Jak wyczyścić klawiaturę – w laptopie i zwykłą?

Jak wyczyścić klawiaturę? Jeśli często korzystamy z komputera, warto się nad tym zastanowić. Brudne klawisze to nie tylko kwestia estetyki. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że klawiatura komputerowa to także siedlisko bakterii i wirusów! Dlatego powierzchnia powinna być regularnie czyszczona. Ale jak to zrobić? Zobacz skuteczne i bezpieczne sposoby.


Jak czyścić klawiaturę? Najlepsze sposoby


Aby mieć pewność, że klawiatura będzie czysta, a samo czyszczenie nie sprawi kłopotów, należy szukać metod, które:


  • nie narażą sprzętu na zniszczenie (na przykład zalanie wodą),
  • nie zniszczą oznaczeń na klawiszach,
  • są łatwe i szybkie,
  • można z nich korzystać bez kosztownych zakupów.


Jak czyścić klawiaturę?


Zanim przystąpimy do czyszczenia, należy pamiętać o tym, że sprzęt powinien być wyłączony. Jeśli planujemy czyszczenie klawiatury laptopa, odłączony powinien być kabel zasilający. Warto też wykonywać czynności w odpowiednim miejscu – nad koszem na śmieci. W końcu przeniesienie wszystkich brudów spomiędzy klawiszy na przykład na stół w jadalni albo na pościelone łóżko to nie będzie najlepszy pomysł!


Jeśli jesteśmy już odpowiednio przygotowani, można wybrać jeden z kilku sposobów w zależności od rodzaju zabrudzeń.


  • Czyszczenie na sucho szmatką z mikrofibry – bezpieczna i skuteczna metoda w przypadku chęci pozbycia się kurzu i innych drobnych zabrudzeń.


  • Czyszczenie na mokro za pomocą chusteczek nawilżanych – tym sposobem usuniemy nie tylko kurz, ale także inne zabrudzenia z powierzchni klawiszy i przestrzeni pomiędzy nimi. W tym, celu używa się specjalnych produktów, takich jak chusteczki do czyszczenia plastiku ISY ICL-6350. Lecz jeśli nie mamy czegoś takiego pod ręką, jako alternatywy można użyć także nawilżanych chusteczek przeznaczonych dla dzieci.


  • Sprężone powietrze – to najlepsze wyjście, jeśli mamy do czynienia z uporczywym brudem w trudno dostępnych miejscach. Gaz pod ciśnieniem wymiata wszystkie zanieczyszczenia, nawet jeśli siedzą naprawdę głęboko. Korzystając z gazu, warto jednak pamiętać o tym, żeby kierować strumień po odpowiednim kątem. W końcu chodzi o to, żeby brud wydostał się na zewnątrz, a nie został wciśnięty głębiej do środka! Sprężony gaz do czyszczenia można kupić za mniej niż 30 zł.


  • Jest także opcja z użyciem domowych metod bez dodatkowych kosztów. Powietrze w puszce może zastąpić… suszarka do włosów. Jeśli zastosujemy zimny nawiew o odpowiedniej sile, także jesteśmy w stanie osiągnąć czasami satysfakcjonujące efekty.


  • Rozkręcenie klawiatury na części – najbardziej czasochłonne i zarazem ryzykowne rozwiązanie. Każdy klawisz można wyszorować w misce z wodą i płynem do mycia naczyń po uprzednim odczepieniu. Rzecz w tym, żeby potrafić z powrotem umieścić go na miejscu! W tym celu nie tylko musimy znać dokładny rozkład przycisków, ale również rozumieć mechanizm mocowania.


To najpopularniejsze metody, ale nie jedyne. Niektórzy stosują także specjalną masę plastyczną podobną do plasteliny, do której przyklejają się okruchy. Można take wykorzystać te rzeczy, które mamy na co dzień w biurze – samoprzylepnych karteczek albo taśmy klejącej. Te prowizoryczne metody trudno jednak uznać za godne polecenia.Czy klawiaturę zawsze czyści się tak samo?


Oczywiście, że nie. Poziom wyzwania zależy od wielu czynników – materiału, z jakiego została wykonana klawiatura, skoku przycisków, stopnia i rodzaju zabrudzeń. Dlatego warto wypróbować więcej niż jeden sposób, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.


Na pewno dobrze jest wiedzieć, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie czy komputerze stacjonarnym, i regularnie to robić. Dobrze konserwowany sprzęt na pewno odwdzięczy się długim, niezawodnym działaniem, a praca z czystą klawiaturą będzie zdecydowanie przyjemniejsza.


Zobacz więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera? Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera?

Zastanawiasz się, jaka płyta główna będzie odpowiednia do komputera? To ważna decyzja, ponieważ rodzaj płyty głównej będzie decydować o możliwościach rozbudowy posiadanego zestawu.

Więcej

Ranking dysków HDD 2021 – jaki wybrać? Ranking dysków HDD 2021 – jaki wybrać?

Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się, jaki dysk HDD do komputera kupić?

Więcej

Jaką kartę dźwiękową zewnętrzną wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaką kartę dźwiękową zewnętrzną wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaka karta dźwiękowa będzie potrzebna do odtwarzania muzyki dobrej jakości? Warto sobie zadać to pytanie, zanim dokonamy zakupu.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić? Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić?

Dlatego warto znać kategorie kabli sieciowych i istotne parametry, jakie opisują konkretny produkt.

Więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest? Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel