Jak wybrać idealną mysz komputerową?

Mysz komputerowa to wynalazek z 1964 roku, który od tego czasu, szczególnie przez ostatnie lata, wyraźnie ewoluował. Pozornie proste urządzenie, zyskało szereg udogodnień, które ułatwiają codzienną pracę lub grę, a wybór zrobił się naprawdę ogromny. Myszka do komputera może przydać się każdemu, niezależnie, czy korzysta z komputera stacjonarnego, czy z laptopa. Na co zwracać uwagę, szukając rozwiązania dla siebie? W artykule wszystkie najważniejsze informacje!


Rodzaje myszy komputerowych


Kiedyś rynek był zdominowany przez myszy kulkowe – dziś archaiczne i praktycznie niedostępne.  Zasada działania opierała się o metalową kulkę pokrytą gumą, oraz system dwóch rolek. Przesuwanie urządzenia po powierzchni wprawiało w ruch kulkę, ta z kolei  -poruszała rolkami, co dawało ruch kursora na monitorze. Następcą myszy kulkowej jest znacznie wygodniejsza mysz optyczna. Myszy optyczne działają w oparciu o diody świetlne (LED) wysyłające sygnał, który - odbity od podłoża - jest sczytywany przez specjalną kamerkę. W ten sposób, określane jest położenie myszy, a informacja zostaje wysłana do komputera. Nie ma więc elementów mechanicznych, i co za tym idzie  -konieczności wymiany czy czyszczenia elementów, co w przypadku myszek kulkowych było nieprzyjemną koniecznością. Jeszcze nowocześniejsze są myszy laserowe, gdzie diody laserowe cechują się jeszcze większą precyzją działania.Mysz z ogonkiem czy bez?


Kiedyś każda mysz była połączona z komputerem za pomocą kabla, dziś mamy także duży wybór myszy bezprzewodowych. Jeśli chodzi o precyzję działania i parametry, nie ma tutaj znaczących różnic. Zaawansowane modele znajdziemy w obu grupach.  Podobnie, jak chociażby w przypadku słuchawek przewodowych i bezprzewodowych, chodzi tutaj o wygodę użytkownika. Mysz przewodowa łączy się z komputerem przez USB i nie generuje żadnych problemów z ładowaniem, będąc podłączona non stop, wadą jest jednak zasięg ograniczony długością kabla. Mysz bezprzewodowa łączy się z komputerem za sprawą Bluetooth albo Wi-Fi i pozwala pracować w wygodnej pozycji, każdym miejscu  - chociażby siedząc przy stole, gdy widok z ekranu komputera obserwujemy z odległości kilku metrów. Kabel się nie plącze, nie zawadza o inne urządzenia i sprzęty na biurku, wreszcie - nie mamy możliwości wyrwania przewodu z portu USB i utraty łączności. Te wszystkie zalety wiążą się jednak z konsekwencjami – żeby zadziałać, mysz potrzebuje standardowych baterii lub akumulatorków, musimy zatem mieć odpowiedni zapas lub pamiętać o regularnym ładowaniu. W przeciwnym razie, gryzoń odmówi posłuszeństwa, co jest szczególnym problemem, gdy nie jesteśmy w domu, a w podróży lub daleko od najbliższego sklepu. Generalnie, częściej korzystamy z myszy przewodowych w stacjonarnych komputerach, a bezprzewodowych - w przypadku laptopów czy konsoli, niemniej jednak - równie dobrze można postępować zupełnie na odwrót. Pod tym względem, dobór sprzętu to sprawa indywidualna, bo decydują nasze przyzwyczajenia i nawyki. Myśląc o zaletach technologii bezprzewodowej, warto jednak pamiętać, że ma ona swoje granice i łączność na więcej niż 10 metrów nie zawsze będzie możliwa.Liczba przycisków


Pierwotnie mysz komputerowa posiadała tylko dwa przyciski. Dziś minimum to trzy, choć może mieć ich nawet dziesięć! Standardem oprócz prawego i lewego przycisku myszy, jest rolka do przewijania, która może pełnić także funkcję trzeciego przycisku, na przykład do otwierania nowych kart w przeglądarce. Czy potrzeba czegoś więcej? Okazuje się, że tak. Jeśli często pracujemy z arkuszami kalkulacyjnymi, przyda się na pewno rolka umożliwiająca przewijanie nie tylko góra-dół, ale również na boki. Kolejne udogodnienie to przyciski „wstecz” i „do przodu” umożliwiające błyskawiczne poruszanie się, bez konieczności szukania odpowiedniej komendy na pasku zadań. Przydatną opcją może być także przycisk zoom, umożliwiający przybliżanie i oddalanie obiektów – to na pewno przydaje się w codziennej pracy grafikom.

Możliwości korzystania z dodatkowych przycisków są niemal nieograniczone, co potwierdzą zawodowi gracze. Myszki gamingowe umożliwiają bowiem przypisanie każdemu z przycisków innej funkcji, w zależności od tego, w co gramy, i jaki proces chcemy ograniczyć do jednego kliknięcia. Przykładowo, przyciski mogą służyć do zmiany broni, użycia specjalnej umiejętności albo zmiany położenia czy kąta widzenia kamery. Większość myszy posiada 3 przyciski, rzadziej spotykamy te, które mają 4 do 6. Natomiast myszy takie jak TRUST GXT 166, posiadające 18 programowalnych przycisków, to już produkt niszowy przeznaczony dla wąskiego grona odbiorców.


Najważniejsze parametry myszy? Przede wszystkim czułość


To czułość decyzuje o tym, jak szybka i precyzyjna będzie myszka. Czułość uzależniona jest od rozdzielczości, stąd wyrażenie tego parametru w dpi. Im rozdzielczość jest większa, tym mniejszy ruch należy wykonać, żeby przebyć określoną odległość na ekranie. Z tego powodu myszki o powiększonej rozdzielczości, takie jak LOGITECH G502 Proteus Spectrum, cieszą się dużą popularnością wśród graczy, którzy muszą szybko poruszać się po mapie, na przykład grając w strategie czasu rzeczywistego. Wspomniany model LOGITECH, ma czułość na maksymalnym poziomie 12 000, podczas gdy w zwykłych myszkach do standardowych zastosowań biurowych wystarcza wartość na poziomie 1000 dpi.Co dla leworęcznych?


Skoro osoby leworęczne doczekały się specjalnego pióra albo kubka, wiadomo było, że znajdą coś specjalnego dla siebie także wśród akcesoriów komputerowych. Na rynku mamy nieliczne modele myszy leworęcznych i całe mnóstwo tak zwanych myszy uniwersalnych, które doskonale nadają się do pracy, niezależnie od dominującej dłoni.

Chociaż wybór myszy komputerowej to pozornie błaha sprawa, lepiej chwilę się nad tym zastanowić, bo ta decyzja ma niemały wpływ na komfort pracy. Warto wybrać sprzęt rozsądnie, kierując się nie tylko modnym designem czy kolorystyką, ale ergonomią i konkretnymi funkcjami!