MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wyczyścić klawiaturę – w laptopie i zwykłą?

Jak wyczyścić klawiaturę? Jeśli często korzystamy z komputera, warto się nad tym zastanowić. Brudne klawisze to nie tylko kwestia estetyki. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że klawiatura komputerowa to także siedlisko bakterii i wirusów! Dlatego powierzchnia powinna być regularnie czyszczona. Ale jak to zrobić? Zobacz skuteczne i bezpieczne sposoby.


Jak czyścić klawiaturę? Najlepsze sposoby


Aby mieć pewność, że klawiatura będzie czysta, a samo czyszczenie nie sprawi kłopotów, należy szukać metod, które:


  • nie narażą sprzętu na zniszczenie (na przykład zalanie wodą),
  • nie zniszczą oznaczeń na klawiszach,
  • są łatwe i szybkie,
  • można z nich korzystać bez kosztownych zakupów.


Jak czyścić klawiaturę?


Zanim przystąpimy do czyszczenia, należy pamiętać o tym, że sprzęt powinien być wyłączony. Jeśli planujemy czyszczenie klawiatury laptopa, odłączony powinien być kabel zasilający. Warto też wykonywać czynności w odpowiednim miejscu – nad koszem na śmieci. W końcu przeniesienie wszystkich brudów spomiędzy klawiszy na przykład na stół w jadalni albo na pościelone łóżko to nie będzie najlepszy pomysł!


Jeśli jesteśmy już odpowiednio przygotowani, można wybrać jeden z kilku sposobów w zależności od rodzaju zabrudzeń.


  • Czyszczenie na sucho szmatką z mikrofibry – bezpieczna i skuteczna metoda w przypadku chęci pozbycia się kurzu i innych drobnych zabrudzeń.


  • Czyszczenie na mokro za pomocą chusteczek nawilżanych – tym sposobem usuniemy nie tylko kurz, ale także inne zabrudzenia z powierzchni klawiszy i przestrzeni pomiędzy nimi. W tym, celu używa się specjalnych produktów, takich jak chusteczki do czyszczenia plastiku ISY ICL-6350. Lecz jeśli nie mamy czegoś takiego pod ręką, jako alternatywy można użyć także nawilżanych chusteczek przeznaczonych dla dzieci.


  • Sprężone powietrze – to najlepsze wyjście, jeśli mamy do czynienia z uporczywym brudem w trudno dostępnych miejscach. Gaz pod ciśnieniem wymiata wszystkie zanieczyszczenia, nawet jeśli siedzą naprawdę głęboko. Korzystając z gazu, warto jednak pamiętać o tym, żeby kierować strumień po odpowiednim kątem. W końcu chodzi o to, żeby brud wydostał się na zewnątrz, a nie został wciśnięty głębiej do środka! Sprężony gaz do czyszczenia można kupić za mniej niż 30 zł.


  • Jest także opcja z użyciem domowych metod bez dodatkowych kosztów. Powietrze w puszce może zastąpić… suszarka do włosów. Jeśli zastosujemy zimny nawiew o odpowiedniej sile, także jesteśmy w stanie osiągnąć czasami satysfakcjonujące efekty.


  • Rozkręcenie klawiatury na części – najbardziej czasochłonne i zarazem ryzykowne rozwiązanie. Każdy klawisz można wyszorować w misce z wodą i płynem do mycia naczyń po uprzednim odczepieniu. Rzecz w tym, żeby potrafić z powrotem umieścić go na miejscu! W tym celu nie tylko musimy znać dokładny rozkład przycisków, ale również rozumieć mechanizm mocowania.


To najpopularniejsze metody, ale nie jedyne. Niektórzy stosują także specjalną masę plastyczną podobną do plasteliny, do której przyklejają się okruchy. Można take wykorzystać te rzeczy, które mamy na co dzień w biurze – samoprzylepnych karteczek albo taśmy klejącej. Te prowizoryczne metody trudno jednak uznać za godne polecenia.Czy klawiaturę zawsze czyści się tak samo?


Oczywiście, że nie. Poziom wyzwania zależy od wielu czynników – materiału, z jakiego została wykonana klawiatura, skoku przycisków, stopnia i rodzaju zabrudzeń. Dlatego warto wypróbować więcej niż jeden sposób, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.


Na pewno dobrze jest wiedzieć, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie czy komputerze stacjonarnym, i regularnie to robić. Dobrze konserwowany sprzęt na pewno odwdzięczy się długim, niezawodnym działaniem, a praca z czystą klawiaturą będzie zdecydowanie przyjemniejsza.


Zobacz więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić? Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić?

Dlatego warto znać kategorie kabli sieciowych i istotne parametry, jakie opisują konkretny produkt.

Więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest? Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?

Więcej

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze? Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 

Więcej

Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego? Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Więcej

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021 Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Więcej

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze? Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?

Więcej

Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura? Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?

Więcej

Jakie etui na tablet lub czytnik ebooków? Jakie etui na tablet lub czytnik ebooków?

Kupno konkretnego modelu tabletu albo czytnika wiąże się zazwyczaj z dokupieniem etui. A jak konkretnie model wybrać? Poznaj wszystkie możliwości, zanim rozpoczniesz poszukiwania!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]