Jak wybrać idealny okap do swojej kuchni?

Okap jest niezwykle przydatnym urządzeniem dla każdego, kto spędza w kuchni trochę więcej czasu. Jeśli jemy głównie gotowe produkty i ograniczamy się do ich odgrzewania, pewnie nie zauważymy nawet potrzeby jego posiadania. Co innego, jeśli gotujemy w domu często. Intensywne zapachy, unoszący się w powietrzu tłuszcz, dym, nadmierna wilgoć i zbyt wysoka temperatura – to wszystko elementy, które od razu chcielibyśmy usnąć z naszego otoczenia. Do tego właśnie służy okap kuchenny, którego zadaniem jest neutralizowanie tych wszystkich niegodności. Jaki wybrać? Wiele zależy od tego, jak mamy urządzoną kuchnię. Poniżej znajdziecie kilka dobrych rad, które pomogą dokonać właściwego wyboru.


Jak pracuje okap – wyciąg czy pochłaniacz?

Okap może spełniać swoją funkcję na dwa sposoby. Wyciąg ma za zadanie zasysać powietrze z parą i niepożądanymi zapachami, a następnie - wyrzucać je na zewnątrz – najczęściej do przewodu kominowego. Tym sposobem, wszystkie zanieczyszczenia są całkowicie usuwane, więc urządzenie pracuje w układzie otwartym.

Pochłaniacz bardziej przypomina oczyszczacz powietrza. Taki okap pochłania powietrze z otoczenia, następnie  oczyszcza je z tłuszczu, zapachów i dymu za pomocą odpowiednich filtrów, a następnie - z powrotem wdmuchuje do kuchni, pracuje więc w układzie zamkniętym.Urządzenia działające w trybie wyciągu są skuteczniejsze, zwłaszcza w eliminowanie nadmiernej temperatury. Powszechniejsze są jednak te drugie, bo możemy stosować je zawsze, a nie tylko w tych kuchniach, gdzie mamy dostęp do przewodu kominowego. Jeśli zdecydujemy się na okap pracujący w obiegu zamkniętym, to żeby skutecznie działał, musimy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów.


Rodzaj okapu – podział ze względu na konstrukcję

Jeśli weźmiemy pod uwagę umiejscowienie okapu i sposób jego mocowania, można wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń o zróżnicowanych parametrach.

Okapy kominowe to urządzenia, których charakterystyczną cechą jest długi komin, w którym znajduje się rura doprowadzona do szybu wentylacyjnego. Cechują się dużymi wymiarami oraz dużą wydajnością. Następna opcja to okap szafkowy. Te modele, mocowane bezpośrednio do ściany lub tuż pod wiszącą szafką, zajmują mało miejsca, więc sprawdzają się w małej kuchni albo nawet aneksie kuchennym, ich wadą jest jednak słaba wydajność w porównaniu z innymi. Występują także okapy wyspowe, przystosowane do dużych kuchni z wyspą umieszczoną po środku. Wizualnie przypominają okapy kominowe, jednak różnią się sposobem montażu. Zamiast do ściany, urządzenie mocowane jest do sufitu. W tej kategorii znajdziemy wiele urządzeń typu premium, których cena przekracza 2000 złotych.Wybieramy okap – najważniejsze parametry

Najważniejsza jest wydajność okapu oraz komfort pracy. Wydajność wskazuje, w jak szybkim czasie okap potrafi oczyścić powietrze w naszym otoczeniu. Wartość ta określona jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). W przypadku prostych i tanich okapów, wartość może wynosi między 150 a 200 m3/h. Na drugim biegunie są wysokiej klasy okapy wyspowe i kominowe, gdzie wydajność osiąga 500, a nawet 600 m3/h. Jest to wartość maksymalna, należy jednak pamiętać, że często urządzenie nie będzie pracowało na pełnych obrotach – będziemy mieli do wyboru kilka prędkości i specjalny tryb intensywny. Dobrze, jeśli okap jest nie tylko skuteczny, ale także mało uciążliwy dla domowników. Dlatego przed zakupem najlepiej sprawdzić, jaki hałas generuje przy pracy. Jest to łatwa do sprawdzenia wartość podawana w decybelach (dB). Ciche okapy potrafią pracować, tworząc hałas na poziomie 50 dB, te głośniejsze 70, a nawet więcej.Oprócz tych podstawowych parametrów, dobrze zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia. Z uwagi na fakt, że okapy to raczej urządzenia energochłonne (często z klasą energetyczna C lub D), dobrze jest pamiętać o tym, aby nie pracowały bez potrzeby. Z problemem tym skutecznie radzą sobie systemy sensorów. Nowoczesny okap potrafi samoczynnie się włączyć po wykryciu niepożądanych zanieczyszczeń w powietrzu, a także samoczynnie wyłączyć, po wykonaniu swojego zadania. Alternatywą jest włącznik czasowy, który pozwala ustalić czas pracy okapu, po upływie którego urządzenie wyłączy się automatycznie. Bardzo przydaje się także wskaźnik zużycia filtra, który wyraźnie przypomina o niezbędnej wymianie. Na koniec, warto wspomnieć o sterowaniu. Najczęściej jest to mechaniczne sterowanie za pomocą przycisków i pokręteł, choć są także modele wyposażone w pilota.

Wybierając okap do kuchni, należy uwzględnić wielkość kuchni, jej położenie względem innych pomieszczeń (im bliżej sypialni albo salonu, tym okap powinien pracować ciszej), a także - dostęp do przewodu wentylacyjnego. Dobrze także dostosować wydajność do swoich realnych potrzeb – im więcej gotujemy, tym częściej i intensywniej okap będzie musiał pracować. Jeśli mamy to wszystko na uwadze, z pewnością dokonamy dobrego wyboru, a gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]