Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Posiadanie takiego serwera przyda się, gdy pojawia się potrzeba dostępu do tych samych dokumentów z wielu urządzeń jednocześnie. W tradycyjnym rozumieniu, to sieć komputerowa, ale obecnie można to pojęcie rozmieć szerzej, bo w sieci mogą pracować także inne urządzenia z dostępem do internetu, jak smartfon czy tablety. Serwer NAS może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?


Obsługa RAID w serwerach NAS


To element, który ma wpływ zarówno na szybkość transmisji, jak również bezpieczeństwo danych. RAID 0 to wariant wykorzystywany przede wszystkim do przetwarzania danych multimedialnych. Macierz przyspiesza operacje zapisu i odczytu danych, nie zapobiega jednak ich utracie. Awaria nawet jednego dysku może spowodować utratę wszystkich danych. Znacznie bezpieczniejszą opcją będzie macierz RAID 1, gdzie dane są replikowane na dwa lub więcej dysków. Wyższa jest także prędkość odczytu danych, ale wadą takiego rozwiązania jest mniejsza pojemność macierzy – całkowita pojemność w tym przypadku jest równa pojemności najmniejszego dysku. W przypadku RAID 5 niezbędne są trzy nośniki danych, ale w zamian zyskuje się zwiększoną szybkość zapisu i odczytu danych, a także bezpieczeństwo i odporność na awarie. Niestety, odbywa się to kosztem pojemności macierzy. Straty w tym elemencie są jednak mniejsze niż w przypadku trybu RAID 1.

Prosty i niedrogi serwer NAS do użytku domowego to na przykład model SYNOLOGY DiskStation DS218j, tworzy on macierz RAID 1 i obsługuje dwa dyski o pojemności do 16 TB każdy.


Serwery nas - do czego służą?


Bezpieczeństwo serwerów NAS


Gdy przechowujemy poufne dane prywatne bądź firmowe, kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Mowa tutaj nie tylko o chronieniu się przed kradzieżą danych, ale również przez ich przypadkowym skasowaniem. Dlatego bardzo cenną funkcją jest odtworzenie zapisanych danych z konkretnego dnia i godziny. Zabezpiecza to nas przed utratą danych na przykład w wyniku zaszyfrowania ich przez oprogramowanie typu ransomware czy przypadkowe skasowanie bądź zmodyfikowanie jakiś ważnych dla nas plików.

Jeśli zależy nam na tej funkcji, dobrym wyborem będzie serwer NAS QNAP TS-231P2-1G za niewiele ponad 1000 zł. 


Wydajność serwera NAS


O tym, na ile wydajnie pracują serwery, decydują podobne podzespoły, co w komputerach  -czyli rodzaj procesora, wielkość pamięci RAM, a także szybkość dysków. Na pewno warto docenić wszystkie urządzenia z procesorami Intel, takie, jak Serwer NAS QNAP TS-251B-8G oraz Serwer NAS SYNOLOGY DiskStation DS718+-6G. W tym drugim przypadku mamy już potężny procesor czterordzeniowy. Jeśli chodzi o pamięć RAM – podobnie jak w laptopach, jest opcja rozbudowy pamięci, do określonej maksymalnej wartości.


Ilość i rodzaj obsługiwanych dysków


Im więcej plików, tym więcej dysków będzie potrzebnych, aby je wszystkie zgromadzić i skutecznie zarządzać ich zawartością oraz uprawnieniami dostępu dla użytkowników i konkretnych urządzeń. Mając dobrze prosperującą firmę, można się spodziewać, że potrzeby raczej z czasem będą rosły, więc nie warto decydować się na wariant minimalistyczny.

Rozwiązaniem dla wymagających będzie serwer NAS QNAP TS-473-4G do którego można podłączyć cztery dyski twarde SATA oraz na dwa dyski SSD. Kolejna zaleta tego modelu to obsługa karty graficznej NVIDIA GeForce GT1030, umożliwiającej transkodowanie i emisję wideo 4K.


Co jeszcze będzie ważne?


Dobrze jest znać recenzje użytkowników, aby dotrzeć do informacji o kulturze pracy i komforcie użytkowania serwera. Istotne jest przede wszystkim to, czy sprzęt zbytnio się nie nagrzewa i czy nie pracuje zbyt głośno. Inne dodatkowe cechy warte uwagi to wyświetlacz LCD ułatwiający konfigurację, monitoring i zarządzanie systemem, pilot zdalnego sterowania oraz liczba bezpłatnych licencji do obsługi kamer, jeśli planujemy z nich korzystać. 

Wybór oraz konfigurację serwera najlepiej powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę i fachowe umiejętności. Dobrze jest jednak chociaż w podstawowym zakresie orientować się w temacie, aby łatwiej określić swoje potrzeby w rozmowie z ekspertem i dobrze rozumieć, za co konkretnie płacimy i jakie będzie mieć z tego korzyści.


powrót