Jak wyczyścić maszynkę do golenia?

Zamiana golarki manualnej na elektryczną to na pewno duży komfort dla każdego mężczyzny. Elektryczna maszynka jest wygodna, łatwa w obsłudze i umożliwia skuteczną regulację zarostu także w sytuacji, gdy nie chcemy golić się na gładko. Warto jednak pamiętać o tym, że jak każde urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji. Utrzymanie golarki (zarówno takiej z trymerem, jak i bez) w czystości zapewni jej długie i niezawodne działanie. Jak czyścić elektryczną maszynkę do golenia, żeby służyła nam jak najdłużej? Zobacz nasz poradnik.

To, jak długo można cieszyć się z działania golarki, zależy od wielu czynników. Warto tu wymienić:

 • jakość wykonania,
 • rodzaj zastosowanych materiałów (zwłaszcza ostrzy!),
 • częstotliwość korzystania z maszynki.

Niemniej jednak nawet najlepszy sprzęt nie może być całkowicie bezawaryjny, jeśli nie będziemy o niego dbać. Chcąc przedłużyć żywotność golarki elektrycznej, warto pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących tego, jak wyczyścić maszynkę do golenia.


Jak czyścić maszynkę do golenia?


Regularne czyszczenie golarki elektrycznej


Usuwanie resztek zarostu z maszynki powinno się odbywać za każdym razem po skończonym goleniu. Jak jednak czyścić taką maszynkę do golenia? Każdy producent sam proponuje najlepszy według siebie sposób dopasowany do konkretnego modelu i zazwyczaj załącza w zestawie z golarką odpowiednie akcesoria. Golarkę po skończonej pracy można zatem umyć:


 • szczoteczką,
 • pędzelkiem,
 • pod strumieniem bieżącej wody.


Ten ostatni sposób jest najwygodniejszy i dotyczy maszynek pracujących i na sucho, i na mokro. Warto jednak zachować ostrożność. Sam fakt, że ostrza maszynki można szybko spłukać, nie oznacza, że sprzęt jest całkowicie wodoodporny. Kontakt z wilgocią powinien być zatem jak najmniejszy. Niektórzy zalecają także używanie specjalnych sprejów do czyszczenia golarki.


Jak wymienić ostrze w maszynce do golenia?


Wśród akcesoriów do golenia szczególnie ważne są ostrza, jakie posiadają maszynki elektryczne, zwłaszcza jeśli używa się ich często. Zużywają się i po pewnym czasie nie są już tak ostre jak w dniu zakupu. Jak często powinno się wymienić ostrza? Najlepiej robić to raz na 6 miesięcy. Jak wymienić ostrze w maszynce do golenia?


 • Najpierw trzeba sprawdzić dokładną nazwę posiadanego modelu – na przykład patrząc na pudełko od urządzenia. Znając model, możemy kupić części w sklepie internetowym albo autoryzowanym serwisie producenta.
 • Co dalej? Należy zdjąć zużytą folię, naciskając przycisk zwalniający, jeśli golarka go posiada, lub po prostu pociągając za folię.
 • Później obracamy blok noży tnących o 90 stopni i wyciągamy go. Najlepiej trzymać za końce, aby nie dotknąć ostrzy.
 • Żeby założyć nowe części, powtarzamy te same czynności w odwrotnej kolejności.
 • W przypadku modeli z kasetą wymiana jest łatwiejsza, bo folię i blok noży tnących wyjmuje się jako jedną część.


Nie używaj pianki, żelu i innych produktów łagodzących podczas golenia


Wszelkie substancje oleiste sprawiają, że włosy przyklejają się do ostrza. Przez to trudniej je usunąć. Co więcej, żel lub pianka zwiększają wagę ostrza i stanowią dodatkowe obciążenie dla silnika. Dlatego najlepiej golić się bez użycia kosmetyków, a odpowiedni środek łagodzący zastosować już po goleniu i wyczyszczeniu maszynki.Ładowanie baterii w golarce elektrycznej – tylko, gdy to konieczne!


Wiemy już, jak wyczyścić elektryczną maszynkę do golenia, ale istotne jest też jej odpowiednie naładowanie. Jeśli wybierasz maszynkę z zasilaniem akumulatorowym, pamiętaj o tym że bateria w tym urządzeniu jest równie ważna jak ostrza i o nią też należy zadbać. To, co baterii szkodzi najbardziej, to zbyt częste ładowanie, wtedy gdy poziom żywotności jest wysoki. Może to doprowadzić do przegrzania urządzenia, ale również do stopniowego skracania czasu pracy na pełnym ładowaniu. Ogniwa zużywają się tutaj z czasem – analogicznie jak w laptopach czy smartfonach. Warto więc zmniejszyć liczbę cykli ładowania, podłączając sprzęt do prądu tylko wtedy, gdy poziom spadnie do zera. Nie warto zostawiać urządzenia w etui ładującym na wiele godzin. Lepiej sprawdzić, kiedy bateria osiągnie 100%, i wtedy wyjąć golarkę z bazy do ładowania.


Golenie bez bólu, zacięć i podrażnień skóry to wielki komfort, jaki zapewnia tylko maszynka elektryczna. Jednak żeby cieszyć się jej długim działaniem, trzeba wiedzieć, jak czyścić maszynkę do golenia. Mamy nadzieję, że powyższe porady będą pomocne i szybka wymiana sprzętu z powodu niedostatecznej konserwacji nie będzie koniecznością.


Golarki samoczyszczące – jak to działa?


Jeśli spodziewamy się, że nie znajdziemy ani czasu, ani ochoty na to, aby czyścić regularnie maszynkę, jest też alternatywna propozycja. Niektórzy producenci oferują nowoczesne urządzenia, które czyszczą się automatycznie! Mowa tu o urządzeniach z wyższej półki, takich jak BRAUN SHAVER 9390cc SILV

Załączona w zestawie baza Clean&Charge automatycznie wybiera program czyszczenia. Dotykając jednego przycisku, możemy uruchomić ładowanie, higieniczne czyszczenie, smarowanie i suszenie.


Przeczytaj więcej

Patelnia grillowa – co to jest?

Patelnia grillowa – co to jest?

Dla każdego, kto lubi grillować potrawy przez cały rok, z pewnością świetnym wyborem będzie patelnia grillowa. Ranking najlepszych modeli ułatwi dokonanie właściwego zakupu, z którego będzie można korzystać przez długie lata.
Patelnie tytanowe – ranking 5 dobrych modeli

Patelnie tytanowe – ranking 5 dobrych modeli

Interesuje Cię ranking patelni tytanowych? A może nie masz pewności, czy powłoka z tytanu jest odpowiednio trwała i rozważasz także inne opcje? Jeśli szukasz dobrej patelni do swojej kuchni, z pewnością nasz poradnik Ci się przyda!
Najlepsze patelnie granitowe – ranking. Jaką kupić?

Najlepsze patelnie granitowe – ranking. Jaką kupić?

Chcesz wiedzieć, jaka patelnia granitowa będzie najlepsza i jak granit wypada na tle innych materiałów? Zobacz.
Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.
Jaki opiekacz do kanapek kupić? Ranking 2021

Jaki opiekacz do kanapek kupić? Ranking 2021

Myślisz, jaki opiekacz do kanapek będzie odpowiedni? Warto wybrać solidny model, który posłuży przez długi czas i pozwoli cieszyć się ze smacznych przekąsek na ciepło.
Jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać? Ranking

Jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać? Ranking

Jaki bidon dla dziecka więc wybrać? Zobacz nasz ranking kubków termicznych!
Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop? Obrotowy, płaski, a może parowy? W tym artykule przedstawimy porady, jak wybrać najlepszy mop obrotowy!
Zgrzewarka próżniowa – ranking 2021. Co to i jak działa?

Zgrzewarka próżniowa – ranking 2021. Co to i jak działa?

Zgrzewarka próżniowa – co to jest i dlaczego przyda się w kuchni? Zobaczcie też, jaką pakowarkę próżniową wart kupić!
Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?

Ranking wyciskarek do cytrusów – jaką wybrać?

Interesuje Cię ranking wyciskarek do cytrusów? Podpowiemy, jaki model warto kupić.
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 

powrót