Jak wybrać skaner do domu i do biura – poradnik krok po kroku

Skanowanie tego, co znajduje się na papierze, może pełnić wiele przydatnych funkcji. Najczęściej zapewne skanujemy dokumenty (na przykład umowy), żeby uniknąć przesyłania ich pocztą między stronami, ale znajdziemy także szereg innych zastosowań. Możemy zeskanować wykonane odręcznie notatki, rysunki, a także zdjęcia. Dzięki uzyskaniu w ten sposób cyfrowej kopii, będziemy mogli zachować wszystko na dłużej, a przechowywanie stanie się mniej uciążliwe. Dobry i niedrogi skaner przyda się zatem zarówno w codziennej pracy biurowej, jak również do rozmaitych prywatnych zastosowań. Jaki skaner kupić i dlaczego? W tym artykule znajdziesz poradnik!


Skanery tradycyjne i przenośne

Najpopularniejsze urządzenie do skanowania to skanery płaskie, zwane też stołowymi. Zasada działania tych urządzeń jest prosta - po otwarciu klapy skanera, umieszczamy dokument na szklanej tafli. Podczas gdy papier pozostaje nieruchomy, przemieszcza się lampa z czujnikiem, tworząc cyfrową wersję skanowanego obiektu. Taki skaner często używany jest zarówno w warunkach domowych, jak i w biurze, oczywiście pod warunkiem, że nie posiadamy urządzenia wielofunkcyjnego, które nadawałoby się do skanowania. Zaletą jest łatwość obsługi, największą wadą - duże gabaryty urządzenia, na które musimy poświęcić na stałe duży fragment stołu lub blatu.


Zupełnie inne są skanery przenośne. To niewielkie urządzenia, które spokojnie można schować do torby albo do kieszeni. Posiadają własne bezprzewodowe zasilanie (baterie) oraz wbudowaną pamięć do przechowywania plików. Ich używanie wymaga jednak trochę więcej pracy. Żeby zrobić skan, należy przyłożyć przenośny skaner do kartki, i odpowiednią krawędzią równo poprowadzić od góry do dołu lub z jednego boku na drugi. Zeskanowany obraz może zostać zapisany w pamięci urządzenia lub na laptopie.

Bardzo ciekawie prezentują się przenośne skanery przybierające formę długopisu, jak na przykład skaner przenośny IRISNotes Air 3. Takie cyfrowe pióro nie tylko przechowuje odręczne notatki i rysunki, ale także potrafi zamienić je na tekst, z którego można później korzystać w edytorach tekstu, takich jak Word czy Open Office. Dzięki temu, można swobodnie wykonać notatki ze spotkania bez komputera, a następnie łatwo przerobić je na wersję elektroniczną bez potrzeby przepisywania. Pamięć pomieści do 100 stron A4. Urządzenie kompatybilne z komputerami PC oraz Mac.Czasami w biurach wykorzystuje się także tak zwane skanery szczelinowe, nazywane także rolkowymi. Takie skanery wyposażone są w podajnik i mogą skanować nawet kilkanaście kartek formatu A4 na minutę. Szybkie tempo pracy przekłada się jednak na znacznie niższą rozdzielczość.


Najważniejsze parametry skanerów

Analizując działanie skanera, który chcemy kupić, dobrze jest zwrócić uwagę na jego układ optyczny. Skanery z układem CCD będą lepsze do skanowania zdjęć i innych elementów graficznych, ponieważ bardzo dobrze odwzorowują barwy. Wadą tych urządzeń jest jednak to, że długo się nagrzewają oraz zużywają dużo energii. Drugi rodzaj to skanery z CIS, czyli takie, w których używa się lamp LED. Skanery z układem CIS pracują szybciej i zużywają mniej energii. Ze względu na słabe odwzorowanie kolorów, nie nadają się do skanowania zdjęć, ale świetnie poradzą sobie z dokumentami czy rysunkami technicznymi.

Oprócz układu optycznego, należy zwrócić uwagę także na rozdzielczość. Wspomniane wyżej skanery szczelinowe zachowują dokumenty w rozdzielczości 300-600 dpi, podczas gdy tradycyjne skanery płaskie często zapewniają jakość 4800 dpi!Warto uwzględnić także wygodę używania i wszelkie udogodnienia. Nowoczesny skaner umożliwia na przykład przesyłanie pliku bezpośrednio do urządzenia mobilnego lub do chmury, skanowanie grubych dokumentów bez utraty ich jakości, a nawet wygodne skanowanie w pionie.

Producenci i ceny skanerów

Wśród wiodących producentów skanerów, należy wymienić takie marki jak Brother, Canon Epson, HP. Zarówno skanery przenośne, jak i tradycyjnie, znajdziemy już w cenie 350 zł, a za modele z górnej półki przyjdzie zapłacić nam około 1000 zł.


powrót