MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać grill elektryczny?

Grillowanie, jako forma spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi to moda, która dość szybko przyjęła się w Polsce. Obecnie, wzorem Amerykanów, znacznie częściej wypoczywamy przy grillu, niż przy ognisku. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na klimat, sezon na grillowanie jest dosyć krótki. Jeśli chcemy raczyć się grillowanymi potrawami niezależnie od pogody, warto zastanowić się nad inwestycją w grill elektryczny. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli różniących się ceną oraz zastosowaniem. Który z nich wybrać? Doradzamy w tym artykule.

Jaki rodzaj grilla?

Zasadnicza różnica między grillem tradycyjnym a elektrycznym polega na tym, że w przypadku tych pierwszych, ciepło generuje nagrzany węgiel lub brykiet, uprzednio podpalony za pomocą odpowiedniej rozpałki, natomiast w przypadku urządzenia elektrycznego - źródłem ciepła jest zasilanie sieciowe.

Wbrew pozorom, elektryczne grille są jednak bardzo zróżnicowane pod względem konstrukcji. Najbardziej zbliżony wyglądem do tradycyjnego sprzętu jest na pewno grill z rusztem.  Zbudowany jest z grzałki, nad którą znajduje się metalowy ruszt. Zapewnia to dużą powierzchnię, dzięki czemu można przygotować kilka potraw jednocześnie. Nie może się obyć jednak bez drobnych wad, z których największą jest utrzymanie czystości. W przypadku takiej konstrukcji, tłuszcz może skapnąć na odkrytą grzałkę, co utrudnia czyszczenie urządzenia.

Inne rozwiązanie to zastąpienie rusztu teflonową płytą, podobnie jak na przykład w gofrownicy. Tłuszcz nie skrapla się na grzałkę, a do specjalnych rynienek lub do podstawionego naczynia. Ciekawym pomysłem jest na pewno zastosowanie grilla tego typu, który może być ustawiony w kilku pozycjach. Na przykład Grill KOENIC KCG 205 daje możliwość grillowania w trzech pozycjach: zamkniętej, otwartej o 90 stopni lub otwartej o 180 stopni. Ciekawe jest też to, że gdy rozłożymy grill w pozycji otwartej, to dla obu pól grzejnych możemy ustawić inne parametry. Dzięki temu, w tym samym czasie będziemy grillować delikatną rybę i na przykład karkówkę.

Jeśli ktoś nie lubi intensywnych zapachów, z pewnością doceni modele wyposażone w przykrywkę, która sprawia, że woń potraw nie roznosi się po całej okolicy. Taki jest na przykład grill ARIETE 760 La Grigliata.

Oprócz konstrukcji, grille elektryczne różnią się pod względem gabarytów i - co za tym idzie  - przeznaczenia. Niewielkie modele dedykowane są do użytku domowego i zmieszczą się bez problemu nawet w małej kuchni na blacie. W przypadku modeli o bardziej pokaźnych gabarytach, ich naturalne przeznaczenie to taras, ganek albo dowolne miejsce w ogrodzie pod warunkiem, że doprowadzimy tam prąd. Jako typowy grill do użytku zewnętrznego, można wskazać na przykład model OK OSG 3210 Stand Grill.

W kategorii małych urządzeń do grillowania, szczególne miejsce zajmują modele typu raclette jak na przykład  Grill ARIETE 795. To ciekawe urządzenie, oparte na kształcie koła. U góry znajduje się grill w formie okrągłej płyty, na której można przyrządzać potrawy, natomiast pod nią umieszczone zostały małe patelnie. Służą one do roztopienia sera czy usmażenia jajek sadzonych. Podobne rozwiązanie z małymi patelniami oraz dodatkową płytą kamienną do grillowania, oferuje model SEVERIN RG 2341.

Jak widać, pomysłowość w kwestii grillowania doprowadziła do powstania wielu ciekawych rozwiązań. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że o jakości potraw i komforcie ich przyrządzania decydują też parametry techniczne.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując grill?

Tutaj ma zastosowanie analogiczna zasada jak przy większości innych sprzętów AGD – kluczowa jest moc urządzenia. To ona decyduje o tym, jak szybko się nagrzewa i jest gotowe do pracy. Przykładowo, grill SEVERIN PG 8529 Barbecue posiada moc 2600W co jest wartością bardzo dobrą. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, że występuje regulacja temperatury i jeśli tak, czy jest ona płynna czy stopniowa. Każde urządzenie wyposażone jest w lampkę kontrolą, informującą o tym, że jest włączone, natomiast dodatkowym atutem jest także druga lampka informująca o osiągnięciu odpowiedniej temperatury i tym samym -  gotowości do pracy.


Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]