MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać lodówkę turystyczną na piknik lub na plażę?

W lecie rośnie popyt na zimne napoje. Szczególnie, gdy pogoda dopisuje, a my jesteśmy blisko plaży lub innego przyjemnego miejsca, idealnego do wypoczynku. O ile w domu mamy zazwyczaj zapas schłodzonych napojów w lodówce, tak w plenerze - nie ma już tak łatwo. W najlepszym wypadku, przychodzi słono zapłacić, kupując coś do picia w pobliskim sklepie, który zarabia niemałe pieniądze na turystach takich, jak my. Gorzej, gdy biwakujemy nad odludnym jeziorem lub mamy ochotę na zimny napój podczas postoju z dala od stacji benzynowej. Tutaj z pomocą może przyjść lodówka turystyczna – o ile oczywiście pomyśleliśmy odpowiednio wcześniej, żeby się w nią zaopatrzyć. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje lodówek turystycznych i co należy brać pod uwagę, wybierając model idealny dla siebie i swojej rodziny.


Różne sposoby chłodzenia

Chociaż cel jaki chcemy osiągnąć korzystając z lodówki jest zupełnie jasny, pamiętajmy o tym, że można go osiągnąć na różne sposoby. Najprostsze i najtańsze produkty to nic innego, jak torby termiczne, w których umieszcza się przygotowane wcześniej zamrożone wkłady. Lód obniża temperaturę wewnątrz torby tak długo, aż całkowicie się roztopi. Wówczas zbiorniczki z wodą należy jeszcze raz zamrozić. Taka lodówka zda egzamin wyłącznie na bardzo krótkich trasach lub wypadach na kilka godzin.


Szukając naprawdę efektywnej lodówki turystycznej, wybieramy spośród modeli na gaz oraz termoelektrycznych. Lodówki na gaz zawierają amoniak, który chłodzi lodówkę i mają doskonałe właściwości chłodzące. Najczęściej stosowane są w tzw. kamperach, w tirach oraz na jachtach, więc jak łatwo się domyślić - nie należą do najtańszych. Ich największą zaletą jest możliwość długiego użytkowania. Na jednej butli gazu o pojemności 2 kg, mogą pracować nawet 240 godzin. W lodówkach elektrycznych wykorzystywany jest natomiast  tak zwany efekt Peltiera - przepływający przez dwa połączone przewodniki prąd powoduje na złączach różnicę temperatur. Taką lodówkę można wykorzystać w lecie do chłodzenia, a przy innej okazji - także do utrzymywania wysokiej temperatury na przykład herbaty albo ciepłego posiłku.


Sposób zasilania w lodówce turystycznej

Lodówki działające na prąd możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza, to lodówki zasilanie wyłącznie ładowarką samochodową. Druga - to lodówki, które możemy zasilać zarówno przez gniazdo w aucie, jak również sieciowo. Jak to przełożyć na konkretne zastosowanie? Bardzo prosto. Jeśli potrzebujemy lodówki wyłącznie w drodze lub wybieramy się pod namiot czy w inne miejsce, gdzie nie ma dostępu do prądu, wystarczy nam ta pierwsza. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w domku z dostępem do prądu dobrze, jeśli tam także uda się podłączyć chłodziarkę – w takiej sytuacji zasilanie sieciowe będzie lepsze.Pojemność i ergonomia

Lodówki turystyczne różnią się znacząco rozmiarami. Równie dobrze możemy zakupić lodówkę, która pomieści 20, jak i 40 i więcej litrów. To, jak wiele chłodnych napojów nam potrzeba, zależy oczywiście od wielkości rodziny czy grupy znajomych. Dobrze przy wyborze pamiętać, że ładowność może być różna także ze względu na kształty lodówek – jedne są wyższe, inne niższe i znacznie szersze. Czasami producenci pomagają rozwiać wątpliwości, podając, oprócz pojemności w litrach, także informację, ile butelek zmieści się do lodówki.

Jednak nie zawsze najbardziej pojemna lodówka to najlepszy pomysł. Trzeba przecież brak pod uwagę fakt, że w parze z dużymi wymiarami idzie również ciężar. Jeśli bez tego mamy już dużo ciężkich toreb i innych bagaży, lepiej trzy razy się zastanowić, czy to aby na pewno potrzebne. Duże znaczenie ma także fakt, na ile poręczny jest konkretny model. Przed zakupem najlepiej wziąć do ręki lodówkę, zobaczyć jak są rozmieszczone uchwyty i jak najwygodniej chwycić lodówkę.


Temperatura chłodzenia

Wiadomo, że urządzenie ma chłodzić – pytanie jak dobrze potrafi to robić? Producenci nie podają konkretnej temperatury, a maksymalną różnicę temperatur jaka może być między temperaturą otoczenia, a temperaturą wewnątrz chłodziarki. Przykładowo, lodówka MPM 320-CBM-03 osiąga 16 stopni poniżej temperatury otoczenia. Natomiast Severin KB 2922 już 20 stopni poniżej tej wartości.

Można zatem doszukać się prostej zależności – im cieplej będzie na miejscu, tym mocniejszego chłodzenia będziemy potrzebowali. Z pewnością w cieplejszych krajach, jak Malta czy Hiszpania, lepiej sprawdzą się te bardziej efektywne lodówki turystyczne. Nad polskim morzem, gdzie pogoda bywa kapryśna, może wystarczyć nawet prosty i tani model.Lodówka turystyczna to bardzo przydatny zakup na wakacje. Nie będziemy jej eksploatować przez większą część roku, co oznacza, że spokojnie starczy jeszcze na wiele sezonów.


Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]