Jak wybrać laptop dla dziecka?

Obecnie, dzieci dorastają w zdigitalizowanym świecie, w którym umiejętność korzystania z nowych technologii jest koniecznością. Komputer jest narzędziem, które umożliwia poznawanie i odkrywanie świata za pomocą filmów, dźwięków, czy animacji. Dlatego coraz częściej zdarza się, że rodzice kupują swoim pociechom osobisty laptop. Jeśli ty również planujesz taki zakup, ten poradnik jest dla ciebie.Czy warto inwestować w drogi sprzęt?


Dobrze kierować się zasadą - im młodsze dziecko, tym mniejsze wymagania sprzętowe. Nie warto decydować się na nadmierny wydatek, ponieważ wysokie parametry sprzętowe nie będą wykorzystywane na urządzeniu, które ma służyć wyłącznie do surfowania po Internecie, oglądania bajek, nauki lub zabawy. Z tego względu, pierwszy laptop dla dziecka nie musi być sprzętem z najwyższej półki.

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas użytkowania laptopa, urządzenie powinno być wykonane z materiału, który jest odporny na uszkodzenia. Najlepiej postawić na proste rozwiązania oraz tradycyjne oprogramowanie, na którym dziecko będzie pracowało także w szkole. Najprostszy sprzęt można kupić już za 1,5 tysiąca złotych. Decydując się na średniej klasy urządzenie, trzeba liczyć się z kosztem od 2 do 3 tysięcy.


Parametry


Matryca 

Wielkość laptopa powinna zależeć od tego, czy dziecko będzie na nim korzystać w domu, czy się z nim przemieszczać. Na pierwszy laptop dla dziecka poleca się urządzenia 13 lub 15 calowe. Laptop z większa matrycą wymaga częstszego ładowania baterii, co niekorzystnie wypływa na jego mobilność. Warto zwrócić uwagę także na typ powłoki. Rynek oferuje powłoki matowe, od których nie odbija się światło oraz te imitujące szybę, które gwarantują lepsze odwzorowanie kolorów, jednak kosztem odbijania się na nich świetlnych refleksów.


Waga

Warto pamiętać, że od wielkości laptopa zależy jego waga. Im mniejsza, tym dziecku będzie łatwiej go przenosić. Obecne na rynku modele ważą zazwyczaj od 2 do 6 kg. Modele kompaktowe mogą ważyć nawet ok. 800 gramów.


Procesor

Jeżeli chodzi o procesor, optymalny będzie model dwurdzeniowy. Procesor to serce systemu, od mocy którego zależy szybkość pracy komputera. Procesory można podzielić ze względu na ilość rdzeni. Im jest ich więcej, tym sprawniejsza praca na laptopie. Do jednych z kluczowych parametrów procesora zalicza się także: częstotliwość pracy, wyrażona w GHz - która mówi ile taktów na sekundę wykonuje procesor oraz ilość pamięci podręcznej cache, która jest używana, by przyśpieszyć operacje wykonywane na komputerze. Im większa liczba pamięci, wyrażonej w MB, tym płynniejsza praca na laptopie.


Karta graficzna

Najlepiej wybierać urządzenia, które są wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną, która pobiega mniej prądu. Tego rodzaju karta nie jest oddzielnym podzespołem komputera. Ma niższą wydajność od tradycyjnych modeli. Jednak na potrzeby pracy biurowej, przeglądania Internetu, oglądania filmów, oraz uruchamiania prostych gier, sprawdzi się w zupełności. Lepiej zdecydować się na sprzęt z lepszym procesorem oraz większą pamięcią RAM, niż inwestować w mocny układ graficzny, którego potencjał, podczas użytkowania przez dziecko, nie będzie w pełni wykorzystywany.


Twardy dysk

Zamiast dysku SSD, dobrze wybrać model z dyskiem magnetycznym. Pojemność dysku jest wyrażona w GB. Standardowe laptopy mają od 200 do 400 GB.


Oprogramowanie

Jeśli chodzi o oprogramowanie, najlepiej dobrać je do wieku dziecka. Dla najmłodszych użytkowników optymalny będzie Windows XP lub Windows 7. System operacyjny Windows gwarantuje optymalne zastosowanie - biurowe oraz do gier.


Interfejsy

Wybierając laptop dla starszych dzieci warto, aby sprzęt był wyposażony w złącza USB, które umożliwiają podłączenie innych urządzeń, czytniki kart flash, gniazdo HDMI, umożliwiające podłączenie telewizora z monitorem, czy Bluetooth, który zapewnia bezprzewodową komunikację z innymi urządzeniami, obsługującymi tego rodzaju transmisję danych.

Jeżeli laptop ma służyć głównie do grania w gry, kluczowe będą takie parametry, jak karta graficzna, procesor oraz ilość pamięci RAM. Warto zwrócić uwagę także na zasilacz, obudowę, płytę główną, twardy dysk oraz elementy chłodzące. Większość urządzeń jest wyposażanych w WiFi, mimo to, przed zakupem laptopa warto upewnić się, jaki jest standard karty sieciowej. Jeżeli laptop ma służyć komunikacji z bliskimi lub rówieśnikami, dobrze, aby urządzenie było wyposażone także w mikrofon i kamerę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]