MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać płytę indukcyjną?

Popularność płyt indukcyjnych ciągle wzrasta. Czasami jest to świadomy wybór, a czasami bywa wymuszony przez brak tradycyjnej instalacji gazowej w obrębie budynku. Niezależnie od tego, płyta indukcyjna to nowoczesna technologia, która przynosi wiele korzyści. Wykorzystanie pola magnetycznego zamiast gazu jest bezpieczne i oszczędne, ponieważ dzięki tej metodzie możemy podgrzewać potrawy znacznie szybciej. Oprócz samej wydajności, warto docenić także fakt, że łatwiej utrzymać je w czystości niż tradycyjne palniki. Jak wybrać odpowiednią płytę, żeby później nie żałować? Doradzamy w tym artykule.


Rodzaje płyt indukcyjnych


Płyty indukcyjne to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Jeśli chcemy mieć wolnostojące sprzęty, wybieramy kuchnię z płytą indukcyjną. Dla tych, którzy wolą mieć sprzęty AGD w zabudowie, przeznaczona jest płyta indukcyjna do zabudowy. Jest także korzystna opcja dla tych, którzy często się przeprowadzają lub robią remont. W takiej sytuacji można zainwestować w mobilną płytę indukcyjną na 1 lub 2 palniki.Najważniejsze cechy płyty indukcyjnej


Podobnie jak w przypadku innych płyt, kluczowe znaczenie ma wielkość samej płyty i co za tym idzie - wielkość i rozmieszczenie pół grzejnych. Większość płyt jest z wyglądu bardzo podobna do tradycyjnych kuchenek. Standardem jest zatem szerokość około 60 cm i cztery pola grzejne różnej wielkości. Zdarzają się natomiast wyjątki od tej reguły. W bardzo małych kuchniach lub u osób, które rzadko gotują, można spotkać niewielkie płyty 30-centymetrowe z dwoma palnikami, a na drugim biegunie - ponadstandardowe duże konstrukcje mierzące, więcej niż 70-90 centymetrów, składające się nawet z 8 pól grzejnych.Płyty różnią się od siebie także ze względu na zastosowane funkcje. Jako zaawansowane urządzenia, płyty grzejne oferują szereg różnych udogodnień. W tym miejscu warto wymienić rozpoznawania naczyń i dostosowywanie do nich odpowiedniej mocy grzania, możliwość łączenia kilku pól (stref), jeśli chcemy postawić na nich naczynie o nietypowych gabarytach, programowanie czasu pracy, a nawet zdalne sterowanie smartfonem za pomocą odpowiedniej aplikacji. Przydatne są także zabezpieczenia przed dziećmi, utrudniające przypadkowe włączenie płyty, a także funkcja Booster, która znacznie zwiększa szybkość grzania.


Ceny płyt grzejnych 


Koszt kuchni z płytą grzejną zaczyna się od 2000 złotych, jednak jeśli chcemy mieć większy wybór modeli, lepiej szukać produktów w budżecie bliżej 2500 zł.

Wolnostojące płyty są nieco droższe od zwykłych płyt elektrycznych, które mnie wykorzystują zjawiska indukcji. Prostą kuchenkę indukcyjnę kupimy nawet za mniej niż 200 zł. Górna granica ceny za takie urządzenia to około 500 zł.

Płyty indukcyjne są takimi urządzeniami, na których raczej nie należy oszczędzać. Skoro już decydujemy się na niemały wydatek warto postawić na jakość, a nie niesprawdzone produkty, które mogą generować awarie i potencjalne problemy. Należy także pamiętać, żeby montażem płyty indukcyjnych do zabudowy zajął się elektryk, który prawidłowo podłączy przewody. Coraz więcej producentów wymaga, by w karcie gwarancyjnej elektryk pozostawił stempel poświadczający o prawidłowej instalacji płyty indukcyjnej, co jest kolejnym argumentem za tym, żeby nie robić tego na własna rękę. Nieprawidłowe podłączenie kabli może przyczynić się do uszkodzenia kuchni, utraty gwarancji i przede wszystkim zrobieniu sobie krzywdy.


Zobacz więcej

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? To ważne pytanie, gdy urządzamy swoją kuchnię. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru płyty ceramicznej czy indukcyjnej, żeby pozbyć się wątpliwości.
Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Zobacz potencjalne rozwiązania.
Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.
Pieczenie z termoobiegiem – co to za funkcja w piekarniku?

Pieczenie z termoobiegiem – co to za funkcja w piekarniku?

Co to jest termoobieg? Czy zastanawialiście się nad tym kiedyś, włączając piekarnik? Wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo korzystać z tej funkcji. Nie masz pewności? Sprawdź nasz poradnik.
Funkcje w nowoczesnych piekarnikach od Samsunga – co oferuje nam producent?

Funkcje w nowoczesnych piekarnikach od Samsunga – co oferuje nam producent?

Trudno nie docenić wartości dobrego piekarnika podczas przygotowywania domowych obiadów. Stanowi on serce kuchni. Jak wybrać w takim razie dobry piekarnik? Sprawdźcie! 
Piekarnik parowy – ranking 5 polecanych modeli

Piekarnik parowy – ranking 5 polecanych modeli

Jaki piekarnik parowy warto kupić? Sprawdź najważniejsze cechy tych urządzeń. Ile kosztuje taki sprzęt i czym się charakteryzuje? Poznaj szczegóły!
Okapy kuchenne kominowe – ranking 2020

Okapy kuchenne kominowe – ranking 2020

Nasz ranking okapów kuchennych może przydać się wszystkim tym, którzy mają już dość nadmiaru pary wodnej, zanieczyszczonego powietrza i nieprzyjemnych zapachów w kuchni. W artykule nie tylko przedstawiamy wybrane modele, ale również doradzamy, jaki okap kominowy wybrać na podstawie jego parametrów oraz jak prawidłowo go zamontować.
Ranking piekarników do zabudowy 2021

Ranking piekarników do zabudowy 2021

Z pewnością każdego miłośnika domowych wypieków zainteresuje ranking piekarników do zabudowy. Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy kupić, mamy kilka propozycji.
Jak i czym wyczyścić piekarnik? Oto kilka sprawdzonych porad

Jak i czym wyczyścić piekarnik? Oto kilka sprawdzonych porad

W piekarniku można przygotować nie tylko doskonałe ciasta, ale również mięsa, ryby czy zapiekanki. Często jednak jego wnętrze szybko się brudzi. Jak wyczyścić piekarnik? W artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

powrót