Jak wybrać mikser?

Mikser to podstawowy element wyposażenia niemal każdej kuchni. Bardzo często używają go zwłaszcza ci, którzy lubią piec ciasta. Miksery kuchenne to w tej chwili bardzo zróżnicowane urządzenia. Który należy wybrać i dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze parametry i pokazujemy konkretne modele.

Mikser ręczny czy z misą?

Miksery ręczne to kompaktowe modele, których największymi zaletami są mobilność oraz niewielkie rozmiary, które zdecydowanie ułatwiają przechowywanie. To na pewno dobra propozycja dla osób, które nie posiadają zbyt wiele miejsca w kuchni, a z miksera raczej będą korzystać sporadycznie i chować go po skończonej pracy. Ręczne miksery mają zazwyczaj mniejszą moc od mikserów z misą i zazwyczaj są tańsze. Ze względu na mniejszą moc, szybciej się przegrzewają co wymaga robienia częstszych przerw w pacy. Poza tym, słabiej radzą sobie z mieszaniem bardzo gęstych składników. Każdy mikser ręczy spokojnie wystarczy do przygotowania koktajlu, ubicia piany, zrobienia bitej śmietany albo majonezu.

Miksery z misą to raczej urządzenia stacjonarne. Wymienne końcówki do ubijania, mieszania lub zagniatania ciasta znajdują się na odchylanym ramieniu. Dzięki większej mocy, taki mikser może pracować dłużej, a praca jest stabilna i nie wymaga użycia siły. Konstrukcja misy i ramienia sprawiają, że mieszane składniki nie będą bryzgać na boki i brudzić kuchni. Mikser z misą o dużej mocy będzie na pewno rozsądnym wyborem, gdy myślimy o przygotowaniu sernika albo ciasta drożdżowego. Do lekkich ciast, takich jak biszkopt, w zupełności wystarczy lekki mikser o mocy 200-300W.

Jakość wykonania

Miksery z konstrukcją z tworzywa sztucznego są tańsze o mikserów z misą stalową. Oprócz trwałych materiałów, warto także zwrócić uwagę na takie elementy, jak nóżki antypoślizgowe, blokada przed wypadnięciem mieszadeł oraz blokada przed przegrzaniem. Na pewno przydaje się łatwe odłączanie końcówek za pomocą specjalnego przycisku oraz możliwość mycia ich w zmywarce. Dla własnej wygody należy także zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego. Im jest dłuższy, tym łatwiej znaleźć odpowiednie miejsce do pracy z dostępem do kontaktu.

Funkcje miksera i możliwość regulacji

Liczba prędkości, jakie może posiadać mikser, jest bardzo różna. Zazwyczaj regulacja jest 5-stopniowa, chociaż istnieją także modele, gdzie możliwości jest znacznie więcej.

Oprócz regulacji stopniowej, w niektórych modelach dostępna jest także płynna regulacja. W takim przypadku po prostu zwiększamy lub zmniejszamy tempo, wciskając plus albo minus. W większości mikserów znajdziemy także funkcję turbo, która umożliwia przez krótki czas na pracę na najbardziej intensywnych obrotach.

Na koniec, myśląc o przechowywaniu, dobrze jest szukać modelu z funkcjonalnym systemem przechowywania końcówek, tak, aby się nie pogubiły. Niektóre miksery umożliwiają na przykład mocowanie akcesoriów na korpusie albo chowanie ich w podstawie.

powrót