MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać głośniki do kina domowego, komputera i samochodu

Jeśli muzyka odgrywa ważną rolę w Twoim życiu, z pewnością cenisz sobie wysoką jakość ścieżki dźwiękowej. Jednak do tego, oprócz kolekcji ulubionych plików muzycznych czy płyty wybranego artysty w edycji limitowanej, niezbędne są jeszcze dobre głośniki. Niezależnie od tego, czy chcesz słuchać muzyki w samochodzie, w domu, czy korzystasz ze stacjonarnego komputera lub urządzeń mobilnych, to odpowiednie kolumny zdecydują o tym, czy do Twoich uszu dotrą ulubione brzmienia słyszane jak na koncercie czy usłyszysz jednynie zniekształcone trzaski. W zależności od swojego przeznaczenia głośniki, różnią się między sobą mocą, rozmiarami, a także możliwością pracy z różnymi urządzeniami. Co należy kupić, aby wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb? Tłumaczymy krok po kroku, na co zwrócić uwagę.


Najważniejsze parametry głośników

Różnice w cenie głośników są ogromne, tak samo, jak chociażby w przypadku słuchawek. Nic dziwnego, trudno w końcu porównywać zwykłe „pchełki”, z niezwykle czułym i bardzo wygodnym sprzętem, będącym marzeniem każdego audiofila. Skąd bierze się prawdziwa wartość głośników i dlaczego niektóre są znacznie bardziej funkcjonalne od innych? Odpowiedź kryje się w ich najważniejszych parametrach, które wymieniamy poniżej.

Moc – im jest wyższa, tym dźwięk może być głośniejszy. W przypadku zestawów głośników, w specyfikacji podaje się sumę mocy wszystkich kolumn. Jaka wartość będzie odpowiednia? To zależy od przeznaczenia. Do oglądania klipów na YouTube, wystarczy nawet 5W, natomiast jeśli liczymy na przestrzenny dźwięk w większym pokoju, oglądając serial lub grając na konsoli, optymalna będzie wartość od 50W w górę, podobnie w przypadku głośników do gier komputerowych. Natomiast jeśli chcemy nagłośnić kilka pomieszczeń lub cały ogród, należy szukać mocy kilkuset W.Pasmo przenoszenia - ten parametr oznacza minimalną i maksymalną częstotliwość dźwięku, jaki zdołamy usłyszeć. Im rozpiętość jest większa, tym większy repertuar dźwięków wyłapie nasze ucho i tym samym - przyjemność ze słuchania muzyki będzie na wyższym poziomie.

Łączność – głośniki dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Naturalnie, wygodniejsze w użyciu są te drugie, bo umożliwiają łączenie się z różnymi urządzeniami za pomocą Wi-Fi lub technologii Bluetooth. Kupując głośniki łączące się przewodowo, należy zwrócić uwagę na rodzaj obsługiwanego wejścia – HDMI, mini jack 3,5, optyczne, RCA. Im więcej możliwości, tym bardziej uniwersalny sprzęt.

Jakość wykonania – materiał, z którego wykonane są głośniki, oraz ich kształt, wpływają nie tylko na estetykę i trwałość. Mogą też mieć wpływ na jakość dźwięku. Dobrej jakości materiały i dobrze wykonane silikonowe lub piankowe podkładki, mogą na przykład tłumić niepożądane drgania. Znaczenie ma także materiał, z którego wykonana jest obudowa – najlepiej sprawują się konstrukcje drewniane oraz wykonane tworzywa z MDF, gorzej te z plastiku.


Głośniki do komputera

Za dobre głośniki komputerowe zapłacimy od 100 do 1000 zł. W pierwszej kolejności, należy zastanowić się jakiego zestawu szukamy. Najprostsza i najtańsza wersja to dwie kolumny. Można także zdecydować się na zestaw 2.1 lub 5.1, jeśli chcemy mieć dodatkowo subwoofer potęgujący moc basów. Szukając podstawowego zestawu, możemy zdecydować się na przykład na zestaw Logitech Multimedia Speakers Z200. Propozycją dla wymagających graczy będą głośniki komputerowe CREATIVE Sound BlasterX Kratos S3 umieszczone w drewnianej obudowie, wyposażone w specjalnie dostosowany subwoofer typu down-firing z otworem bass-reflex.Pasmo przenoszenia - ten parametr oznacza minimalną i maksymalną częstotliwość dźwięku, jaki zdołamy usłyszeć. Im rozpiętość jest większa, tym większy repertuar dźwięków wyłapie nasze ucho i tym samym - przyjemność ze słuchania muzyki będzie na wyższym poziomie.

Łączność – głośniki dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Naturalnie, wygodniejsze w użyciu są te drugie, bo umożliwiają łączenie się z różnymi urządzeniami za pomocą Wi-Fi lub technologii Bluetooth. Kupując głośniki łączące się przewodowo, należy zwrócić uwagę na rodzaj obsługiwanego wejścia – HDMI, mini jack 3,5, optyczne, RCA. Im więcej możliwości, tym bardziej uniwersalny sprzęt.

Jakość wykonania – materiał, z którego wykonane są głośniki, oraz ich kształt, wpływają nie tylko na estetykę i trwałość. Mogą też mieć wpływ na jakość dźwięku. Dobrej jakości materiały i dobrze wykonane silikonowe lub piankowe podkładki, mogą na przykład tłumić niepożądane drgania. Znaczenie ma także materiał, z którego wykonana jest obudowa – najlepiej sprawują się konstrukcje drewniane oraz wykonane tworzywa z MDF, gorzej te z plastiku.


Głośniki samochodowe

Jeśli w aucie spędzamy dużo czasu, jakość dźwięku wydobywającego się z odtwarzacza naprawdę może mieć znaczenie dla komfortu jazdy. Kupując głośniki samochodowe, należy wiedzieć, że dzielą się one na jedno-, dwu-, trój-, a nawet - czterodrożne. W przypadku głośników jednodrożnych, całe pasmo obsługiwane jest przez pojedynczą membranę, natomiast głośniki dwudrożne mają osobne układy nisko i wysokotonowe, co oznacza, że istnieją w nich dwie membrany. Trójdrożne głośniki mają dodatkowy układ dla średnich tonów, a czterodrożne – supertweeter. Oprócz konstrukcji i mocy, należy patrzyć także na liczbę elementów w zestawie i sposób rozmieszczenia ich w aucie. Najprościej umieścić je w fabrycznie przygotowanych ku temu miejscach, co jednak stanowi znaczące ograniczenie dla wyboru ich wielkości. Alternatywą jest decyzja o samodzielnym wyborze miejsc do montażu głośników. Wtedy przydaje się znajomość podstawowych zasad rozmieszczenia kolumn. Naturalny dźwięk powinien odpowiadać temu słyszanemu na koncercie. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem umieszczenie głośników średniotonowych z przodu, natomiast w tylnej części pojazdu - tych odpowiedzialnych za tony wysokie. O dobre brzmienie basowe najlepiej zadbać poprzez montaż subwoofera. Ile należy wydać na głośniki? Za mniej niż 200 zł kupimy na przykład podstawowy zestaw głośników ALPINE SXE-1725S. Zestaw składający się z dwóch głośników wysokotonowych, dwóch głośników niskotonowych, dwóch zwrotnic i dwóch maskownic firmy JBL to już koszt ponad 400 zł.Głośniki do smartfona lub tabletu

Do słuchania ulubionej muzyki, nie potrzeba drogiego odtwarzacza. Okazuje się, że wystarczy używane na co dzień urządzenie mobilne i odpowiedni głośnik. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie tu bezprzewodowy sprzęt, łączący się ze smartfonem przez Bluetooth. Takie konstrukcje cechuje najczęściej niska cena, niewielka moc i kompaktowe wymiary. Podstawowy model tego typu to na przykład głośnik PEAQ PPA30BT-B za ok. 100 zł.


Głośniki do kina domowego

Zestaw kina domowego to koszt od 1000 zł w górę. Taka kwota nie powinna dziwić, skoro mamy tutaj do czynienia z zestawami 5 lub 6 głośników o dużej mocy. Wybierając konkretny model, należy spojrzeć nie tylko na moc, ale także liczbę wejść i wyjść HDMI (im więcej, tym bardziej uniwersalny sprzęt). Należy zwrócić uwagę także na rodzaj odtwarzanych płyt i obsługiwanych formatów. Alternatywą dla gotowego zestawu jest samodzielne złożenie kina domowego z elementów kupionych osobno – głośników centralnych, basowych, uchwytów i stojaków, jednak to wymaga wyczucia i fachowej wiedzy.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel