Jak wybrać najlepsze głośniki bezprzewodowe do laptopa?

Znany wszystkim posiadaczom komputera widok plątaniny kabli wokół tego urządzenia, powoli przechodzi do lamusa. Większość osób korzysta dziś z laptopów i innych urządzeń mobilnych, dlatego też wszelkie kable przy towarzyszących urządzeniach stały się w naturalny sposób niepożądane. Tyczy się to przede wszystkim głośników, dzięki którym można cieszyć się doskonałej jakości dźwiękiem. Czym sugerować się podczas ich wyboru? Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

Zalety głośników bezprzewodowych

Jeszcze do niedawna jakość oferowana przez bezprzewodowe głośniki, nie była zbyt wysoka. Często pojawiały się też problemy związane z utratą łączności czy zerwaniem transmisji. Dziś, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W sprzedaży dostępne są wysokiej jakości głośniki bezprzewodowe, w tym modele spełniające wyśrubowane kryteria prawdziwych melomanów.

Wysoka jakość dźwięku i brak przewodów, to nie jedyne zalety głośników bezprzewodowych. Plusem jest również to, że zawsze można je zabrać ze sobą i cieszyć się doskonałym dźwiękiem nie tylko w domu, ale również na urlopie, podczas pikniku w parku czy weekendu nad jeziorem. Nowoczesne modele mają zwykle kompaktowe rozmiary, więc jest to dodatkowe ułatwienie. Co warte podkreślenia, niewielki rozmiar nie ma zwykle wpływu na jakość płynącego z głośników dźwięku. Wspomnieć należy ponadto o nowoczesnym i niezwykle minimalistycznym wzornictwie, a także o możliwości łączenia takich głośników z wieloma różnymi urządzeniami.

A co z wadami?

Mogłoby się wydawać, że bezprzewodowe głośniki mają same zalety. Niestety można też wskazać kilka słabych punktów. Głównym jest prawdopodobnie cena. Bezprzewodowe głośniki są zdecydowanie droższe od porównywalnej jakości głośników przewodowych. Wadą często też bywa stosunkowo krótki czas pracy głośników na pojedynczym ładowaniu.

Czym się sugerować podczas zakupu?

Niestety, duży wybór głośników bezprzewodowych nie ułatwia wyboru optymalnego urządzenia. Sugerowanie się wyłącznie niską ceną, nie zawsze prowadzi do właściwego zakupu, dlatego zdecydowanie rozsądniejszym działaniem będzie skupienie się na poniższych parametrach:

  • Metoda komunikacji
Niezwykle istotną kwestią przy wyborze głośników bezprzewodowych jest sposób, w jaki się komunikują z urządzeniem. Bezsprzecznie, najpopularniejszą metodą komunikacji jest wykorzystanie technologii Bluetooth. Dostępne są również modele wykorzystujące łączność Wi-Fi lub połączenie AirPlay, skierowane do użytkowników urządzeń Apple.

  • Moc głośników
Moc głośników jest zwykle ograniczona przez ich wielkość. Poszczególne modele różnią się jednak pod tym względem dość istotnie, dlatego warto mieć to w pamięci (moc większości modeli nie przekracza 20 W). Miłośnicy głośnego słuchania muzyki powinni zatem szukać głośników o nieco wyższych parametrach.

  • Zasilanie
Prawidłowe działanie głośników bezprzewodowych wymaga źródła energii. W zależności od wielkości urządzenia oraz jego mocy, czas pracy głośników wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu godzin. Dostępne w sprzedaży, topowe modele, pozwalają na słuchanie muzyki nawet przez 24 godziny. Niestety, doskonałej jakości bateria, która umożliwia wielogodzinną pracę konkretnego urządzenia, występuje z reguły w głośnikach z najwyższej półki cenowej.

  • Wzornictwo
Głośniki bezprzewodowe to przede wszystkim modny gadżet, dlatego warto zadbać o to, by doskonale się prezentowały. Oferowane przez producentów wzornictwo na ogół jest interesujące, jednak trzeba się liczyć z tym, że wysoka jakość wykonania i ciekawy design to również wysoka cena. Wybierając idealny dla siebie model należy się także zastanowić nad tym, w jakich warunkach będą one najczęściej wykorzystywane. Głośniki przeznaczone do domowego użytku nie muszą przecież być nadmiernie wytrzymałe czy wodoodporne, choć warto zaznaczyć, że materiały, z jakich wykonano głośniki, przekładają się na jakość dźwięku. Zdecydowanie najlepsze pod tym względem są głośniki drewniane, aluminiowe, ewentualnie wykonane z wysokiej jakości, mocnego plastiku.

  • Dodatkowe funkcje
Kolejną ważną kwestią powinny być dodatkowe funkcje i udogodnienia oferowane przez urządzenie. Warto chociażby zwrócić uwagę na funkcję radia FM, która jest niezwykle przydatna zarówno w domu jak i w plenerze. Przydatne będą ponadto:  wbudowana pamięć oraz ekran LCD, który będzie informował o aktualnie słuchanym utworze i dawał wiele dodatkowych możliwości ustawień. Jeśli zamierzamy wykorzystywać głośniki jako zestaw głośnomówiący, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na obecność mikrofonu. Wygodnym rozwiązaniem będzie także pilot umożliwiający zdalne sterowanie pracą głośników.


Dobór głośników do sposobu użytkowania

Żeby dokonany wybór głośników bezprzewodowych dostarczył jak najwięcej satysfakcji, należy je dostosować do indywidualnych potrzeb oraz planowanego sposobu wykorzystania. Inne bowiem głośniki okażą się najlepsze dla melomana, miłośnika filmów czy gier komputerowych.

Wymagania graczy są zwykle najniższe, dlatego w ich przypadku, wystarczający jest zwykle zestaw składający się z dwóch głośników i subwoofera. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku melomanów czy miłośników filmu – w tych przypadkach znacznie lepiej sprawdzą się zestawy powiększone do pięciu głośników. Pozwolą one bowiem na uzyskanie dźwięku przestrzennego i istotnie poprawią komfort odbioru. Osoby szczególnie wyczulone na jakość dźwięku, nie powinny jednak decydować o zakupie głośników bezprzewodowych w ciemno. O wiele rozsądniejszym działaniem będzie osobiste przetestowanie kilku urządzeń i wybór najlepszego, na tej podstawie .

powrót