Jak wybrać piekarnik do zabudowy?

Urządzenie nowej kuchni lub przebudowa już istniejącej stanowią nie lada wyzwanie, bo mnogość urządzeń AGD na rynku przyprawia prawie każdego z nas o ból głowy.

W tym artykule postaram się Wam pomóc w wyborze piekarnika.

W przypadku kuchni w zabudowie, zamiast wolnostojących sprzętów mamy możliwość umieszczenia płyty grzejnej w zupełnie innym miejscu niż piekarnik, a także zainstalowania piekarnika na dowolnej wysokości, tak, aby nie musieć się do niego schylać. Wspomniane względy praktyczne oraz estetyka zabudowanych kuchni sprawiają, że staje się to coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Jeśli już wiecie gdzie zamontujecie swój piekarnik, czas przyjrzeć się pozostałym kwestiom.

Jakie wymiary piekarnika?

Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca w kuchni i masz dużą rodzinę, często przyjmujesz gości, i lubisz piec to niezbędny jest model o standardowych wymiarach ok. 60x60x55 cm (SxWxG), a jeśli masz małą kuchnię i każdy centymetr jest na wagę złota, to warto rozważyć zakup piekarnika kompaktowego o wysokości 45 cm lub wąskiego piekarnika o szerokości 45 cm.

Czy często korzystacie z piekarnika?

Jeśli rzadko używacie piekarnika, to nie warto przepłacać za funkcje, z których nigdy nie skorzystacie. W pełni satysfakcjonujący będzie dla Was zakup urządzenia z podstawowymi programami pieczenia (termoobieg, pieczenie góra dół) oraz z emalią łatwoczyszczącą we wnętrzu piekarnika, tak abyście łatwo wyczyścili piekarnik po jego użyciu.

Jeśli natomiast piekarnik jest Waszym częstym pomocnikiem w kuchni, to należy rozważyć zakup urządzenia bardziej zaawansowanego technologicznie, który byłby wyposażony w:

1) liczne programy pieczenia

Podstawowe programy pieczenia to termoobieg, grzanie górne, grzanie dolne, grzanie góra i dół.

  • termoobieg - to program, w którym grzałka kołowa nagrzewa powietrze i równomiernie rozprowadza je w komorze piekarnika, tak, aby w każdym miejscu temperatura była taka sama. Termoobieg to idealny program do pieczenia na kilku poziomach.
  • grzanie górne - wykorzystuje się do zrumienienia i zapiekania potrawy z wierzchu.
  • grzanie dolne - służy do podgrzania potrawy wyłącznie od spodu.

Zaawansowane piekarniki oprócz podstawowych programów pieczenia oferują nam dodatkowo programy automatyczne. Wystarczy wybrać z menu odpowiedni program np. biszkopt, a piekarnik sam ustawi odpowiednie parametry grzania- wysokość temperatury i czas trwania programu. W najbardziej zaawansowanych modelach mamy jeszcze dodatkowo książkę kucharską, która zawiera szczegółowe przepisy kulinarne i piekarnik daje nam wskazówki jak krok po kroku przygotować wybrane przez nas danie.

2) skuteczny sposób czyszczenia

Każdy piekarnik wymaga czyszczenia, co z pewnością nie należy do przyjemnych czynności. Warto, więc przy zakupie piekarnika zwrócić uwagę na to, jaką opcje czyszczenia ma wybrany przez nas model. Powszechnie stosowana jest emalia łatwoczyszcząca - tworzy ona idealnie gładką powłokę i zapobiega również przywieraniu i zapiekaniu tłuszczu na ścianach piekarnika.

Rodzaje czyszczenia piekarnika

Kolejna opcja czyszczenia to czyszczenie parą. Para rozmiękcza nagromadzony brud i tłuszcz, dzięki czemu łatwiej je usunąć.

Inną opcją czyszczenia piekarnika są wkłady katalityczne, których porowata powierzchnia przyciąga tłuszcz i zabrudzenia, a następnie je neutralizuje podczas codziennej eksploatacji piekarnika. Najskuteczniejsze czyszczenie piekarnika to pyroliza. Po jej uruchomieniu piekarnik rozgrzewa się do temperatury ok. 500 stopni i zamienia wszystkie zabrudzenia w pył, który gromadzi się na dnie piekarnika. Po ostygnięciu wystarczy zebrać go wilgotną ściereczką i piekarnik jest jak nowy!

3) bogate akcesoria

  • prowadnice są ważnym elementem komory piekarnika. Ich zadaniem jest utrzymywanie blachy na określonej wysokości i ułatwienie jej wysuwania.

Do wyboru mamy prowadnice w postaci specjalnych wytłoczeń w ściankach komory, w które wsuwa się blachę lub ruszt, prowadnice drabinkowe i prowadnice teleskopowe.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe, które wysuwają się razem z blachą. Prowadnice teleskopowe dają nam pewność, że wyciągana z piekarnika potrawa nie zsunie nam się z blachy czy rusztu.

  • termosonda- specjalny czujnik, który umieszcza się w potrawie, aby móc kontrolować temperaturę panującą w jej wnętrzu podczas pieczenia. W momencie, gdy potrawa osiągnie wymaganą temperaturę, wówczas nastąpi zakończenie pracy piekarnika. Termosonda jest bardzo przydatna przy pieczeniu mięsa, bo każdy rodzaj mięsa wymaga innego zakresu temperatur.
  • tożen obrotowy- idealne rozwiązanie dla smakoszy drobiu. Dzięki silnikowi umieszczonemu w piekarniku, rożen się obraca i zapewnia równomierne pieczenie i zarumienienie skórki.
  • czujnik wilgotności- stale mierzy zawartość wilgotności w potrawach i automatycznie dostosowuje proces pieczenia.

4) zabezpieczenia

Jeśli w Waszym domu są dzieci, to kwestia bezpieczeństwa staje się kluczowa. Współczesne piekarniki oferują szereg zabezpieczeń, dzięki którym możecie być spokojni o swoje maluchy.

Piekarnik jest urządzeniem, którego wnętrze nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, dlatego też bardzo istotnym zabezpieczeniem jest chłodzenie obudowy piekarnika. Polega ona na tym, że wentylator wprawia w ruch powietrze, chłodząc zewnętrzne ścianki piekarnika podczas i po zakończeniu pieczenia. Dzięki tej funkcji pozostałe urządzenia jak i meble w bezpośrednim sąsiedztwie nie nagrzewają się i tym samym nie ulegają zniszczeniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem są chłodne drzwi piekarnika. Drzwi wykonane są z kilku warstw szyb, między którymi panuje próżnia, co zapewnia dodatkową izolację i dzięki czemu nawet podczas pieczenia szyba pozostaje chłodna.

Przydatna jest także blokada drzwi piekarnika, która chroni przed przypadkowym otwarciem piekarnika oraz blokada rodzicielską, którą uruchamiamy przy pomocy kombinacji dwóch przycisków i gwarantuje nam, że nikt przypadkowo nie włączy lub nie wyłączy piekarnika.


Dual Cook Samsung

Są i tacy wśród nas, którzy w jednym czasie chcieliby upiec zarówno ciasto jak i pieczeń. Wówczas warto zastanowić się nad wyborem piekarnika z dwiema komorami, który umożliwia pieczenie dwóch różnych potraw i to w taki sposób, że ich zapachy się nie przenikają.

Jeśli często pieczecie mięsa warto kupić piekarnik z termosondą i rożnem obrotowym. Jeśli jesteście fanami zdrowej kuchni pomyślcie o piekarniku parowym lub o piekarniku z funkcją pary. Osoby, które często pieką ciasta powinny wybrać piekarnik z różnymi opcjami termoobiegu. Jeśli oprócz funkcji pieczenia, często korzystacie z kuchenki mikrofalowej w celu podgrzania jedzenia, to rozważcie zakup piekarnika z funkcją mikrofali.


Podsumowując, jeżeli zamierzacie kupić piekarnik zastanówcie się, jakie funkcje będą Wam potrzebne. Dla jednych ważniejsze będzie bezpieczeństwo niż funkcje pieczenia, a dla innych możliwość włożenie dwóch potraw w tym samym czasie. Warto poświęcić dłuższą chwilę analizie, niż po kilku miesiącach być niezadowolonym z zakupu.

Artykuł przygotowała

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel