Jak wybrać stację pogodową?

Pogodę można w tej chwili sprawdzać na wiele różnych sposobów. Tradycjonaliści wciąż oglądają prognozę w telewizji, można także korzystać z serwisów internetowych albo aplikacji w telefonie. Niezależnie od metody, wciąż uzyskujemy jedynie ogólne prognozy dla jakiegoś miasta albo regionu. Alternatywą jest posiadanie własnej stacji pogodowej, która jest w stanie przewidzieć temperaturę czy opady deszczu lokalnie, w oparciu o czujniki w najbliższym otoczeniu. Jak działa stacja pogodowa i jaki model warto wybrać – podpowiadamy w tym artykule.

Warto wiedzieć, że mimo podobnej nazwy i fizycznego wyglądu, stacje pogodowe bardzo się od siebie różnią. W ramach tej kategorii produktów mamy zarówno bardzo proste i tanie urządzenia, niewiele różniące się od zwykłego termometru, jak również te zaawansowane i bardzo precyzyjne. Na co zwracać uwagę, szukając takiego urządzenia?

Zaczynając do podstaw – wspólnym mianownikiem wszystkich produktów tego rodzaju jest dokonywanie pomiarów. Oprócz temperatury powietrza i wilgotności, badane może być także ciśnienie, a także szybkość i kierunek wiatru. Następnie w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia, może przewidywać pogodę, krótko lub długoterminowo, w oparciu o własne wskazania lub… inne prognozy z serwisów pogodowych.

Najważniejsze parametry stacji pogodowej

Szukając stacji pogodowej, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wyświetlacz. To tam znajdziemy wszystkie istotne informacje, więc ważne jest to, by były one dla nas czytelne. Dlatego dobrze jest uwzględnić wielkość, układ wyświetlania, wielkość napisów itd. W zależności od upodobań, użytkownicy preferują albo monochromatyczne albo kolorowe symbole.


Bardzo ważne są także dostępne funkcje. Najtańsze urządzenie właściwie skupiają się tylko na pomiarze, te bardziej zaawansowane oferują także prognozowanie – często przewidując nawet zmiany pogody w poszczególnych częściach dnia. Oprócz tego, stacja pogodowa może pełnić rolę zegara, budzika, kalendarza, a nawet radia czy ramki cyfrowej.

Stacje pogodowe – wybrane modele

Stacja pogody ISY IWS-3101 to przykład prostej stacji pogodowej z radiem, którą kupimy za ok. 50 zł. Stacja zasilania przez 2 baterie pokaże wilgotność oaz temperaturę w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita, a nawet przypomni o urodzinach. Inny  z podstawowych modeli za mniej niż 100 zł to stacja pogodowa OMEGA Digital Weather Station. W tym przypadku mamy już możliwość prognozowania pogody, jednak na nie więcej niż 24 godziny naprzód. Zamiast radia, jest natomiast budzik z funkcją drzemki. Zaletą tego modelu jest także możliwość łatwego montażu na ścianie.

Stacja pogody TFA Galileo Plus 35.5001 to już znacznie dokładniejsze urządzenie, które wskazuje przewidywaną pogodę za pomocą aż 36 różnych symboli graficznych. Cena tego modelu nieznacznie przekracza 200 zł.

Następna wymieniona stacja także oparte jest na symbolach, ale za to wszystkie informacje wyświetlają w kolorze. Dzięki temu, że elektroniczny wyświetlacz jest podświetlany, wszystko dokładnie odczytamy nawet przy słabym świetle albo w nocy. Stacja prognozuje pogodę, a nawet posiada specjalny alert mrozu, który na pewno docenią kierowcy.  Taka kolorowa i dokłada stacja to OREGON SCIENTIFIC RAR 502S Multizone. W zestawie z urządzeniem mamy zestaw trzech niezależnych czujników, które pozwalają zbierać bardzo dokładne informacje o tym, co dzieje się za oknem. Symbole graficzne pokazują się na dużym i czytelnym wyświetlaczu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel