostu jesteśmy przyzwyczajeni i czujemy się z nim dobrze.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]