Jak wybrać szybkowar? Praktyczny poradnik

Współczesne gotowanie niesie za sobą wiele wyzwań. Skoro tak wiele czasu poświęcamy na pracę i dojazdy, nie jest łatwo znaleźć czas na przyrządzenie smacznego posiłku, stąd pojawia się pokusa zjedzenia czegoś na mieście. Można jednak gotować w domu - nie tylko szybko, ale również zdrowo. Z pomocą przychodzą różne przydatne technologie. Bardzo dobrą pomoc dla zapracowanych stanowi szybkowar, umożliwiający gotowanie w szczelnym naczyniu pod wysokim ciśnieniem, co znacząco skraca czas przygotowania każdego dania. Szybkowary znane od wielu lat przeszły ewolucję i obecnie są znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami niż kiedyś. Jak wybrać szybkowar i w jaki sposób z niego korzystać? Zobacz szczegóły poniżej.

Jak działa szybkowar?

Z wyglądu niewiele różni się od zwykłego garnka, a jednak daje zupełnie inne możliwości. Sekretem działania szybkowaru jest bardzo szczelne zamknięcie. Dzięki temu w naczyniu powstaje wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura, co sprawia, że potrawy powstają znacznie szybciej. Dodatkowa zaleta to fakt, że z naczynia praktycznie nie wydobywa się woda, dzięki czemu dania są bardzo soczyste i trudno je przypalić, nawet jeśli nasze umiejętności kulinarne są bardzo wątpliwe.

Aby ugotować potrawę w szybkowarze, wystarczy wlać do niego jedynie 2–3 szklanki wody i zamknąć pokrywę. Kiedy ciśnienie osiągnie maksymalną wartość, z umieszczonego na pokrywce gwizdka ulotni się para wodna, czemu będzie towarzyszył charakterystyczny świst.  Od tego momentu można zacząć odmierzać czas, który potrzebny jest do ugotowania potrawy. Na koniec otwieramy zawór bezpieczeństwa, wypuszczając na zewnątrz całą zgromadzoną parę. Kiedyś szybkowary były po prostu naczyniami na kuchenkę, jak patelnia czy rondel, obecnie funkcjonują także jako samodzielne urządzenia podłączane do prądu przez kabel sieciowy. Takie szybkowary elektryczne często posiadają także wiele dodatkowych funkcji.

Wady i zalety szybkowarów

Największą zaletą jest wspomniana wcześniej szybkość gotowania. Większość produktów przyrządzimy mniej więcej 3 razy szybciej. Na przykład ugotowanie ziemniaków zajmie ok. 8 minut. Szybkość oznacza także oszczędność, ponieważ do przygotowania obiadu zużyjemy mniej energii. Trzecia z największych zalet to zawartość witamin i minerałów z potrawach, która jest większa niż tradycyjnie, ponieważ w procesie gotowania nie ma dostępu tlenu. Największą wadą jest natomiast brak możliwości otwarcia szybkowaru w trakcie gotowania. To może być przeszkodą przynajmniej na początku dla osób, które dotąd gotowały w zwykłych garnkach. Korzystając z szybkowaru, nie mamy możliwości próbowania potrawy w trakcie, a także dodawania przypraw czy innych składników już po zamknięciu urządzenia.

Najważniejsze parametry

Kupując szybkowar, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Im większa, tym dla liczniejszej rodziny uda się przygotowania obiad. Standardowa wielkość zazwyczaj zamyka się w przedziale między 4,5 a 6 litrów. Następnie należy zwrócić uwagę na funkcje. Najczęściej producent przekonuje, że szybkowar potrafi dusić, gotować pod ciśnieniem i podgrzewać. Może mieć także funkcję rozmrażania, a także funkcję gotowania na parze jeśli jest wyposażony w specjalny koszyk przeznaczony właśnie w tym celu. Często jest także opcja wyboru ciśnienia. Na przykład szybkowar SMILE MGS-06 umożliwia wybranie jednej z dwóch opcji – 60 lub 100 kPa.

Jeśli szczególnie ważne dla nas jest bezpieczeństwo dobrze jest wybrać taki szybkowar, który ma najbardziej rozbudowany system zabezpieczeń. W tym miejscu można wskazać  szybkowar TEFAL Secure P25007, w którym system bezpieczeństwa składa się aż z 5 elementów, co sprawia, że przypadkowe wypuszczenie gorącej pary i poparzenie jest praktyczne niemożliwe.

Bez względu na to, czy uwielbiamy spędzać czas w kuchni, czy gotowanie to raczej nielubiany obowiązek, szybkowar na pewno ułatwi pracę i pozwoli zaoszczędzić czas. Dzięki technologii gotowania ciśnieniowego, nie trzeba w ogóle interesować się potrawą i mieszać jej co jakiś czas, ponieważ mamy pewność, że się nie przypali.

Tagi

powrót