MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać suszarkę do prania?

Obecność  tradycyjnej, drucianej suszarki w naszych mieszkaniach mocna zakłóca estetykę wnętrza. Widok rozwieszonych ubrań nie jest tym, co mielibyśmy ochotę oglądać po powrocie do domu. Kiedy za oknem robi się deszczowo i zimno coraz częściej myślimy, czy aby nie kupić suszarki kondensacyjnej. Decyzja o jej zakupie będzie niewątpliwie jedną z Waszych lepszych inwestycji!

Suszarka elektryczna sprawi, że nie tylko odzyskacie porządek w mieszkaniu, ale oszczędzicie mnóstwo czasu na rozwieszanie prania i prasowanie, bo wiele ubrań wyciągniętych z suszarki wystarczy poskładać i schować do szafy. Sam proces suszenia w suszarce elektrycznej trwa znacznie krócej niż na świeżym powietrzu!


Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze suszarki do ubrań?


Przede wszystkim trzeba uwzględnić jej wymiary oraz znaleźć odpowiednie miejsce w mieszkaniu. Suszarkę możecie ustawić nie tylko w łazience czy pralni, ale również w pomieszczeniach gospodarczych, garderobie… Taka suszarka może stanąć nawet w szafie w przedpokoju, bowiem do jej podłączenia potrzebne jest jedynie źródło prądu! Skondensowana wilgoć z ubrań może się zbierać w specjalnej szufladzie na skropliny lub być odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji.

Na rynku znajdziecie suszarki o różnych głębokościach od 46 cm do 65 cm, ale szerokość i wysokość  jest zbliżona (wyjątek stanowi suszarka do zabudowy). Głębokość jest istotna w przypadku, gdybyśmy chcieli postawić suszarkę na pralce w tzw. zabudowie w słupku, wtedy pralka nie może być płytsza od suszarki o więcej niż 11cm.

Ustawiając suszarkę na pralce, należy je połączyć przy pomocy specjalnego łącznika, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i stabilną pracę obu urządzeń. Niektóre łączniki mogą również pełnić funkcję wysuwanej półki, na której można postawić kosz i posegregować bieliznę.Jaka wielkość wsadu i kierunek otwierania drzwiczek?


Aby zapewnić prawidłowe suszenie tkanin, suszarka nie powinna mieć mniejszego załadunku niż  pralka, ponieważ tkaniny muszą się swobodnie obracać w bębnie podczas procesu suszenia.

Istotny jest również kierunek otwierania drzwi suszarki, zwłaszcza, jeśli urządzenia mają stanąć obok siebie – wtedy drzwi pralki i suszarki powinny otwierać się w przeciwnych kierunkach – gwarantuje to komfortowe przekładanie wypranej bielizny z pralki do suszarki. Nie wszystkie modele mają obustronny montaż drzwi, więc jeśli jeszcze nie wiecie jak ustawicie swoją suszarkę, to warto wybrać model, w którym będziecie mogli zmienić kierunek otwierania.


Pompa ciepła, czy bez pompy?


To niezwykle istotna kwestia przy zakupie suszarki. Aktualnie większość modeli posiada pompę ciepła, a tylko nieliczne mają tradycyjną grzałkę.

Suszarki z pompą ciepła pozwalają na delikatne suszenie ubrań w niskich temperaturach i jest zdecydowanie bardziej energooszczędna niż suszarka susząca przy użyciu grzałki!  Kupując model z pompą ciepła – chronisz ubrania i oszczędzasz pieniądze!Jaka klasa energetyczna?


W suszarkach kondensacyjnych najwyższa klasa energetyczna to A+++. Suszarka o załadunku 8kg zużywa wtedy ok. 180 kWh – przy założeniu 160 cykli suszenia rocznie, co daje nam koszt ok. 110 PLN. Suszarka w klasie A++ zużywa już ok 250 kWh na rok- roczny koszt energii wyniesie ok. 150 PLN.

Korzystając z suszarki należy dobrze odwirować pranie i regularnie czyścić filtr kłaczków i wymiennik ciepła. W przeciwnym razie pomimo zakupu urządzenia w najlepszej klasie energetycznej, jego zużycia będą większe niż deklarowane przez producenta.


Jakie wyposażenie i funkcje mogą mieć suszarki?


Niektóre modele suszarek mają podświetlany bęben,  co może okazać się  bardzo przydatne, jeśli suszarka stoi w zaciemnionym pomieszczeniu lub kiedy nie chcemy zapalać górnego światła.  Warto również poszukać modelu z dodatkowym koszem do suszenia wełny lub obuwia, szczególnie jeśli pierzemy buty sportowe lub nasze dzieciaki lubią skakać po kałużach. Rzeczy ułożone na koszu nie obracają się podczas suszenia.

Jeśli nie chcemy każdorazowo po suszeniu opróżniać szuflady na skropliny, warto wybrać model wyposażony w wąż umożliwiający podpięcie do kanalizacji.

Niektóre modele mają funkcję gotowe za, dzięki której możemy ustawić godzinę zakończenia suszenia, np. na godzinę naszego powrotu z pracy, tak aby móc od razu rozładować suszarkę.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w domu, w momencie, kiedy suszarka zakończy suszenie zawsze możemy skorzystać z funkcji ochrony przed zagnieceniami, a suszarka po zakończeniu suszenia będzie kołysała pranie w bębnie, aby nie doprowadzić do trwałych zagnieceń.

W większości modeli można ustawić 3 poziomy wysuszenia tkanin: bardzo suche (zalecane do grubej odzieży wielowarstwowej), do szafy lub wilgotne - idealne do wyprasowania. Tylko od Was zależy jak suche mają być Wasze ubrania!


Jakie programy posiadają suszarki?


Większość modeli posiada standardowe programy do suszenia tkanin bawełnianych, wełny czy tkanin syntetycznych, ale są również modele, które umożliwiają suszenie np. kołder, koszul, odzieży puchowej, odzieży sportowej czy jeansów.

Jeśli w Waszym domu są alergicy warto wybrać model z programem antyalergicznym, który dodatkowo eliminuje zarazki.


Jakie technologie oferują suszarki?


Niektóre modele suszarek posiadają samoczyszczący się kondensator. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy sami odkurzać kondensatora, bo to suszarka sama obmywa go kilkakrotnie podczas procesu suszenia wodą, którą uzyskuje z wilgotnych ubrań. Dzięki tej technologii zużycie suszarki pozostaje na stałym, najniższym poziomie, a my oszczędzamy czas!

Trend sterowania sprzętem za pomocą smartfona jest widoczny również w segmencie suszarek. Za pomocą aplikacji można uruchomić i monitorować pracę urządzenia z dowolnego miejsca. W razie awarii możemy również zdiagnozować  urządzenie na odległość. Istnieją nawet modele suszarek sterowane głosem!

Jeśli chcesz mieć puszyste ręczniki, szybko wysuszone ubrania i mniej prasowania to zakup suszarki kondensacyjnej będzie doskonałą inwestycją. Zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Artykuł przygotowała

powrót