Jak wybrać telewizor do gier?

Dawno już minęły czasy, kiedy telewizory służyły wyłącznie do oglądania telewizji. Dziś mają zdecydowanie więcej zastosowań. Za ich pomocą można przeglądać Internet, korzystać z szeregu aplikacji czy wyświetlać zdjęcia. Wielu amatorów gier komputerowych wykorzystuje ekran telewizora, zamiast monitora do grania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dla graczy. Wybór odpowiedniego nie jest więc łatwe. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed zakupem telewizora do gier i przedstawiamy krótki przegląd modeli – od najtańszego do najdroższego.

Samsung Smart TV


Na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Podstawowymi parametrami, które koniecznie trzeba sprawdzić przed kupnem telewizora do grania to:
rozdzielczość ekranu i format HD,
standard HDMI,
przekątna ekranu,
tryb gra,
funkcja Smart TV,
input lag.

Rozdzielczość ekranu to podstawowy parametr wyświetlacza, określający liczbę wyświetlanych pikseli obrazu, format HD informuje o standardzie wyświetlania obrazu wysokiej rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej szczegółowy, widać więcej detali. Aktualnie najlepszym formatem HD jest 4K, czyli Ultra High Definition o rozdzielczości 3840x2160 dpi. Gorszym formatem jest Full HD o rozdzielczości 1920x1080 dpi. Obecnie standardem jest raczej rozdzielczość 4K, choć znajdziemy jeszcze wiele modeli Full HD. W 2020 roku standardem ma być już rozdzielczość 8K, uważana za wystarczającą, gdyż oko człowieka nie jest w stanie dostrzec dalszych różnic.

Standard HDMI to multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości, służący do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo. Obecnie stosowanym w telewizorach przeznaczonych do gier jest standard HDMI 2.0, który wspiera wyświetlanie rozdzielczości 3840x2160 dpi przy 60 klatkach na sekundę. Innym, choć dość rzadko stosowanym, interfejsem jest DisplayPort.

Przekątna ekranu określa rozmiar wyświetlacza telewizora. Im większy ekran, tym większa frajda i jakość grania, dlatego powinna być jak największa, na pewno nie mniejsza niż 40 cali. Każdy telewizor wyposażony jest w szereg funkcji związanych z wyświetlaniem i modyfikowaniem obrazu, dzięki czemu można go dopasować do potrzeb, w tym przypadku gry. Włączenie trybu gra powoduje, że dodatkowe procesy przetwarzania obrazu są wyłączone, by nie generować opóźnień.

Smart TV to funkcja inteligentnej telewizji, zapewniająca dostęp do internetu, korzystanie z aplikacji, serwisów społecznościowych i VOD. Gdy telewizor jest wyposażony w tę funkcję, może służyć jako konsola do prostych mini gier (do grania służy pilot z akcelerometrem). Nowe telewizory Samsunga i Philipsa wyposażone są w platformę Android TV, dzięki czemu można grać w gry dostępne w sklepie Google Play.

Najważniejszy jest input lag
Zasadnicze znaczenie dla graczy ma jednak input lag, czyli opóźnienie sygnału na złączu HDMI. Jest to opóźnienie wyświetlanego obrazu w stosunku do czasu sygnału sterującego obrazem. Dobry telewizor dla gracza powinien mieć niski input lag. Niższy niż 20 ms uznawany jest za świetny, niższy niż 40 ms za dobry, do 70 ms za przeciętny, a powyżej 70 ms za niedostateczny. Producenci telewizorów często nie podają w specyfikacji tego parametru. W sieci jednak bez problemu można znaleźć taką informację.

Przegląd modeli


Poniżej prezentujemy kilka modeli telewizorów dla graczy, od najtańszego, ale całkiem dobrej jakości, do najlepszego i jednocześnie najdroższego.

Najtańszy model to Samsung UE40J5100 (1479 zł). Jego zalety to dość niski input lag (27,7 ms) oraz przyzwoite podświetlenie i odzwierciedlenie kolorów, wady to rozdzielczość Full HD, brak Smart TV i wystarczająca, ale powodująca niedosyt przekątna ekranu – 40 cali. Innym dość tanim modelem jest Philips 40PFH5500 (1819 zł), wyposażony w Android TV, dzięki czemu można grać w mobilne gry, jednak z przeciętnym input lagiem wynoszącym mniej niż 50 ms.

Średnia półka to np. Sony KDL-50W755C (3199 zł) oraz Panasonic TX-50CXM710 (4299 zł). Oba mają przekątną ekranu 50 cali oraz input lag poniżej 40 ms, z tym, że Panasonic ma niższy (38,5 ms) oraz lepszą rozdzielczość (4K). Panasonic ma także lepszy stosunek jakości do ceny i nadaje się pod PS4. W tej grupie znalazł się także Samsung UE50JU6800 (3699 zł), z rozdzielczością 4K, platformą Tizen, ekranem 50 cali z technologią nanokryształów zapewniającą świetny odbiór kolorów. Model ten ma świetny kontrast i równomierne podświetlenie oraz dodatkowo input lag wynoszący 27,1 ms.

Wyższa półka, choć jeszcze nie najwyższa, to np. Samsung UE55JS8500 (6999 zł) z bardzo niskim input lagiem wynoszącym 21 ms oraz zakrzywionym ekranem dającym wrażenie głębi. Model ten wyposażony jest w nanokrystaliczne diody umożliwiające najlepsze odwzorowanie kolorów oraz największą efektywność świetlną. Dzięki tej technologii uzyskuje się bardziej naturalne kolory oraz optymalne kontrast i jasność. Ten telewizor został wręcz stworzony dla graczy.

Całkiem dużo zapłaci się za najsmuklejszy ze wszystkich telewizorów 4K  Sony Bravia KD-65X9005C (14 999 zł) z 65-calowym ekranem o grubości jedynie 5 mm, systemem Precision Colour Mapping optymalizującym barwy w czasie rzeczywistym, technologią Motionflow zapewniającą płynność i ostrość obrazu oraz dobrym input lagiem (35 ms).

Najlepszym z prezentowanych telewizorów dla graczy jest niewątpliwie Samsung UE65JS9500 (19 999 zł) z niskim input lagiem (24,8 ms), 65-calowym zakrzywionym ekranem, rozdzielczością 4K, platformą Tizen. Świetnie odwzorowuje kolory, ma rewelacyjny kontrast, pełne podświetlenie, a do tego piękny design. To spełnienie marzeń każdego gracza.

Podane w artykule kwoty są cenami z dn. 7.03.2016 r. Kwoty mogą ulec zmianie.

powrót