Jak wybrać modem LTE?

Posiadanie modemu LTE to bardzo wygodny sposób na korzystanie z szybkiego internetu w laptopie, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem. Takie rozwiązanie jest na pewno bezpieczniejsze i bardziej komfortowe, niż poszukiwanie ogólnodostępnego i szybkiego połączenia Wi-Fi. Modem podłączamy do komputera przez standardowe łącze USB i szybko możemy uruchomić na dowolnym komputerze. Oczywiście, warunkiem powodzenia jest fakt, że w miejscu, gdzie będziemy korzystać z laptopa faktycznie będzie zasięg, niemniej jednak, sieć LTE jest już naprawdę mocno rozwinięta, więc w większości lokalizacji faktycznie występuje. Modem LTE albo możemy otrzymać w ramach umowy od operatora sieci komórkowej albo kupić na własną rękę. Czym kierować się przy wyborze konkretnego sprzętu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry.

Szybkość transferu

Trudno jest określić z jaką szybkością będzie następowało przesyłanie i odbieranie danych przy korzystaniu z określonego modelu. Sygnał LTE jest podatny na zakłócenia, więc  finalna szybkość uzależniona jest od wielu elementów i może się różnić w zależności od miejsca. Producent podaje jednak w specyfikacji maksymalną prędkość transferu i tą wartością jak najbardziej należy się sugerować. Przykładowo, modem ZTE MF823 może wysyłać dane z prędkością 50 Mbps i pobierać z prędkością 1000 Mbps. W przypadku modemu 4G LTE D-LINK DWM-222 te wartości to odpowiednio 50 i 150 Mbps.


Jakość wykonania

Pod względem konstrukcji i gabarytów wszystkie modemy prezentują się niemal identycznie, wiec trudno na pierwszy rzut oka dostrzec różnice. Mając jednak sprzęt w ręku, dobrze jest patrzeć na detale, chociażby na fakt, czy plastik wygląda solidnie, oraz czy wszystkie elementy sprawiają wrażenie dokładnie sparowanych. Jeśli modem będziemy użytkować intensywne, trzeba mieć na uwadze, że setki razy będzie wkładany i wyjmowany z portu USB, ważne jest zatem, żeby żaden z elementów nie uległ ułamaniu czy innemu uszkodzeniu.


Czy modem będzie kompatybilny z moim komputerem?

Każde urządzenie ma podaną listę systemów operacyjnych, które są obsługiwane przez dany modem. Na przykład modem ALCATEL Link Key wspiera systemy Mac OS, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1. W przypadku innych urządzeń jest zresztą bardzo podobnie. Generalnie, nie musimy obawiać się o działanie modemu, jeśli mamy stosunkowo nowy komputer z Windowsem lub MacBooka. Największe wątpliwości mogą mieć użytkownicy Linuxa. W takim przypadku najlepiej jest dokładne sprawdzić możliwość pracy modemu z tym systemem, a najlepiej poszukać także opinii na forach, żeby wiedzieć, na ile łatwa jest konfiguracja.

Ile kosztuje modem LTE?

Koszt zakupu modemu 4LG LTE to około 200-250 złotych. Nie jest to wysoka cena, biorąc pod uwagę jaki komfort i pewność dają te urządzenia – zwłaszcza w przypadku pracy w terenie. Warto pamiętać, że nie jest to jedyne zastosowanie. Modem LTE sprawdzi się także w tablecie, a nawet w komputerze stacjonarnym. Mobilny internet w tej formie może być rozsądnym wyborem dla osób, które z różnych powodów często się przeprowadzają i w przypadku posiadania w domu standardowego Wi-Fi byłyby zmuszone do częstych zmian operatora.  Mimo niewielkich różnic w cenie i pozornego podobieństwa, dobrze jest starannie podejść do wyboru właściwego modemu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel