Jak wybrać smartfon z dobrą baterią?

Dziś, może poza jednostkami, mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez smartfona. Klasyczne telefony, nawet te z wieloma przydatnymi funkcjami, przestały nam już wystarczać. Ich miejsce zajęły smartfony– wydajniejsze urządzenia z lepszymi wyświetlaczami oraz licznymi modułami, które podnoszą ich funkcjonalność. A jak to się ma do baterii?

Liczne przydatne funkcjonalności smartfonów niestety nie zawsze idą w parze z dobrą baterią. Użytkownicy, którzy bardzo intensywnie korzystają ze swoich telefonów często narzekają na zbyt krótki czas ich pracy i konieczność ciągłego noszenia przy sobie ładowarki lub power banku. Pozytywne jest jednak to, że również producenci zauważyli ten problem i coraz częściej zwracają na ten aspekt uwagę. W rezultacie oferują coraz więcej modeli, które nie będą się zbyt szybko rozładowywać i bez problemu wytrzymają kilka godzin korzystania z Internetu. Jak więc wybrać smartfon z mocną baterią oraz co robić, by bateria wytrzymywała jak najdłużej?

Od czego zależy zużycie baterii w smartfonie?


Na zużycie baterii w smartfonie wpływ ma wiele czynników, w tym największy mają między innymi: duży i jasny ekran, używane aplikacje, wydajny procesor, a także włączone Wi-Fi i GPS w trakcje ustalania lokalizacji. To właśnie one obciążają baterię najbardziej i to nawet wtedy, gdy nie korzystamy z telefonu zbyt intensywnie. Warto jednak wiedzieć, że wydajny czterordzeniowy procesor wcale nie musi oznaczać znacznego zmniejszenia żywotności akumulatora. Obecnie im nowsze jest urządzenie, tym większą mamy szansę na to, że jego producent pomyślał także o energooszczędności.

Pojemność baterii – co należy o niej wiedzieć?


Pojemność baterii producent zawsze podaje w specyfikacji telefonu. Nie każdy jednak wie, że nie zawsze przekłada się ona bezpośrednio na długość pracy na baterii. Dzieje się tak, gdyż wpływ na pracę baterii ma bardzo wiele czynników. Poza wspomnianymi w poprzednim akapicie czynnikami nie bez znaczenia jest także zoptymalizowanie oprogramowania, dlatego też warto zapoznać się z recenzjami i wynikami testów interesujących nas modeli. Ważne jest także zachowanie zdrowego rozsądku. Wiadomo przecież, że zakup smartfona z czterordzeniowym procesorem i 5-calowym ekranem, którego bateria ma pojemność zaledwie 1500 mAh, mija się z sensem. Największym problemem producentów smartfonów jest tak naprawdę stworzenie baterii o większej pojemności, która zmieści się w płaskim telefonie. Rozwiązaniem problemu jest zwykle optymalizacja systemu oraz aplikacji.

Sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii


Jest kilka sposobów, które umożliwiają wydłużenie czasu pracy. Warto o nich pamiętać, zwłaszcza w sytuacjach, w których szczególnie zależy nam na tym, by telefon i jego bateria działały jak najdłużej.

  • Zmniejszenie jasności ekranu. Do codziennego użytku powinno nam wystarczyć od 50 do 80%. Wybraną wartość możemy ustawić samodzielnie, dopilnowując, by treści nadal były dla nas wyraźne i czytelne. Jeśli nasz smartfon wyposażony jest w czujnik światła, nie będziemy musieli tego robić.
  • Wyłączenie modułu GPS. Działające w tle aplikacje, które próbują stale lokalizować położenie naszego telefonu potrafią zużyć sporo energii.
  • Zamknięcie aplikacji działających w tle. Musimy pamiętać, że wyjście z aplikacji nie zawsze jest równoznaczne z jej zamknięciem. Programy zwykle nadal działają w tle i zużywają baterię. Sposobem na skuteczne ich zamykanie są takie aplikacje, jak na przykład Advanced Task Killer.
  • Wyłączenie synchronizacji i aktualizacji. Obie te funkcje powinniśmy mieć pod kontrolą, gdyż pobierają one dużo energii, a do tego zużywają również transfer, co może być szczególnie kłopotliwe w przypadku ograniczonych pakietów internetowych.
  • Włączenie trybu oszczędzania energii. Tryb ten, występujący niestety nie we wszystkich smartfonach,– zmniejsza m.in. taktowanie procesora i poziom jasności ekranu.
  • Przełączenie się na sieć 2G. W sytuacji, kiedy nie musimy korzystać z szybkiego Internetu, warto przełączyć się na sieć 2G, która wystarczy nam do rozmów i wiadomości SMS.
  • Wyłączenie Wi-Fi. Gdy Internet nie jest nam w danej chwili w ogóle potrzebny, możemy wyłączyć również moduł sieci bezprzewodowych, co pozwoli nam na dodatkowe zaoszczędzenie energii.
  • Szybsze wygaszanie ekranu. Im szybciej ekran zostanie wygaszony, tym więcej energii oszczędzimy.
  • Wyłączenie dźwięku klawiszy. Wszelkie dźwięki wydawane przez telefon zużywają energię.

Smartfony z mocną baterią


Baterie we współczesnych smartfonach z najwyższej półki mają pojemność wynoszącą co najmniej 3000 mAh. Do tej kategorii należą takie modele, jak Sony Xperia Z1 czy LG G2. W przypadku inteligentnych urządzeń taka pojemność wydaje się optymalna. A jeśli jeszcze przywiązujemy dużą wagę do oszczędnego korzystania z urządzenia, możemy być spokojni. Warto też wiedzieć, że niektóre z dostępnych na rynku smartfonów posiadają dwie baterie w zestawie.

Co jeszcze warto wiedzieć?


Sytuacje są różne i często, chociażby w podróży, nie mamy wpływu na wiele rzeczy. Możemy potrzebować dostępu do sieci oraz wielu aplikacji, a jednocześnie nie wiemy, kiedy nadarzy się najbliższa okazja do podładowania baterii. Powinniśmy pamiętać o wymienionych wyżej sposobach oszczędzania baterii, a także mieć zawsze przy sobie ładowarkę sieciową i samochodową. Ponadto warto wyposażyć się również w baterię zapasową, power bank, a także ładowarkę solarną, szczególnie przydatną na przykład na górskim szlaku, gdzie pozwoli podtrzymać rozmowę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data