Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Każdy sklep oferuje imponujący wybór różnorodnych telewizorów. Na pierwszy rzut oka obraz na wszystkich odbiornikach może wydawać się podobny, jednak różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi modelami w takim samym rozmiarze mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Kupujący najczęściej pytają: Który telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę? Czego unikać? Która marka jest najlepsza?

Na powyższe pytania nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wybierając telewizor należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

 •   Ile miejsca mam na telewizor i z jakiej odległości będę oglądać telewizję (np. odstęp kanapy od telewizora)?
 •   Jak bardzo nasłonecznione jest pomieszczenie, w którym stanie telewizor?
 •   Czy zależy mi na licznych funkcjach dodatkowych, takich jak wbudowany moduł internetowy lub aplikacje?
 •   Czy zależy mi na obrazie 3D?
Samsung UE55D7000Typy ekranów
Na rynku dostępnych jest kilka typów ekranów. Oto krótka charakterystyka każdego z nich:
 
Telewizory LCD (Liquid Cristal Display) – nazywane także odbiornikami ciekłokrystalicznymi. Emitowane przez lampę fluorescencyjną białe światło przechodzi przez ekran ciekłokrystaliczny i dzięki milionom sterowanych elektrycznie trójkolorowych pikseli zabarwia białe światło na odpowiedni kolor. Zalety telewizorów LCD to duża jasność i stabilność obrazu oraz przystępna cena. Wady to niestety wąski kąt patrzenia (choć to w dużym stopniu zależy od klasy zastosowanego panelu), dość wolny czas reakcji piksela na zmianę obrazu, trudna do uzyskania głębia czerni.
 
Telewizory LED – czyli odbiorniki LCD, w których lampa fluorescencyjna została zastąpiona diodami LED. Jedną z ich podstawowych zalet jest energooszczędność. Umożliwiają one również budowę bardzo „odchudzonych” odbiorników, które cieszą oko już samym swoim wzornictwem. Dodatkowo w wyższych modelach możliwe jest lokalne sterowanie podświetleniem LED, co poprawia kontrast i głębię czerni.

Telewizory plazmowe – nazywane także PDP (Plasma Display Panel). Obraz powstaje wskutek reakcji gazów szlachetnych, które pod wysokim napięciem przechodzą w stan plazmy i emitują promieniowanie UV. Zalety tego typu telewizorów to szeroki kąt patrzenia, wysokie nasycenie czerni i wysoki kontrast. Dysponują one również niedoścignioną dla wielu odbiorników LCD paletą kolorów, co skutkuje naturalnym i plastycznym obrazem. Idealnie sprawdzają się w przyciemnionych pomieszczeniach, służących za domowe sale kinowe. Jako wady wymieniane są: duży rozmiar pojedynczych pikseli wymuszający oglądanie obrazu z większej odległości, nieco większy pobór prądu oraz niższa niż w przypadku telewizorów LCD i LED żywotność.

Ekrany 3D – dostępne w zestawach ze specjalnymi okularami. Pojawiają się także modele pozwalające na oglądanie obrazu 3D bez zakładania okularów. Obraz jest emitowany dzięki technologii plazmowej lub LCD. Efekt 3D jest uzyskiwany dzięki nakładaniu na siebie dwóch obrazów. W kwestii wad i zalet technologii 3D zdania są podzielone – przed zakupem telewizora tego typu najlepiej osobiście sprawdzić, czy oglądanie takiego obrazu przez dłuższy czas nie będzie męczące dla oczu.

Telewizory OLED – czyli Organic Light Emitting Diode. Odbiorniki tego typu nie wymagają źródła światła (podświetlenia), gdyż produkują własne światło przy pomocy prądu elektrycznego przechodzącego przez organiczne diody. Zalety tych telewizorów to wysoka jasność, ultra duża skala barw, niesamowita głębia czerni i kontrast, małe rozmiary, szybki czas reakcji oraz szeroki kąt widzenia. Odbiorniki tego typu są także energooszczędne. OLED to także najcieńsze i najlżejsze telewizory. Podstawowa wada to wysoka jak na razie cena.
Samsung OLED
Funkcjonalności telewizorów
Poza typem ekranu nowoczesne odbiorniki oferują bogactwo różnorodnych funkcji. Na rynku dostępne są zarówno modele podstawowe, jak i telewizory dla bardzo wymagających użytkowników, wyposażone np. w łączność bezprzewodową wi-fi, dzięki której w łatwy sposób mogą stać się elementem domowej sieci komputerowej. Dostęp do Internetu oraz dedykowane aplikacje pozwalają m.in. na szybki dostęp do bibliotek filmów TVP, TVN, czy Polsatu, śledzenie serwisów społecznościowych, informacyjnych etc.

Wiele modeli posiada także technologię Bluetooth pozwalającą na szybkie łączenie i wymianę danych z urządzeniami mobilnymi. Przetwarzanie obrazu 2D na 3D to funkcjonalność, która pozwala nam na oglądanie w trój-wymiarze wszystkich dostępnych audycji telewizyjnych. Hitem ubiegłego roku było sterowane i obsługa telewizora za pomocą gestu lub głosu. Możliwa jest także obsługa telewizora za pomocą smartfonu.

Wybór pakietu funkcji jest kwestią indywidualną każdego potencjalnego użytkownika.

Zobacz dostępne modele telewizorów >>>

powrót