Jak wybrać wyciskarkę do owoców?

Samodzielne tworzenie soków owocowych i koktajli to sposób na zdrowe napoje pełne witamin - bez konieczności kupowania w sklepie, zbędnych opakowań i konserwantów.


Czym różni się wyciskarka wolnoobrotowa od sokowirówki?


Ja sama nazwa wskazuje, wyciskarka pracuje bardzo wolno. Na przykład w modelu Sam Cook, mechanizm miażdżąco-wyciskający obraca się tylko 33 razy na minutę. Dzięki temu, możemy pozyskać średnio dwa razy więcej soku z owoców i warzyw, niż ma to miejsce w standardowej sokowirówce. Oprócz tego, wyciskane w ten sposób soki są mało napowietrzone, a zawarte w nich składniki nie ulegają podgrzaniu. Warto także docenić, że takie urządzenia pracują zdecydowanie ciszej od tych o szybkich obrotach. 


Konstrukcja wyciskarki a czyszczenie


Najczęstszy mechanizm to taki, w którym sok z miażdżonych owoców przedostaje się przez sito. Zastosowanie odpowiednio sita z mniejszymi lub większymi oczkami pozwala na pozyskanie soku bardziej lub mniej klarownego. Jest jednak ciekawa alternatywa. To konstrukcja bez sitka, zapewniająca ciągły strumień soku, trafiający bezpośrednio do szklanki. Sok przechodzi jedynie przez filtr, który usuwa niechciane cząstki. Czyszczenie filtra jest proste i nie wymaga użycia żadnych szczotek. Takie rozwiązanie znajdziemy, kupując wyciskarkę PHILIPS HR1947/30 Avance Collection. Oprócz tego. na bezproblemowe utrzymanie urządzenia w czystości, wpływa możliwość łatwego składania i rozkładania oraz mycia poszczególnych elementów pod bieżącą wodą.

 


Można także znaleźć na rynku sprzęt z funkcją autooczyszczenia. Najlepszy przykład to TEFAL ZC420E38 JUI JUICE and CLEAN. Jeśli z urządzenia będziemy korzystać często, dobrze wybrać takie, które będzie się łatwo i wygodnie czyścić. 

Co można włożyć do wyciskarki?


Do wyciskarki mogą trafić naturalnie cytrusy czy jabłka, a także wszystkie miękkie owoce, które z łatwością rozdrobnimy też w blenderze. Bardziej zaawansowane modele radzą sobie także z wieloma warzywami oraz twardymi owocami z dużą zawartością skrobi - jak mango czy awokado. Następna kategoria to zioła i zielenina o dużej zawartości włókien. Do koktajlu można zawsze dodać zieloną pszenicę albo szpinak. Ciekawą opcją wydaje się także możliwość przygotowania własnego mleka migdałowego. Im więcej różnorodności potrzebujemy, tym bardziej zaawansowany model wyciskarki będzie potrzebny.


Ile kosztuje wyciskarka?


Wyciskarka KALORIK FE1001 o mocy 200W kosztuje niewiele ponad 200 zł. Inne modele potrafią jednak kosztować trzy albo nawet czterokrotnie więcej.


Co jeszcze wziąć pod uwagę?


To co, może przekonać, to oprócz samych technologii także inspiracje i pomysły, które dostarcza producent razem ze swoim sprzętem. Często razem z zakupem dostajemy książkę z ciekawymi przepisami. Philips idzie rok dalej, oferując dedykowaną aplikację, pozwalającą śledzić codzienne spożycie witamin i mikroelementów. Appka oferuje także inteligentną listę zakupów, a także ułatwia realizowanie konkretnych celów i wyzwań związanych ze zdrowiem całej rodziny.

Wyciskarka do owoców i warzyw to przydatny sprzęt, o którym warto pomyśleć jeśli chcemy żyć zdrowiej i bardziej świadomie. Chociaż cena może się wydawać na pierwszy rzut oka wygórowana, sprzęt z czasem się zwróci, bo jednak własne napoje przygotowane w domu są lepsze od wyciskanych soków zamawianych na mieście.


powrót