Jak wyczyścić maszynkę do golenia?

Zamiana golarki manualnej na elektryczną to na pewno duży komfort dla każdego mężczyzny. Elektryczna maszynka jest wygodna, łatwa w obsłudze i umożliwia skuteczną regulację zarostu także w sytuacji, gdy nie chcemy golić się na gładko. Warto jednak pamiętać o tym, że jak każde urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji. Utrzymanie golarki (zarówno takiej z trymerem, jak i bez) w czystości zapewni jej długie i niezawodne działanie. Jak czyścić elektryczną maszynkę do golenia, żeby służyła nam jak najdłużej? Zobacz nasz poradnik.

To, jak długo można cieszyć się z działania golarki, zależy od wielu czynników. Warto tu wymienić:

 • jakość wykonania,
 • rodzaj zastosowanych materiałów (zwłaszcza ostrzy!),
 • częstotliwość korzystania z maszynki.

Niemniej jednak nawet najlepszy sprzęt nie może być całkowicie bezawaryjny, jeśli nie będziemy o niego dbać. Chcąc przedłużyć żywotność golarki elektrycznej, warto pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących tego, jak wyczyścić maszynkę do golenia.


Jak czyścić maszynkę do golenia?


Regularne czyszczenie golarki elektrycznej


Usuwanie resztek zarostu z maszynki powinno się odbywać za każdym razem po skończonym goleniu. Jak jednak czyścić taką maszynkę do golenia? Każdy producent sam proponuje najlepszy według siebie sposób dopasowany do konkretnego modelu i zazwyczaj załącza w zestawie z golarką odpowiednie akcesoria. Golarkę po skończonej pracy można zatem umyć:


 • szczoteczką,
 • pędzelkiem,
 • pod strumieniem bieżącej wody.


Ten ostatni sposób jest najwygodniejszy i dotyczy maszynek pracujących i na sucho, i na mokro. Warto jednak zachować ostrożność. Sam fakt, że ostrza maszynki można szybko spłukać, nie oznacza, że sprzęt jest całkowicie wodoodporny. Kontakt z wilgocią powinien być zatem jak najmniejszy. Niektórzy zalecają także używanie specjalnych sprejów do czyszczenia golarki.


Jak wymienić ostrze w maszynce do golenia?


Wśród akcesoriów do golenia szczególnie ważne są ostrza, jakie posiadają maszynki elektryczne, zwłaszcza jeśli używa się ich często. Zużywają się i po pewnym czasie nie są już tak ostre jak w dniu zakupu. Jak często powinno się wymienić ostrza? Najlepiej robić to raz na 6 miesięcy. Jak wymienić ostrze w maszynce do golenia?


 • Najpierw trzeba sprawdzić dokładną nazwę posiadanego modelu – na przykład patrząc na pudełko od urządzenia. Znając model, możemy kupić części w sklepie internetowym albo autoryzowanym serwisie producenta.
 • Co dalej? Należy zdjąć zużytą folię, naciskając przycisk zwalniający, jeśli golarka go posiada, lub po prostu pociągając za folię.
 • Później obracamy blok noży tnących o 90 stopni i wyciągamy go. Najlepiej trzymać za końce, aby nie dotknąć ostrzy.
 • Żeby założyć nowe części, powtarzamy te same czynności w odwrotnej kolejności.
 • W przypadku modeli z kasetą wymiana jest łatwiejsza, bo folię i blok noży tnących wyjmuje się jako jedną część.


Nie używaj pianki, żelu i innych produktów łagodzących podczas golenia


Wszelkie substancje oleiste sprawiają, że włosy przyklejają się do ostrza. Przez to trudniej je usunąć. Co więcej, żel lub pianka zwiększają wagę ostrza i stanowią dodatkowe obciążenie dla silnika. Dlatego najlepiej golić się bez użycia kosmetyków, a odpowiedni środek łagodzący zastosować już po goleniu i wyczyszczeniu maszynki.Ładowanie baterii w golarce elektrycznej – tylko, gdy to konieczne!


Wiemy już, jak wyczyścić elektryczną maszynkę do golenia, ale istotne jest też jej odpowiednie naładowanie. Jeśli wybierasz maszynkę z zasilaniem akumulatorowym, pamiętaj o tym że bateria w tym urządzeniu jest równie ważna jak ostrza i o nią też należy zadbać. To, co baterii szkodzi najbardziej, to zbyt częste ładowanie, wtedy gdy poziom żywotności jest wysoki. Może to doprowadzić do przegrzania urządzenia, ale również do stopniowego skracania czasu pracy na pełnym ładowaniu. Ogniwa zużywają się tutaj z czasem – analogicznie jak w laptopach czy smartfonach. Warto więc zmniejszyć liczbę cykli ładowania, podłączając sprzęt do prądu tylko wtedy, gdy poziom spadnie do zera. Nie warto zostawiać urządzenia w etui ładującym na wiele godzin. Lepiej sprawdzić, kiedy bateria osiągnie 100%, i wtedy wyjąć golarkę z bazy do ładowania.


Golenie bez bólu, zacięć i podrażnień skóry to wielki komfort, jaki zapewnia tylko maszynka elektryczna. Jednak żeby cieszyć się jej długim działaniem, trzeba wiedzieć, jak czyścić maszynkę do golenia. Mamy nadzieję, że powyższe porady będą pomocne i szybka wymiana sprzętu z powodu niedostatecznej konserwacji nie będzie koniecznością.


Golarki samoczyszczące – jak to działa?


Jeśli spodziewamy się, że nie znajdziemy ani czasu, ani ochoty na to, aby czyścić regularnie maszynkę, jest też alternatywna propozycja. Niektórzy producenci oferują nowoczesne urządzenia, które czyszczą się automatycznie! Mowa tu o urządzeniach z wyższej półki, takich jak BRAUN SHAVER 9390cc SILV

Załączona w zestawie baza Clean&Charge automatycznie wybiera program czyszczenia. Dotykając jednego przycisku, możemy uruchomić ładowanie, higieniczne czyszczenie, smarowanie i suszenie.


Przeczytaj więcej

Elektroniczna szatkownica do warzyw – ranking TOP 4

Elektroniczna szatkownica do warzyw – ranking TOP 4

Wiele osób, które samodzielnie gotują, z pewnością doceni zalety takiego urządzenia jak szatkownica do warzyw. Ranking modeli będzie wskazówką dla każdego, kto chce kupić lepszy sprzęt niż ten, którego używa w tej chwili.
Ciśnieniomierze naramianne i nadgarstkowe – ranking 2021. Jaki kupić?

Ciśnieniomierze naramianne i nadgarstkowe – ranking 2021. Jaki kupić?

Który ciśnieniomierz wybrać- naramienny czy nadgarstkowy? Zobacz nasz ranking!
Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców w piekarniku i suszarce – jak to robić?

Suszenie owoców, czy to w piekarniku, czy w suszarce, to doskonały sposób na to, żeby mieć smaczną i przede wszystkim zdrową przekąskę. Podpowiadamy jak najlepiej wysuszyć owoce. 
Ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Jaki wybrać?

Ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Jaki wybrać?

Na jaki model ekspresu się zdecydować? Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy w tym rankingu ekspresów do kawy do 3000 zł.
Jaki ekspres kolbowy wybrać? Ranking 2021

Jaki ekspres kolbowy wybrać? Ranking 2021

Jeśli chcesz mieć w domu kawę jak od baristy, warto zastanowić się, jaki ekspres kolbowy to umożliwi. Sprawdź nasz ranking ekspresów kolbowych 2021.
Ranking lokówek 2021 – jaką wybrać?

Ranking lokówek 2021 – jaką wybrać?

Fryzura to jeden z najważniejszych elementów stylizacji. A żeby efekty były zadowalające, lokówkę warto wybrać starannie. Ranking lokówek na pewno pomoże wybrać odpowiednie urządzenie do kręcenia loków.
Prostownica Remington – która jest najlepsza? Ranking topowych modeli

Prostownica Remington – która jest najlepsza? Ranking topowych modeli

Jaki model prostownicy marki Remington warto wybrać i dlaczego? Przyjrzeliśmy się wybranym prostownicom, tworząc nasz ranking.
Najlepszy termometr elektroniczny – ranking 2021

Najlepszy termometr elektroniczny – ranking 2021

Dobry termometr elektroniczny bezdotykowy przydaje się w każdym domu, ponieważ podwyższona temperatura to jeden z podstawowych objawów chorobowych. Jaki jednak dobry termometr elektroniczny wybrać?
Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Którą wybrać?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, planując zakup. Oczywiście, za tą pierwszą opcją przemawia chęć jedzenia zdrowszych potraw. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie działa frytkownica beztłuszczowa, i wtedy świadomie dokonywać wyboru między obiema opcjami.
Jaki ekspres do kawy do 2500 zł? Ranking na 2021 rok

Jaki ekspres do kawy do 2500 zł? Ranking na 2021 rok

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez pysznej aromatycznej kawy. Jaki ekspres do kawy do 2500 zł spełni oczekiwania wymagających kawoszy? Zobacz nasz ranking na 2020 rok, żeby wybrać idealny model.

powrót