Jak wybrać maszynkę do mięsa? Przegląd najlepszych modeli

Jeśli odpowiedzialnie podchodzimy do swojej diety, powinniśmy przykładać wielką wagę do jakości tego co jemy, w tym także półproduktów. Zamiast gotowych dań mięsnych czy paczkowanego mięsa mielonego, lepiej jest kupować wieże i zdrowe produkty i przetwarzać je samodzielnie. Bardzo w tym pomoże domowa maszynka do mięsa. Tylko samodzielnie mieląc składniki, nabierzemy pewności, że w jedzeniu nie znajdą się żadne niepożądane substancje, wzmacniacze smaku, regulatory i konserwanty. Nasi rodzice i dziadkowie mogli jeszcze używać maszynek ręcznych, ale obecnie zdecydowanie dominują maszynki elektryczne. Te, w przeciwieństwie do maszynek ręcznych, nie wymagają użycia siły przy wprawianiu w ruch i pracują znacznie efektywniej.


Maszynka do mięsa – najważniejsze parametry

Urządzenia, chociaż z wyglądu są do siebie bardzo podobne, różnią się znacząco, jeśli chodzi o skuteczność. Patrząc na specyfikację, należy zwrócić uwagę na moc oraz wydajność. Im wyższą moc posiada maszynka do mięsa, tym większa łatwość w rozdrobnieniu produktów. Wysoka moc urządzenia może wywoływać wprawdzie obawy o zużycie energii, jednak naprawdę nie ma się czym martwić. Przecież maszynki używamy bardzo krótko, a poza tym - wyższa moc sprawi, że maszynka szybciej wykona swoje zadania niż inny model o mniejszych możliwościach. Jeśli chcemy przełożyć to na konkrety, najlepiej spojrzeć na wydajność mierzonych w kilogramach mielonych produktów na minutę. Na przykład, maszynka TEFAL NE 210138 w ciągu 60 sekund mieli maksymalnie 1,7 kg, a maszynka do mięsa ZELMER ZMM4048W aż 2,5 kg.Zmielenie mięsa na kotlety to nie jedyna funkcja maszynki. Często możliwości urządzenia są zdecydowanie bardziej okazałe. Efekty są uzależnione od zastosowanego sitka. Na przykład, wspomniane urządzenie Tefal posiada 2 sitka do mielenia mięsa: jedno sitko do mielenia mięsa o średnicy otworów 4,7 mm oraz drugie sitko - do kiełbas, o średnicy otworów 7,5 mm. Maszynka KENWOOD-AGD MG 510 ma natomiast 3 sitka - 8mm, 4,5mm, 3mm. To pierwsze przeznaczone jest do kiełbas i podrobów, drugie jest idealne do mielenia wołowiny na burgery, pulpety lub chili con carne, a to ostanie, najdrobniejsze, wykorzystamy do przygotowania wszelkiego rodzaju farszów i pasztetów.

Oprócz silnika i sitka, należy zwrócić uwagę także na obudowę. Większość maszynek wykonanych jest z tworzyw sztucznych, chociaż są także modele premium wykonane z metalu. Niezależnie od materiału, trzeba zwrócić uwagę czy urządzenie jest stabilne, posiada antypoślizgowe nóżki i odpowiednio długi przewód. Podobnie jak w przypadku szatkownicy, należy także zwrócić uwagę na ostrza. Najlepiej, jeśli wykonane są ze stali szlachetnej lub innego materiału odpornego na korozję oraz zachowującego ostrość także po długim okresie użytkowania.Nie tylko mięsa – dodatkowe funkcje maszynek

Dania z mięsa to nie jedyne, jakie przyrządzimy korzystając z takiego urządzenia. Dzięki zestawowi końcówek, maszynka może zostać wykorzystana także do krojenia w plastry, szatkowania i cięcia warzyw na wiórki. Na dodatkowe korzyści mogą liczyć także amatorzy świątecznych ciast. W niektórych modelach znajdziemy bowiem specjalną nasadkę do mielenia maku. Maszynka do mielenia przyda się do mielenia warzyw, twardego sera i orzechów, a przez sitko z dużymi otworami będziemy mgli przepuścić skórkę kandyzowaną, będącą aromatycznym dodatkiem do ciast, deserów i naleśników!Własnoręczne mielenie składników na różne potrawy jest oczywiście czasochłonne, ale znacznie bezpieczniejsze niż kupowanie w sklepie półproduktów pełnych konserwantów i innych niepotrzebnych składników. Domowe przygotowanie mielonych potraw zdecydowanie wyjdzie nam na zdrowie, więc warto zaopatrzyć się w maszynkę, nawet jeśli nie będziemy z niej korzystać regularnie, a jedynie od święta.

Jeśli tylko posiadamy w kuchni dość miejsca, aby przechowywać taki sprzęt to nie ma się nad czym zastanawiać. Maszynka elektryczna na pewno ułatwi życie i pozwoli lepiej się odżywiać.


Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]