Jak wybrać niezawodną klawiaturę komputerową?

Klawiatura komputerowa często bywa zupełnie lekceważonym akcesorium do komputera. O ile gracze przywiązują do niej dużą wagę, tak zwykli użytkownicy często zadowalają się najtańszym rozwiązaniem lub kupują bez dłuższego zastanowienia. A to duży błąd! Bo dobór klawiatury może znacznie ułatwić albo trudnić codzienną pracę. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego sprzętu dla siebie? Dowiesz się tego z krótkiego poradnika.


Przewodowa czy bezprzewodowa?


Gdy na rynku pojawiły się bezprzewodowe klawiatury, bardzo szybko spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Perspektywa pozbycia się wszystkich zbędnych kabli jest naprawdę kusząca, niemniej trzeba się liczyć z konsekwencjami. Klawiatura bezprzewodowa może łączyć się przez Bluetooth albo Wi-Fi. Jej działanie jest więc równie dobre, jak jakość naszego łącza. Trzecia opcja to łączność na podczerwień, która ma jednak bardzo ograniczony zasięg. Niezależnie od wybranej opcji, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Klawiatury łączące się bezprzewodowo są droższe same w sobie, a dodatkowo - wymagają regularnego kupowania baterii. Co zatem będzie lepsze? Jeśli regularnie pracujemy w jednym miejscu (przy biurku), bezprzewodowa klawiatura raczej nie będzie potrzebna. Co innego, jeśli mamy ochotę pracować, na przykład siedząc wygodnie na kanapie i obserwując obraz na dużym ekranie strumieniowanym prosto do smart TV. Jeśli jesteśmy zdecydowani na wersję bezprzewodową, koniecznie należy sprawdzić jak duży jest zasięg pracy.


Klasyczna czy ergonomiczna?


Klasyczna klawiatura posiada standardowy układ przycisków i kształt klawiszy dostosowany do codziennych potrzeb. Jeśli natomiast korzystamy z klawiatury bardzo często, na przykład zajmując się zawodowo pisaniem tekstów czy programowaniem, wówczas warto zastanowić się nad modelem dopasowanym do tak intensywnej pracy. Mowa tu o klawiaturach zoptymalizowanych kształtem i ułożeniem klawiszy do wygodnego ułożenia dłoni oraz szybkiego, bezwzrokowego pisania. Taka klawiatura ma bardziej obłe kształty, a przyciski nie znajdują się w wierszach, a lekko wygiętych łukach. Ergonomiczne klawiatury często posiadają także specjalne podpórki na nadgarstki.


Rozmiary klawiatury


Warto sprawdzić, czy przewodowa klawiatura mieści się na biurku, a bezprzewodowa jest wygodna i faktycznie dobrze leży w dłoni. Jeśli rzadko korzystamy z programów biurowych, a często na przykład z YouTube, można zastanowić się nad mniejszą klawiaturą, pozbawioną klawiszy numerycznych. Szukając zupełnie nietypowych opcji, warto zastanowić się także nad klawiaturą dzieloną. Składa się ona z dwóch osobnych części – dla lewej i prawej ręki, które możemy dowolnie rozmieścić na biurku.


Podświetlane klawisze – tak czy nie?


Świecące się przyciski to częsty widok w laptopach, a właściwie ultrabookach z wyższej półki. Taka funkcjonalność jest także dostępna w przypadku stacjonarnego komputera. Podświetlenie to najbardziej pożądana opcja dla graczy, którzy często zarywają noce. Ale przyda się także innym osobom, które chcą pracować po zmroku, a jednocześnie na palić światła i nie budzić innych domowników bez potrzeby. W zaawansowanych klawiaturach gamingowych, mamy możliwość regulacji siły, a także koloru podświetlenia.


Klawiatura wodoodporna?


Odporność na wodę oznacza naturalne zabezpieczenie sprzętu przed zalaniem. Ale nie chodzi tutaj wyłącznie o niebezpieczeństwo wylania soku albo kawy na klawisze. Chodzi także o możliwość czyszczenia klawiatury za pomocą wody, co jest znacznie łatwiejsze i znacznie skuteczniejsze niż czyszczenie na sucho.


Jakie modele polecamy?


Poniżej znajdziecie przegląd wybranych modeli dopasowanych do potrzeb różnych odbiorców. Na co warto postawić?


Klawiatura MANTA MM902N


Niedroga klawiatura od polskiego producenta to produkt dedykowany dla graczy. Najcześciej używane klawisze W, S, A, D oraz klawisze kursorów zostały tu wyodrębnione innym kolorem. Klawiatura ma standardowy skok klawisza i kompatybilna jest ze wszystkimi komputerami PC. Długość przewodu to 1,2 metra.Klawiatura przewodowa TRACER Battle Heroes Riot


Następna budżetowa klawiatura stworzona z myślą o graczach - od FPS po strategię. Produkt wyposażono w ponad 104 przyciski, w tym 5 makr i osiem klawiszy multimedialnych, które umożliwiają tworzenie własnych skrótów klawiaturowych na potrzeby wybranych gier. Następnym udogodnieniem jest wbudowana regulacja głośności. Jak na mechaniczną klawiaturę gamingową, jest stosunkowo niewielka  i lekka.Klawiatura OMEGA Bluetooth for tablets OKB003


Kompaktowa konstrukcja kompatybilna z różnymi systemami operacyjnymi. Dedykowana do tabletów (na przykład iPada), ale dobrze się sprawdzi także w przypadku PC.


Klawiatura TRACER Exclusive Stiletto TRK-185 USB


Klasyczna i solidnie wykonana klawiatura do wszelkiego rodzaju pracy biurowej. Sprawdzi się doskonale także podczas pracy w nocy, za sprawą podświetlenia klawiszy w kolorze niebieskim.


Klawiatura bezprzewodowa LOGITECH Wireless Touch Keyboard K400 Plus


 Bardzo dobre rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Jej mocne strony to na pewno 10-metrowy zasięg, a także długa żywotność baterii – według producenta nawet 18 miesięcy bez konieczności wymiany. Kolejna zaleta to możliwość personalizacji ustawienia klawiszy i panelu dotykowego, dzięki oprogramowaniu Logitech Options.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel