Jak wybrać odpowiednią pralkę?

Wybór pralki to ważny wydatek w gospodarstwie domowym: urządzenie powinno służyć przez wiele lat i być dopasowane do oczekiwań danego użytkownika. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy wziąć pod uwagę różne aspekty. Sieć sklepów Media Markt oferuje duży asortyment. Doradcy klienta sieci stworzyli więc mini poradnik, ułatwiający wybór sprzętu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb każdego użytkownika.

Dostępne na rynku pralki można podzielić na wolnostojące oraz do zabudowy.
W przypadku sprzętu wolnostojącego wyróżniamy pralki ładowane od frontu (standardowe, slim oraz kompaktowe) oraz ładowane od góry. Pralki do zabudowy można natomiast podzielić na standardowe i ładowane od frontu. Zostają one przymocowane do mebli dlatego zmiana ich lokalizacji, w przeciwieństwie do pralek wolnostojących, z reguły nie jest już możliwa.
Wśród wymienionych powyżej rodzajów, pralki wolnostojące ładowane od frontu stanowią najliczniejszą i najpopularniejszą kategorię. Ich klasyfikacja zależna jest od rozmiarów. W modelach standardowych (normalno-gabarytowych) głębokość wynosi 60 cm, a wysokość od 80 cm. Z rozmiarami pralek wiąże się bezpośrednio ich ładowność, czyli pojemność bębna. W modelach standardowych wynosi ona od 6 do 10 kg.
Innym typem pralek ładowanych od frontu są modele slim. Od pralek standardowych różnią się przede wszystkim głębokością, która wynosi od 33 do ok. 45 cm. Wysokość tych urządzeń to ok. 85 cm, a szerokość ok. 60 cm. Załadunek mieści się w granicach od 4,5 do 6 kg. Modele typu slim wybierane są przede wszystkim do mniejszych łazienek, w których nie ma miejsca na urządzenia o większych rozmiarach.
Trzecią grupę pralek ładowanych od frontu stanowią urządzenia kompaktowe. Wyróżniają się tym, że wszystkie ich rozmiary są pomniejszone. Ich wysokość to ok. 79 cm, szerokość ok. 50cm, a głębokość to ok. 45 cm. Zmniejszone są też wielkości załadunku do 3 – 3,5 kg. Dzięki tak niewielkim rozmiarom i możliwości powieszenia ich na ścianie między meblami, pralki kompaktowe idealnie sprawdzają się w wyjątkowo małych łazienkach.
Odrębną kategorię stanowią pralko-suszarki. Choć z wyglądu podobne są do standardowych pralek, oprócz funkcji prania automatycznego oraz wirowania, dodatkowo umożliwiają suszenie odzieży.

Pralka BEKO WTV7734XS0

Aspekty ekonomiczne


Po ustaleniu, czy wybieramy urządzenie wolnostojące, czy do zabudowy, należy podjąć decyzje związane z parametrami pralki. Bardzo ważną kwestią jest klasa efektywności energetycznej pralek.

Klasa energetyczna pralek

Klasa energetyczna pralek to najważniejszy z wyznaczników energooszczędności pralek. Dzięki niemu można dowiedzieć się, ile energii i jaką ilość wody zużywa dane urządzenie podczas cyklu prania. Istnieje osiem klas energetycznych: AA (lub A+), A, B, C, D, E, F, G. Pralka oznaczona symbolem klasy AA zużywa podczas swojego cyklu najmniejszą ilość energii. W zależności od wielkości załadunku (im mniejszy wsad pralki, tym mniejsza ilość zużywanej energii), ustawionego programu prania etc. pralka zużywa określoną ilość energii. Każdy producent oferujący pralki na terenie Unii Europejskiej musi trzymać się ściśle określonych zasad przy ustalaniu klasy swojego urządzenia. Aktualnie większość dostępnych pralek cechuje się klasą energetyczną A+ i A++ lub nawet A+++.

Zużycie wody

Ilość zużywanej wody jest uzależniona od wielkości wsadu oraz od posiadanej przez dane urządzenie klasy energetycznej. Pralka posiadająca klasę energetyczną AA oraz 5 kg wsadu zużywa podczas jednego cyklu (przy ustawionym podstawowym programie prania) ok. 45 l wody. Warto w tym miejscu zauważyć, że pralki posiadające niższe klasy energetyczne mogą zużywać nawet 90 l wody podczas jednego cyklu. By zmniejszyć ilość pobieranej wody, można zdecydować się na zakup pralki wyposażonej w system tzw. automatyki wagowej. Jest on odpowiedzialny za to, aby dopasowywać ilość pobieranej wody do ilości pranych ubrań – im mniej ubrań, tym mniej wody.

Komfort użytkowania


Poza parametrami ekonomicznymi bardzo ważne są także cechy pralki wpływające na komfort jej użytkowania.

Skuteczność prania i suszenia

Klasa efektywności suszenia to parametr informujący o skuteczności suszenia pranych rzeczy, odbywającego się podczas odwirowywania. Zależy ona przede wszystkim od prędkości i czasu trwania wirowania. Klasy (od A do G) ustala się badając, ile wody zostaje w ubraniach po odpompowaniu podczas standardowego cyklu prania w temperaturze 60°C. Informuje o tym wskaźnik wydajności odpompowywania wody. Klasy energetyczne zależą od ilości energii odniesionej do kilograma załadowanych ubrań pobieranej przez urządzenie w programie prania (lub suszenia) tkanin bawełnianych w 60°C przy pełnym załadunku, zgodnie z normą PN-EN 60456. Na jej podstawie ustalany jest także wskaźnik wydajności prania. Jego wielkość determinuje przyznawana klasa efektywności prania w skali od A do D. Modele oznaczone klasą A są skuteczniejsze w usuwaniu zabrudzeń niż te oznaczone literą D.

Poziom hałasu

Warto zwrócić uwagę na uwzględniony na etykiecie poziom emitowanego przez pralkę hałasu. Podawany w decybelach wskaźnik informuje o hałasie generowanym w trakcie standardowego prania, a także w trakcie wirowania. Najczęściej spotykane na rynku modele wytwarzają hałas na poziomie około 55 db w trakcie prania oraz około 70 db w trakcie wirowania. Jeżeli użytkownikowi bardzo zależy na cichej pracy urządzenia można wybrać pralkę z segmentu premium, gdzie poziom emitowanego hałasu jest znacznie obniżony.

Programy prania

Wśród standardowych programów prania znajdują się zazwyczaj te dostosowane do prania poszczególnych typów tkanin, na przykład oddzielny program do bawełny, tkanin syntetycznych, jedwabiu czy materiałów mieszanych. Coraz więcej producentów dodaje także możliwość wyboru programów nietypowych, takich jak pranie super szybkie, którego cykl trwa mniej niż 30, a często nawet mniej niż 15 minut. Warto wybrać pralkę, która ma program z wydłużonym etapem płukania, by zminimalizować ryzyko pozostania na ubraniu resztek detergentów. W programie prania koszul, podczas poszczególnych etapów prania temperatura wody jest zoptymalizowana tak, by ze stosunkowo delikatnych, cienkich tkanin usunąć nawet duże zabrudzenia, a przy tym ich nie zniszczyć i co najważniejsze – zbytnio nie pognieść. Innym przykładem jest program prania butów, gdzie parametry prania dostosowane są do butów sportowych (tkanina + tworzywo sztuczne). Z kolei program outdoor pozwala prać odzież impregnowaną, bez użycia płynu do płukania, nawet jeśli jest
wlany do dozownika. Przed wyborem pralki warto zapoznać się z dostępnymi programami i dostosować ich dobór przez producenta do naszych indywidualnych potrzeb – im więcej opcji dostępnych w danym modelu, tym bardziej uniwersalne urządzenie. Pralki mają dziś specjalne programy dla alergików, do prania wełny, swetrów, czy usuwania sierści zwierząt z ubrań. W prostszych modelach pralek funkcję programatora pełnią tylko manualne pokrętła, podczas gdy modele bardziej zaawansowane posiadają elektroniczny panel sterowania i wyświetlacz.

Automatyczny system dozowania detergentu

Bardzo często zdarza się, że konsumenci nie wiedzą ile tak naprawdę proszku czy płynu należy dodać by pranie było jak najefektywniejsze. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach detergentów, jednak ze względu na brak ustandaryzowanych skali, każdy producent podaje swoje miarki i wskazówki. Dlatego, warto zainteresować się pralkami, które wyposażone są w automatyczny system dozowania środków piorących. Wystarczy, że użytkownik wskaże stopień zabrudzenia ubrań, a urządzenie samo zadba o dodanie odpowiedniej ilości detergentu.

Liczba obrotów 

Jedną z najbardziej eksponowanych cech pralek jest prędkość obrotowa bębna. Im większa, tym lepiej – tak można wywnioskować, porównując ceny pralek. Najtańsze modele zwykle mogą wirować z prędkością 600-800 obr./min, a najdroższe rozpędzają się do 1600, a nawet 2000 obr./min. Większa prędkość wirowania nie musi oznaczać większego poboru energii: trwa ono krócej, niż gdy odbywa się z mniejszą prędkością.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]