Soundbar – jaki wybrać? Co to właściwie jest?

Obecnie coraz łatwiej poczuć się we własnym domu jak w kinie. Ceny telewizorów 4K znacznie spadły, więc bardzo wiele osób decyduje się na wymianę starszego telewizora na nowoczesny smart TV z najwyższą rozdzielczością. Jeśli dodamy do tego rosnącą popularność platform streamingowych, takich jak Netflix, które za niewielkie pieniądze dają dostęp do ogromnej bazy filmów i seriali, to tym bardziej domowe oglądanie nabiera atrakcyjności. Pozostaje jednak kwestia audio. Dźwięk ze standardowych głośników będących częścią telewizora w dzisiejszych czasach nie rzuca na kolana. Jeśli ma dorównywać perfekcyjnej jakości obrazu, to trzeba zainwestować w dodatkowy sprzęt. Alternatywą dla kina domowego jest soundbar. Jeżeli nie wiesz, co to jest, w poniższym artykule spieszymy z odpowiedzią! Dzięki temu urządzeniu nie tylko będziesz cieszyć się przestrzennym dźwiękiem podczas oglądania filmów, ale również ścieżką dźwiękową w grach czy ulubioną muzyką z urządzeń mobilnych. Jaki soundbar wybrać? Doradzamy.


Co to jest soundbar?


Jest to urządzenie generujące przestrzenny dźwięk wysokiej jakości, stanowiące alternatywę dla kina domowego. Jego zaletami są na pewno niższa cena oraz łatwość montażu. Soundbar jest także bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga fachowej wiedzy przy instalacji i rozmieszczaniu poszczególnych elementów oraz nadaje się do każdego pomieszczenia, niezależnie od metrażu. Sprzęt ma formę długiej, podłużnej listwy, którą możemy umieścić pod telewizorem lub zamocować na ścianie, często także z dodatkowymi elementami do rozmieszczenia w innych miejscach. Zestaw może się składać z wielu głośników, jednak najczęściej spotyka się systemy 2.1 lub 5.1 czyli 2 lub 5 głośników oraz subwoofer. Soundbar może współpracować z telewizorem, dekoderem, konsolą, komputerem PC, a także smartfonem czy tabletem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób może się połączyć przewodowo lub bezprzewodowo oraz jakie ma funkcje i obsługiwane formaty.


Soundbar czy kino domowe – co wybrać?


Ze względów praktycznych soundbar wydaje się bardziej uniwersalny. Urządzenie, które potrzebuje niewiele miejsca, po prostu umieszczamy pod telewizorem. Listwa nie zajmuje dużo przestrzeni i albo będzie dobrze pasować do szafki telewizyjnej, albo będzie zamocowana na ścianie. W przypadku zestawu kina domowego trzeba znacznie więcej wiedzy i umiejętności, żeby odpowiednio rozmieścić wszystkie elementy, dbając nie tylko o jakość dźwięku, ale również estetykę. Soundbar jest też bardzo wygodny do strumieniowego odtwarzania muzyki, zwłaszcza z urządzeń mobilnych. Finalnie to kino domowe często oferuje lepszą jakość dźwięku – zwłaszcza modele z najwyższej półki, niemniej jednak nie w każdym pomieszczeniu jest w ogóle możliwe zainstalowanie kina domowego.


Jaki soundbar wybrać?


Jaki soundbar wybrać?


W sklepach można znaleźć wiele modeli w zróżnicowanych cenach. Na pierwszy rzut oka urządzenia mogą wydawać się podobne, ale oferują zupełnie inne możliwości. Ważne jest to, aby dokonując zakupu, dobrze wiedzieć, czego szukamy i w jakim celu. Tylko tak wybierzemy odpowiedni soundbar. Jaki model powinniśmy brać pod uwagę? Najlepiej spojrzeć na konkretne parametry.


  • Jakość dźwięku – na to, jak oceniamy ścieżkę audio płynącą z głośników, wpływa kilka elementów. Pierwszym z nich jest pasmo przenoszenia. Podobnie jak w słuchawkach, producent podaje minimalną i maksymalną częstotliwość dźwięków, które dotrą do naszych uszu. Oprócz tego, ważna będzie także liczba głośników i ich moc. Zawsze lepszy efekt da obecność przynajmniej jednego głośnika do tonów niskich. Od mocy zależy natomiast maksymalna głośność. Im większe pomieszczenie, tym potrzebna będzie większa moc.


  • Obsługiwany format audio – w tym miejscu należy wymienić różne rodzaje kodowania cyfrowego dźwięku. Jeśli soundbar jest kompatybilny z najnowszymi technologiami, można liczyć na to, że usłyszymy dźwięk bez zniekształceń. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy soundbar obsługuje systemy takie jak Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS:X czy DTS Digital Surround.


  • Łączność z innymi urządzeniami – od tego zależy, jak w praktyce sprawdzi się soundbar i do czego się przyda. W zależności od tego, jakie porty będą dostępne, do soundbaru podłączymy telewizor, komputer, laptop. Obecnie bardzo ważna jest też łączność bezprzewodowa. Dzięki niej będziemy mogli odtwarzać także muzykę ze smartfona lub tabletu.


Wybierając konkretnego producenta, warto zaufać sprawdzonym firmom, do których mamy zaufanie. W tym miejscu na pewno powinniśmy wymienić takie marki jak JBL, Samsung oraz Sony.


Soundbary JBL


Producent dobrze znany także z wysokiej jakości słuchawek i głośników Bluetooth, ma także bogatą ofertę soundbarów. W cenie do 1000 zł kupimy prosty zestaw o mocy 30 W, składający się z dwóch kanałów. Jeśli zainwestujemy powyżej 2500 zł, otrzymamy soundbar z oddzielny subwooferem.


Soundbary Samsung


Soundbar Samsung to doskonały dodatek do nowoczesnego telewizora QLED. Warto zastanowić się nad dokonaniem takiego zakupu razem ze smart TV, zwłaszcza że przy takich zakupach często możemy liczyć na różne promocje. Na pewno zaletami tych urządzeń są łatwa konfiguracja oraz świetna współpraca z telewizorami 4K. Samsung tworzy swoje produkty we współpracy z uznanym producentem systemów nagłośniających – firmą Harman Kardon, co przekłada się na bardzo dobrą jakość.


Wśród ciekawych rozwiązań należy wymienić na pewno:


  • Technologię Samsung Acoustic Beam, czyli dodatkowe niewielkie otwory, które zostały umieszczone w belce głośnikowej, żeby potęgować efekt dźwięku przestrzennego.
  • Tryb Gry Pro – stworzony specjalnie z myślą o graczach, optymalizujący dźwięk pod specyficzne potrzeby gamingowe.
  • Funkcję adaptacji dźwięku, która sprawia, że Soundbar Samsung automatycznie wzmacnia dźwięk dialogów, nawet przy niskim poziomie głośności, by nie umknęło żadne wypowiedziane słowo.
  • Kompatybilność z asystentami głosowymi Alexa i Bixby


Warto jeszcze dodać, że soundbar Samsunga można połączyć bezprzewodowo z innymi głośnikami tej firmy. Stworzy to spójny ekosystem, mający na celu jeszcze lepsze odwzorowanie przestrzennego brzmienia. Innym udogodnieniem jest aplikacja Samsung Audio Remote, dzięki której jeszcze przychylniej spojrzymy na nasz soundbar. Co to jest? Audio Remote pozwoli przede wszystkim na sterowanie soundbarem i zarządzanie jego funkcjami już z poziomu urządzenia mobilnego, wykorzystującego połączenie Bluetooth. Dzięki temu integracja smartfona z soundbarem Samsung jest jeszcze prostsza.


Soundbar Sony


Najtańszy soundbar Sony kupimy już za 500 zł, za bardziej zaawansowane modele zapłacimy nawet 10 razy tyle. Najtańsza opcja to jednak dwukanałowy soundbar bez dodatkowego głośnika do basów, więc lepiej jednak szukać odważniejszych rozwiązań, aby cieszyć się dźwiękiem stereo.

Zaletami soundbarów Sony są na pewno:


  • Tryb ClearAudio+, który automatycznie dostosowuje ustawienia dźwięku do odtwarzanego materiału: gry, filmu lub muzyki.
  • Tryb 3D Surround.
  • Technologia interpolacji DSEE HX, która wykorzystuje algorytm do analizy muzyki i uzupełnia wszelkie utracone dźwięki harmoniczne poprzez przywrócenie sygnałów audio o jakości zbliżonej do jakości dźwięku wysokiej rozdzielczości.


Wiemy już, czym jest soundbar. Jaki wybrać? To zależy w dużej mierze od naszego budżetu, sposobu korzystania z urządzenia oraz tego, w jakim pomieszczeniu soundbar będzie się znajdował. Na pewno na takim sprzęcie nie warto oszczędzać. Skoro już decydujemy się na coś lepszego niż standardowe głośniki wbudowane w telewizor, dobrze jest zainwestować, aby cieszyć się wrażeniami jak w kinie.


Zobacz więcej