Jak wybrać niezawodny alkomat?

Urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu są używane już nie tylko przez policję. Prywatni użytkownicy także mogą korzystać z podobnego sprzętu na własny użytek. Po co? Najczęściej warto użyć alkomatu w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy wolno nam już wsiąść do auta. Szybkie i dyskretne badanie pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Alkomatu z wymiennym ustnikiem lub bez ustnika możemy także użyć do zbadania innych osób. Profesjonalne alkomaty mogą się przydać w pracy, w niektórych specyficznych branżach, gdzie przeprowadzana jest kontrola trzeźwości. Badanie przeprowadzone alkomatem innym niż policyjny może także w pewnych okolicznościach być brane pod uwagę jak dowód w sądzie. Jest więc wiele powodów, aby kupić alkomat , a jego posiadanie nie świadczy o zamiłowaniu do picia alkoholu, a raczej o rozwadze i odpowiedzialności.


Jak działa alkomat?

Popularne dmuchanie w balonik, w rzeczywistości może wyglądać trochę inaczej - w zależności od tego, jaki alkomat posiadamy. Wybór konkretnego modelu będzie miał wpływ na sposób dokonywania pomiaru oraz jego dokładność. W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na to, jak badania jest obecność alkoholu wydychanym powietrzu. W najtańszych urządzeniach znajduje się sensor półprzewodnikowy. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, powierzchnia elektrody utlenia się. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Metoda ta niestety nie jest w stu procentach skuteczna, ponieważ łatwo o zafałszowanie wyników. Wystarczy, że przed pomiarem zostanie zapalony papieros. Poza tym, najtańsze alkomaty półprzewodnikowe szybko się zużywają i mierzą trzeźwość niedokładnie, szczególnie, gdy pomiary są dokonywane w krótkim okresie lub bateria urządzenia się rozładowuje. Znacznie pewniejsze są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Sensor składa się z określonych związków chemicznych (na przykład związków platyny), które wchodzą w reakcję z alkoholem, a jej wynikiem jest kwas octowy, powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. Co ważne, na wynik badania takim alkomatem nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu, więc nie da się zafałszować takiego testu.Chociaż większości alkomatów używamy, dmuchając w specjalny ustnik, są także modele nie wymagające ustnika, takie jak Alkomat PROMILER M2700P. Jednak trzeba pamiętać, że tylko z ustnikiem dostaniemy dokładny, wiarygodny pomiar z dokładnością do dwóch liczb po przecinku.


Jak często można używać alkomatu?

Alkomat jest sprzętem, którego należy używać stosunkowo rzadko i tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a nie do zabawy. Wynika to z faktu, że często pomiary sprawiają, że urządzenie staje się rozregulowane i niedokładne, a przez to - właściwie bezużyteczne. Najczęściej  producent podaje konkretną liczbę pomiarów oraz czas żywotności alkomatu. Przykładowo, alkomat ALCO FORCE AF-400E umożliwia wykonanie 500 pomiarów rocznie, a alkomat alkomat PROMILER S 6000P pozwala na 300 pomiarów w ciągu 6 miesięcy. Co później? Trzeba oddać urządzenie do kalibracji, co jest niestety usługą płatną. W tej sytuacji, bardzo przydatny jest licznik dokonanych pomiarów, dzięki któremu możemy się zorientować jak długo będzie mogli jeszcze używać alkomatu przed kalibracją.Alkomat - najważniejsze udogodnienia i przydatne funkcje

Najbardziej przydatną funkcją, oprócz wspomnianego wyżej licznika pomiarów, jest zapamiętywanie kilku ostatnich wartości, czyli odpowiednik międzyczasu w stoperze. Dobrze przecież, jeśli mamy dostęp nie tylko do ostatniego wyniku, ale także kilku poprzednich. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także alkomat wyposażony w moduł Bluetooth. Tak właśnie działa kieszonkowy alkomat ALCO FORCE XS. Przez Bluetooth alkomat łączy się z aplikacją w smartfonie i oprócz zapamiętywania wyników, oferuje też geotagging i możliwość wykonania zdjęcia w trakcie pomiaru.Alkomat na jedno badanie?

Warto pamiętać także o tym, że istnieją alkomaty jednorazowe. Te uproszczone urządzenia, pozwalają określić, czy w wydychanym powietrzu znajduje się stężenie 0,2 albo 0,5 lub większe. Alkomat jednorazowy jest idealnym rozwiązaniem na szybkie i niedrogie sprawdzenie, czy w wydychanym powietrzu występuje alkohol, bez poznawania konkretnego wyniku testu. Z pewności warto mieć ze sobą chociaż jedną sztukę na wypadek, gdyby w normalnym urządzeniu doszło do awarii lub rozładowania baterii. Jednorazowe alkomaty można kupić na wielu stacjach benzynowych.

Myśląc o zakupie alkomatu, musimy sobie opowiedzieć na pytanie o częstotliwość i cel pomiaru. Im częściej będzie badana trzeźwość, tym bardziej dokładne urządzenie będzie potrzebne. Szczególnie w przypadku zastosowań służbowych, sprzęt musi być niezawodny, a możliwość błędu ograniczona do minimum.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]