Jak wybrać kamerkę internetową – poradnik dla początkujących

Posiadanie kamerki internetowej to już nie tylko domena internetowych geeków. Taki sprzęt przydaje się na co dzień wielu użytkownikom do rozmaitych celów. Korzystając z kamery internetowej, możemy uczestniczyć w telekonferencjach, rozmawiać z przyjaciółmi przez Skype, streamingować na żywo nasze postępy w grach online, a także nagrywać vlogi. Z powodu licznych zastosowań, kamery zyskują dużą popularność, a nagrywanie w ten sposób własnych treści video robi się coraz powszechniejsze. W prezentowanym poradniku podpowiemy, na co należy zwracać uwagę szukając odpowiedniej kamery.


Rozdzielczość obrazu i płynność wyświetlania


Podobnie jak w laptopie czy smartfonie, należy zwrócić uwagę na jakość wyświetlanego video. W przypadku, gdy chcemy po prostu rozmawiać z drugą osobą, najwyższa jakość nie będzie potrzebna, w końcu lekko rozmazana twarz rozmówcy (szczególnie w ruchu) nie powinna stanowić problemu. Co innego, jeśli myślimy na przykład o kręceniu filmów instruktażowych, wymagających prezentacji szczegółów i detali. Do większości zastosowań powinna w zupełności wystarczyć kamera o rozdzielczości HD, nagrywająca 30 klatek na sekundę. Kamery z większą rozdzielczością będą znacznie droższe. Należy mieć także na uwadze, że do płynnego wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości, oprócz kamery, potrzebujemy bardzo sprawnego komputera oraz szybkiego i stabilnego łącza internetowego.Mocowanie


Producenci oferują różne sposoby na przymocowanie lub ustawienie kamery na biurku. Najczęstszym rozwiązaniem jest specjalny klips, pozwalający ustawić kamerę na monitorze. Inna opcja to podstawka z regulacją wysokości - do ustawienia na blacie. Niezależnie, jakie rozwiązanie wybierzemy, należy szukać urządzeń wykonanych przede wszystkim solidnie. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość elementów mocujących i wybierać takie, które łatwo się nie połamią.


Jakość mikrofonu


Najczęściej kamera posiada także wbudowany mikrofon, jednak jakość jego pracy może się bardzo różnić w zależności od wybranego modelu. Dla wymagających, optymalnym rozwiązaniem będzie jeden lub dwa mikrofony wielokierunkowe, które zarejestrują dźwięk stereo z całego pomieszczenia. To szczególnie ważne, na przykład wtedy, gdy w telekonferencji uczestniczy kilka osób, które mówią z różnych części sali. Dobrze, jeśli mikrofon posiada również funkcję redukcji szumów znaną chociażby z lepszych słuchawek czy zestawów głośnomówiących.Wspierane systemy operacyjne


Wiadomo, że kamera internetowa będzie współpracować z najnowszymi wersjami Windowsa. Dobrze jest natomiast upewnić się, czy sprzęt jest kompatybilny także ze starszymi wersjami jak Windows 7 czy Windows XP, jeśli wciąż takich używamy na niektórych urządzeniach.


Możliwość robienia zdjęć


Jeśli zależy nam na zdjęciach, wskazane jest, aby kamera posiadała do tego specjalny przycisk. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż korzystanie z komputerowego oprogramowania do zdjęć. Warto jednak pamiętać, że w większości modeli to tylko dodatek, więc jakość fotografii nie będzie oszałamiająca. Możemy spodziewać się fotek w rozdzielczości od 0,3 do 3 Mpix.


Dodatkowe funkcjonalności


Kamery w różny sposób optymalizują obraz i starają się ułatwiać nam życie. Jeśli planujemy nocne posiedzenia, dobrze mieć kamerkę, która dobrze radzi sobie w sztucznym świetle, a także w ciemnych, niedoświetlonych pomieszczeniach – najczęściej nazywa się to po prostu trybem nocnym. Przydatną funkcją może być także face tracking – specjalny mechanizm śledzący twarz użytkownika. Obiektyw podąża za twarzą rozmówcy, by ta znalazła się w centrum kadru – to dobra opcja, jeśli nie mamy w zwyczaju patrzyć się w kamerę. Zaawansowana kamera umożliwi także dodawanie różnych efektów do transmisji na żywo albo proste i intuicyjne wrzucanie video na serwisy społecznościowe.Producent


Często mamy swoje wyraźne typy wśród producentów akcesoriów komputerowych. Na rynku kamer znajdziemy produkty wielu znanych marek, jak Logitech, Tracer, Microsoft albo Creative.


Z uwagi na wiele alternatywnych zastosowań, kamera internetowa na pewno będzie dobrym i perspektywicznym zakupem. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy chcieli porozmawiać ze znajomymi lub rodziną z dalekiego miejsca albo wziąć udział w webinarium czy spróbować sił w nagrywaniu vlogów czy videoprezentacji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel