Jak wybrać tablet do gier? Krótka charakterystyka

Tablety stały się ostatnio bardzo popularną alternatywą dla laptopów. Są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu niektóre modele można bez problemu schować chociażby do damskiej torebki. Mogą one służyć do pracy, przeglądania stron internetowych, do celów edukacyjnych, jak i do grania.
Tablet LENOVO Yoga Tab 3
Jeśli chcemy kupić tablet do celów głównie rozrywkowych, w tym między innymi do gier flash, powinniśmy wybierać spośród modeli, które są specjalnie do tego przeznaczone. Ważne jest, aby był to model o większej wytrzymałości, z mocniejszym procesorem, który współdziała z lepszą kartą graficzną. Jeśli myślimy o tablecie głównie do gier przeglądarkowych, najlepsza grafika nie jest teoretycznie potrzebna, ważniejszy jest wtedy poziom złożoności obliczeń, które będzie musiał wykonywać procesor. To natomiast przekłada się na tak zawężony wybór do modeli tabletów z górnej półki. Musimy też pamiętać, że granie na tablecie ma być przede wszystkim przyjemnością. Aby tak faktycznie było, urządzenia przeznaczone do gier zostały wyposażone w niestandardowe układy klawiszy, a także dodatkowe akcesoria.
Warto też wiedzieć, że rozwinięciem pojęcia tabletu do gier są: streaming gier i shield tablet. Są to rozwiązania stworzone przez Nvidia, które stanowią oddzielną klasę produktu i tak należy je traktować.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?


Wybierając tablet do grania, trzeba pamiętać, że musi być on przede wszystkim wygodny. I jest to podstawowy wymóg, który musi zostać spełniony. Poza tym istnieje jeszcze wiele, kryteriów, bardzo różnych aspektów użytkowania takiego urządzenia. Podczas wyboru tabletu do gier trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

Wydajny układ graficzny
W przypadku układu graficznego szczególne znaczenie ma jego wydajność, w tym także w 3D. Trzeba tutaj pamiętać, że dobry układ graficzny zawsze wymaga mocnego i wydajnego procesora, a także większej ilości pamięci RAM.

Mocny procesor
Do gier potrzebny jest tablet z procesorem co najmniej 2-rdzeniowym. Jeśli zależy nam na bezproblemowym działaniu wszystkich gier i aplikacji, w tym również tych najbardziej zaawansowanych, musimy wybrać urządzenie wyposażone w procesor przynajmniej 4-rdzeniowy.

Duża pamięć RAM
Aby urządzenie dobrze odtwarzało wszystkie nowe gry, musi posiadać dużo pamięci RAM, 2 gigabajty to w tym przypadku skrajne minimum. Warto o tym pamiętać, gdyż w urządzeniach mobilnych nie mamy możliwości rozbudowania pamięci operacyjnej, tak jak w komputerze stacjonarnym. Warto zatem porozglądać się za topowymi modelami, gdyż wśród nich łatwiej będzie znaleźć model, który będzie radził sobie także z najnowszymi grami również przez dłuższy czas.

Odpowiednia wielkość ekranu
Do gier polecane są przede wszystkim tablety, których ekran ma przekątną co najmniej 8 – 10 cali, ponieważ granie jest znacznie bardziej komfortowe na większym wyświetlaczu. Mimo to trzeba mieć na uwadze fakt, że wiele popularnych gier w wersji mobilnej stworzono z myślą o smartfonach. Przeskalowanie tych gier na większy ekran będzie niestety kłopotliwe, zwłaszcza w kontekście rozmieszczenia wirtualnych przycisków. W sytuacji, gdy nie da się ich skonfigurować, na dużym, 10-calowym, ekranie może pojawić się problem by dosięgnąć je kciukiem, przez co granie może okazać się niekomfortowe. W tym przypadku lepiej sprawdzą się urządzenia z wyświetlaczem 7- lub 8-calowym.

Mocna i wytrzymała bateria
W tablecie przeznaczonym do gier bateria musi być naprawdę mocna, musi wytrzymać 5 – 6 godzin grania. Ponadto, warto się w tym przypadku uzbroić także w dobry powerbank.

Solidna i lekka obudowa
Obudowa tabletu powinna być solidna, ale nie może być przy tym zbyt ciężka. Bardzo ważne jest też, aby spód tabletu pokryty był powłoką z materiału antypoślizgowego. To rozwiązanie zabezpieczy tablet przed przypadkowym wyślizgnięciem się z rąk.

Akcesoria i dodatki
Na rynku dostępne są różne akcesoria i dodatki do tabletów, które sprzedawane są zwykle osobno. Warto zorientować się, jakie są ich ceny oraz co może się nam przydać. Przydatna może okazać się osłona ekranu, która może spełniać również funkcję podstawki i bezprzewodowego padu. Dodatek ten stworzono właśnie po to, by zwiększyć komfort grania.

Ceny tabletów do grania


Szukając tabletu do grania trzeba liczyć się z tym, że nie będzie to „tania zabawka”. Oczywiście można kupić niedrogi tablet, jednak nie będzie to model dobry do grania, gdyż będzie miał niewystarczający wyświetlacz oraz za słaby procesor. Obecnie koszt porządnego tabletu dla graczy wynosi około 1500 złotych, jednak przez stale pojawiające się na rynku coraz nowsze modele, ich ceny mogą zacząć spadać. My natomiast nie możemy zapomnieć, że tablet do gier musi mieć dobre wszystkie wymienione wcześniej parametry. W przeciwnym razie granie zamiast sprawiać nam przyjemność, może stać się po prostu męczące. Kłopotem może być chociażby stale zacinający się obraz.

Podsumowując


  • Ekran tabletu do gier powinien mieć przekątną nie mniejszą niż 8 cali, przy czym zaleca się 9 – 10.
  • Popularniejsza platforma sprzętowa umożliwia nam dostęp do większej liczby gier. W rezultacie lepiej jest wybrać tablet z Androidem lub iOS, niż z systemem Windows.
  • Konieczna jest duża moc procesora zawsze idąca w parze z mocną kartą graficzną.
  • Stopień zaawansowania technicznego tabletów do gier zawsze będzie wiązał się z dość wysoką ceną.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel