Jak wybrać laptopa? Kupno dobrego komputera przenośnego krok po kroku

Najważniejsze pytania, jakie trzeba sobie zadać przed zakupem laptopa, to do czego będziemy używać sprzętu, a także gdzie będziemy z niego korzystać? Należy się zastanowić, czy laptop ma służyć do przeglądania Internetu, pracy z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi, czy też może do tworzenia grafiki, skomplikowanych obliczeń albo tylko gier komputerowych.

W każdym z powyższych przypadków, wydajność notebooka jest jednym z kluczowych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę. Można ją podzielić na dwa typy: ogólną i graficzną. W przypadku pierwszej wystarczy wydajność, którą oferują podstawowe procesory mobilne, warto jednak wtedy pamiętać o większej ilości pamięci RAM. W drugim przypadku najważniejszym komponentem będzie karta graficzna. Tu lepiej pominąć urządzenia tylko ze zintegrowaną kartą graficzną i zdecydować się na sprzęt z grafiką firmy ATI Technologies lub nVidia Corporation.

Karty te są niezastąpione zarówno w grach, jak i w kontekście wszelkich programów graficznych. Przyjrzyjmy się jednak po kolei wszystkim kluczowym atrybutom omawianego urządzenia.
Dell_Inspiron
Matryca

Jedną z najważniejszych cech laptopa jest wielkość matrycy, czyli innymi słowy, przekątna ekranu. To ona w dużej mierze decyduje o wymiarach całego urządzenia oraz o tym do jakich celów urządzenie znajdzie swoje zastosowanie. Producenci oferują szeroki wachlarz matryc od 10.1″ do 17″, a nawet 18.4″.

Jeśli użytkownik chce być mobilny i korzystać z laptopa w czasie wyjazdów lub wakacji, wtedy lekkie i poręczne 10-11″ urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że klawiatura będzie mała, a rozdzielczość ekranu dość ograniczona.

Sprzęty 13-14″ to w pewnym sensie kompromis – nieco mniej mobilne, ale bardziej wydajne. Można znaleźć tu produkty równie dobrze nadające się do pracy, jak i do gier lub programów graficznych.

Zdecydowanie najbardziej popularne są matryce 15 - 16″. W tej kategorii najłatwiej o urządzenie z dobrym stosunkiem ceny do wydajności, tańsze do prac biurowych lub trochę droższe do grafiki i gier.

Ostatni przedział to laptopy 17-18″. Jest to sprzęt raczej dla domatorów preferujących duże ekrany. Można oczywiście zabrać takie urządzenie na wyjazd, ale nie będzie to zbyt wygodne. Największym atutem dużych laptopów jest przekątna matrycy, a co za tym idzie większy komfort pracy.

Pamięć RAMpamiec_RAM

Pamięć RAM odpowiada za wszystkie bieżące operacje wykonywane na urządzeniu. Jej ilość i jakość ma znaczący wpływ na komfort pracy na laptopie - im więcej i lepszej jakości RAM, tym więcej programów jednocześnie jest w stanie obsłużyć. Kupując tańszego laptopa, warto więc zapytać sprzedawcę o możliwość rozbudowania (dołożenia) kości pamięci. Należy też pamiętać, że nowsze generacje kości pamięci są bardziej wydajne, a przede wszystkim bardziej energooszczędne, więc wolniej zużywają baterię.

Procesor

Procesor to element konstrukcji laptopa, który odpowiada za pobieranie i przetwarzanie danych z pamięci urządzenia. Z Core_i7dostępnych obecnie na rynku procesorów, porównywanie najlepiej rozpocząć od Intel Core i3 lub jego odpowiednika firmy AMD. Mniej wydajne procesory  wystarczą do wykonywania podstawowych zadań na laptopie. Osoby z większymi potrzebami powinny rozważyć procesory Intel Core i5, które świetnie sprawdzają się przy edycji zdjęć, montażu filmów oraz w grach. Dla najbardziej zaawansowanych użytkowników jest jeszcze rodzina procesorów Core i7. Pozwalają one na profesjonalną obróbkę grafiki czy obsługę najbardziej wymagających gier komputerowych.

Dysk twardy
dysk_HDD

Za przechowywanie plików w pamięci urządzenia odpowiada dysk twardy. Przy zwykłym korzystaniu z laptopa większości użytkowników wystarczyć powinna pojemność 320 GB, warto jednak zastanowić się nad urządzeniami z dyskiem twardym 500 GB lub większym. Zapewni to większą swobodę użytkowania sprzętu i brak zmartwień o wolne miejsce na dysku na zdjęcia lub inne pliki.

Ważna też przy tym wyborze jest prędkość obrotowa dysku tzw. RPM. Dwa podstawowe rodzaje prędkości dla laptopów to 5400 RPM i 7200 RPM. Im większa prędkość, tym wyższa szybkość transmisji danych, czyli dostęp do wszystkich treści zapisanych na dysku twardym (HDD).

Ponadto, istnieje również nowa generacja dysków typu SSD. Są niezwykle szybkie. Dodatkowo nie posiadają żadnych elementów ruchomych, co bezpośrednio przekłada się na ich wytrzymałość mechaniczną.
AMD_Radeon_nVidia_GeForce
Karta graficzna

Większość laptopów dla przeciętnego użytkownika wyposażona jest w zintegrowaną kartę graficzną, dostarczaną przez producenta procesora. Do wykonywania podstawowych zadań, karta zintegrowana jest w zupełności wystarczająca. Jeśli jednak użytkownik ma zamiar profesjonalnie obrabiać zdjęcia, filmy lub grać potrzebna będzie karta graficzna ATI lub nVidia. Tu wybór jest dość duży. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i priorytetów danego użytkownika. Przy podejmowaniu decyzji warto zapoznać się z testami i rankingami różnych modeli kart.


Na zakończenie


Prawdopodobnie nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaki laptop jest najlepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby, która będzie z urządzenia korzystać, a także środków jakie mogą być na ten cel przeznaczone.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel