Jak wybrać nianię elektroniczną?

Dzięki technologicznym nowinkom, opieka nad małym dzieckiem staje się znacznie prostsza niż kiedyś. Posiadając elektroniczną nianię, możemy mieć pewność, że bobas ma się dobrze, bez konieczności zaglądania co chwilę do jego pokoju. Podstawową funkcją urządzenia jest alarmowanie rodziców, gdy dziecko się zbudzi lub wzywa ich do siebie płaczem. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre nianie potrafią znacznie więcej! Na co zwracać uwagę kupując takie urządzenie po raz pierwszy?

Najważniejsze parametry


Zazwyczaj niania składa się z nadajnika umieszczonego w pokoiku dziecięcym oraz odbiornika umieszczonego w pokoju rodziców. Dzięki łączności między stacją odbiorczą a stacją nadawczą, rodzice i dziecko mogą być w kontakcie. Choć wszystkie nianie działają na tej samej zasadzie, różnią się od siebie pod względem efektywności. Pierwszym istotnym parametrem jest zasięg. Podana w specyfikacji wartość w metrach dotyczy działania na otwartej przestrzeni. W warunkach domowych należy jednak podzielić tę wartość przez 5. To znaczy, że jeśli niania ma zasięg 250 metrów, możemy być pewni jej działania w promieniu 50 metrów. Zazwyczaj najniższe wartości są więc w pełni wystarczające, jednak jeśli podsiadamy naprawdę duże mieszkanie lub dom, należy zwrócić uwagę, czy na pewno zasięg będzie odpowiedni. Druga istotna kwestia to częstotliwość, na jakiej odbywa się komunikacja. Im więcej częstotliwości, (kanałów) tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ inne urządzenia w okolicy mogą nadawać na tych samych falach, co oznacza, że przypadkowo możemy usłyszeć CB radio albo... płacz innego dziecka z sąsiedztwa.

Dodatkowe czujniki


Oprócz przekazywania sygnałów dźwiękowych, niania może rejestrować także inne parametry. Możemy sprawdzać na przykład temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka. Kolejna atrakcyjna opcja to możliwość monitorowania oddechu. W tym celu umieszcza się specjalny czujnik pod materacem, który alarmuje, kiedy nie wyczuwa oddechów (a właściwie to ruchu) malucha. Elektroniczna niania z monitorem oddechu to dobra opcja dla rodziców, którzy chcą zaopatrzyć się w oba urządzenia, bo połączenie obu funkcji w jednym oznacza mniejszy wydatek.


Funkcja video


Często elektroniczna niania nie ogranicza się do rejestrowania dźwięku, a dodatkowo wyposażona jest w kamerę, dzięki czemu możemy na bieżąco nie tylko nasłuchiwać, ale także obserwować, jak dziecko smacznie śpi. Wyposażona w noktowizor Niania GIGASET PV830 doskonale radzi sobie z nagrywaniem obrazu także w nocy. Jeśli kamera znajduje się na wysokości łóżeczka (np. na komodzie), instalujemy ją na odpowiedniej podstawce. Druga opcja to zamocowanie uchwytu do kamery na ścianie. Co ciekawe, niektóre modele umożliwiają przerzucenie obrazu z niewielkiego wyświetlacza niani na duży ekran telewizora!

Komunikacja dwukierunkowa


Z reguły to dziecko generuje dźwięki, a rodzice słuchają i w razie potrzeby interweniują. Ale są także elektroniczne nianie, które umożliwiają komunikację dwukierunkową. Tak jest na przykład w przypadku modelu PHILIPS AVENT SCD580/00. Funkcja przydatna, jeśli potrafimy uspokoić dziecko swoim ciepłym głosem, bez potrzeby zapalania światła i wchodzenia do pokoju.

Elektroniczna niania to nieoceniona pomoc dla rodziców. Mając to urządzenie w pokoju malucha, można poczuć się znacznie pewniej, bo mamy większą kontrolę nad tym, co dzieje się wokół dziecka poza zasięgiem naszego wzroku. A mniejszy stres dla rodziców to także mniej stresu dla dziecka!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel