Jak wybrać odpowiedni plecak do szkoły?

Kupno plecaka dla dziecka to tylko jeden z wielu wydatków, który czeka wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jednak w przeciwieństwie do zeszytów czy piórnika, decyzja o wyborze jest naprawdę ważna. A to dlatego, że nie chodzi tu tylko o podążanie za modą, ale przede wszystkim - wygodę dziecka oraz jego zdrowie. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego plecaka do szkoły? Przedstawiamy krótki poradnik, który ułatwi znalezienie odpowiedniego produktu.

Najważniejsze cechy – wymiary i waga

Przede wszystkim, plecak powinien być dopasowany do wieku dziecka. Plecaki przeznaczone dla najmłodszych wyraźnie różnią się od tych dla starszaków. Już na pierwszy rzut oka widać to po wzorach, ale również rozmiarach i wielkości. Oczywiście, im plecak jest lżejszy, tym lepiej, ponieważ każdy dodatkowy gram jest dodatkowym obciążeniem dla dziecięcych pleców. Dobrze jednak wiedzieć, że oprócz wagi liczy się także to, czy waga odpowiednio rozkłada się na całą powierzchnię pleców. Do tego potrzebne jest usztywnienie, zatem lepszy odrobinę cięższy, ale sztywny plecak, niż lekki, ale bezkształtny.

Konstrukcja plecaka – na co zwrócić uwagę?

Oprócz usztywnienia pleców, dobrze jest zwrócić uwagę także na inne elementy konstrukcyjne. Należy przyjrzeć się na przykład szelkom. Przede wszystkim, powinny być one odpowiednio szerokie (4 cm lub więcej), a także w powinny łatwo dać się regulować. Oprócz tego, dobrze jest, oglądając plecak, przyjrzeć się, czy zapięcie na suwak wydaje się odpowiednio solidne i czy suwak łatwo chodzi. W następnej kolejności warto spojrzeć okiem praktyka, na to, ile znajduje się w nim kieszeni i przegródek oraz jakie jest ich przeznaczenie. Dobrym przykładem przemyślanej konstrukcji jest przeznaczony dla młodszych klas Tornister Szkolny HAMA. Mamy tutaj dwie duże komory, a także małą kieszeń zapinaną na zamek oraz specjalną kieszonkę na telefon. Kieszeń przeznaczona na drugie śniadanie jest wyścielona nawet folią termiczną. A do tego jest jeszcze kieszeń przeznaczona na napój. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni, w plecaku, przy odpowiednim spakowaniu, wszystko jest na swoim miejscu i nie trzeba długo szukać, by odnaleźć to, co jest potrzebne w danej chwili. Dużym atutem w plecakach i tornistrach dla dzieci jest na pewno umieszczenie na nich dużych i wyraźnych odblasków.

Plecaki da ucznia – co jest teraz modne?

Wśród młodszych klas zdecydowanie dominują plecaki z bohaterami z ulubionych bajek. Chłopcy chętnie wybierają Auta, Spidermana albo Gwiezdne Wojny. Wśród dziewczynek wciąż popularna jest Kraina Lodu. Nastolatek doceni na pewno inne wzory, a największym atutem będzie dopasowanie do codziennej stylizacji, chociaż pod względem kolorystycznym. Bardzo uniwersalnym plecakiem, pasującym niemal do wszystkiego będzie Hama All Out Selby. Jest on dosyć pojemny, bardzo lekki i ma dużo komór oraz kieszonek do przechowywania rozmaitych przedmiotów.

Inny model godny polecenia to na pewno plecak szkolny HAMA Louth All Out Camouflage. Modny wzór w stylu moro na pewno dobrze się prezentuje, a gdy odrobinę się znudzi na pewno zostanie wzbogacony o naszywki lub przypinki, które pozwolą nadać mu unikalny charakter.

Chociaż plecaki zmienia się często, to jednak do wyboru należy podejść starannie i patrzeć długofalowo. Dobrze jest szukać plecaków nie tylko funkcjonalnych, ale też wykonanych z materiałów najwyższej jakości i posiadających atesty.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]