Jak z pomocą technologii zadbać o zdrowie i kondycję?

Bardzo często okazuje się, że popularne stereotypy tak naprawdę nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Mogłoby się wydawać, że miłośnicy nowych technologii, powinni być mniej sprawni i zadbani niż ich koledzy, którzy stronią od nowoczesnych gadżetów. Okazuje, że wcale tak nie jest. Technologia wcale nie musi odciągać od zdrowego trybu życia, sportu i aktywności poza kolorowym ekranem. Technologiczne gadżety to często doskonały sprzymierzeniec w mozolnej walce o poprawę swojej sylwetki, utrzymanie zdrowej diety albo zadbanie o ładną cerę.


Trening pod kontrolą


Gdy tylko na smartfony pojawiły się aplikacje sportowe, szczególnie biegacze oszaleli na ich punkcie. Możliwość wglądu w swoje wyniki, ale także dzielnie się nimi w mediach społecznościowych, to prawdziwy przełom, który w ogromnej mierze przyczynił się do tego, że trening znów zacząć był modny i na czasie. Problem pojawił się, gdy smartfony zaczęły osiągać coraz większe gabaryty, a ich baterie coraz słabsze możliwości. Jednak korzystanie z GPS, który rejestruje trasę, technologii Bluetooth, która zapewnia łączność ze słuchawkami, aplikacji sportowej, a na dodatek jeszcze odbieranie SMS-ów i połączeń, to za dużo szczęścia, nie wspominając już o tym, że podczas, gdy dzieją się te wszystkie rzeczy, my mamy biec i regulować tempo oraz oddech! Wszechstronność smartfonów stała się problemem, stąd obecność dedykowanych urządzeń treningowych, które ze swoich podstawowych zadań wywiążą się lepiej niż wielofunkcyjny telefon.

Prostym urządzeniem do kontrolowania aktywności fizycznej jest opaska sportowa. Tak zwany smartband zawsze kontroluje nasze zachowania i zachęca do większej aktywności – krótko mówiąc, domaga się od nas ruchu w sytuacji, gdy mamy go za mało – na przykład siedząc kilka godzin przy biurku. W zależności od modelu, opaski potrafią wyznaczać nam cele i monitorować ich realizację, zapisywać, planować i udostępniać postępy, liczyć kroki, spalone kalorie, godziny snu. A po sparowaniu opaski ze smartfonem, otrzymuje także powiadomienia o nadchodzących połączeniach czy wiadomościach, bez konieczności patrzenia na telefon. Prostą opaskę, taką jak smartband HUAWEI Band A1 albo GARMIN Vivofit, można mieć już za około 200 zł.

Znacznie większe różnice w cenie znajdziemy wśród zegarków sportowych. Smartwatch to często urządzenie dużo bardziej wyrafinowane od opaski. O ile te drugie to często proste urządzenia, umieszczone na gumowym pasku, tak zegarki bardzo często wykonane są z materiałów najwyższej jakości i mimo, że to produkt technologiczny, często pod względem wyglądu i jakości mogą spokojnie konkurować z tradycyjnym czasomierzami wiodących firm. Często też dostępne funkcje i sposób nawigacji są bardziej zaawansowane. Przykładem może być Samsung Gear S3, w którym sterowanie odbywa się poprzez przekręcanie pierścienia wokół tarczy zegara. Poza tym, wspomniany smartwatch ma także wbudowany głośnik, pozwalający odsłuchiwać nagrane wiadomości głosowe! Zatem nie tylko odczytamy powiadomienie, że jest nowa wiadomość, ale też będziemy mogli ją od razu usłyszeć, nie dotykając smartfona. Smartwatch wysokiej klasy cechuje się zazwyczaj także ekranem o wysokiej rozdzielczości, odpornością na wodę i kurz, a także licznymi dodatkowymi funkcjami. Wśród nich, znajdziemy takie, jak pomiar pulsu, ale także kalendarz, kalkulator, lokalizator, odtwarzacz muzyczny itd.

Czy ze smartwachem albo opaską ćwiczy się lepiej? Tego nie można powiedzieć, ale na pewno ćwiczy się przyjemniej i bardziej świadomie!Waga prawdę Ci powie


Jak najlepiej ocenić efekty swojego treningu i stosowanej diety? Prawdziwa weryfikacja następuje wtedy, gdy stajemy na wadze. Przybyło nam kilogramów, ubyło, a może waga pozostaje bez zmian? Tylko te trzy możliwości? Nic bardziej mylnego!

Nowoczesne wagi potrafią przekazywać o wiele więcej przydatnych informacji, które mogą być kluczowe dla naszego dalszego postępowania. Na przykład, waga BEURER BF 800 oferuje nam obliczanie wskaźnika BMI, pomiar tkanki kostnej, pomiar tkanki mięśniowej, pomiar tkanki tłuszczowej oraz pomiar zawartości wody w organizmie. Żeby było ciekawej, możemy śledzić jak zmieniają się te parametry nie u jednej, a u kilku osób, które założą swój profil.

Ciekawe możliwości zapewnia też waga SOEHNLE Food Control Easy 66130. Z tym urządzeniem, możemy liczyć na wskazanie wartości wapnia, węglowodanów, białka, cholesterolu, błonnika, tłuszczu.

Okazuje się, że żeby śledzić wymierne efekty treningów, nie trzeba koniecznie czekać w kolejce na badania.Pora na masaż


Masaż często przynosi ukojenie po długim wysiłku i bywa traktowany w kategoriach nagrody za ciężką walkę na treningu. Niestety, tak się składa, że nie zawsze znajdziemy w pobliżu osobę, która zechce i będzie potrafiła wykonać masaż w odpowiedni sposób. Na szczęście, możemy poradzić sobie sami za pomocą nowoczesnego urządzenia do masażu. Masażery posiadają różne funkcje i oferują różne rodzaje masażu – masaż wibracyjny, ostukujący, rozgrzewający itd. Osobną kategorią urządzeń są specjalne masażery do stóp.


Zdrowy wygląd - szczoteczka do zębów i do twarzy


Tradycyjna szczoteczka do zębów to już przeszłość. Znacznie skuteczniejsza jest szczoteczka elektryczna. Taki sprzęt pozwoli znacznie skuteczniej czyścić jamę ustną dzięki temu, że łatwiej dociera we wszystkie niedostępne miejsca, a główka szczoteczki obraca się z dużą prędkością, niemożliwą do osiągnięcia przez manualną. Szczoteczkę kupimy już za niecałe 100 zł, chociaż wydanie nawet pięciokrotnie większej kwoty (ale tyle kosztują najbardziej zaawansowane modele) wciąż będzie się bardziej opłacać, niż wydawanie pieniędzy na wizyty u stomatologa! Szczoteczki różnią się od siebie kształtem główki, regulacją prędkości pracy, czy dodatkowymi funkcjami. Niektóre współpracują z aplikacjami mobilnymi na smartfona. To szczególnie popularne w przypadku szczoteczek dla dzieci, gdzie aplikacja motywuje do regularnego szczotkowania, a także podpowiada jak wykonywać tę czynność prawidłowo, w zamian obiecując nagrody!Skoro skuteczniej myjemy zęby, korzystając z urządzenia elektrycznego, czemu nie spróbować podobnej technologii do oczyszczania twarzy? Taka szczoteczka usuwa zanieczyszczenia zamknięte w porach, które uniemożliwiają produktom do pielęgnacji skuteczne działanie. Żeby dokładnie oczyścić skórę całej twarzy, wystarczy jedna minuta. Twarz podzielona jest na kilka stref, a inteligentny zegar dla różnych partii skóry, poprzez krótkie wstrzymanie działania, sygnalizuje, że należy przejść do następnej strefy. Urządzenie automatycznie zatrzymuje się po zakończeniu całego programu oczyszczania twarzy. To podobny patent, jak w przypadku szczoteczek do zębów, które sygnalizują zmianę miejsca szczotkowania co 30 sekund (góra, dół, lewo i prawo – łącznie 2 minuty). Urządzenia do pielęgnacji twarzy mogą posiadać wymienne końcówki (standardowa, do skóry wrażliwej i masująca), regulację prędkości pracy, oraz zróżnicowaną pojemność baterii. Za taki sprzęt zapłacimy od 100 do 500 zł.


Zdrowa dieta


Wszystkie ciężkie treningi i zabiegi upiększające, na nic by się nie zdały, gdyby nie zdrowa dieta. I nie chodzi tu wyłącznie o to, żeby się nie objadać i nie spożywać zbyt wiele kalorii każdego dnia. Równie ważne jest dostarczenie organizmowi zróżnicowanej, zbilansowanej diety, pełnej wartościowych składników. Jak to zrobić, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na gotowanie. Jest kilka sprawdzonych patentów!

Powszechnie wiadomo, że należy unikać potraw smażonych, natomiast najzdrowsze są dania przyrządzame na parze. Najprościej je przygotowywać mając w domu parowar. Gotowanie za pomocą tego urządzenia, sprowadza się do wyboru składników, umieszczenia ich w pojemniku i nastawienia odpowiedniego czasu.

Najlepsze parowary posiadają także szereg innych funkcji poza gotowaniem na parze. Potrafią na przykład rozmrażać, grillować, dusić, a nawet przygotowywać tosty! Niektóre modele, takie jak na przykład parowar ZELMER ZSC1600X, posiadają także specjalne programy do delikatnego gotowania, z zachowaniem maksymalnej ilości składników odżywczych. Poza tym, wybierając idealny parowar, należy kierować się mocą urządzenia (im większa, tym szybciej nagrzeje się i przygotuje ulubiony posiłek), a także dodatkowym wyposażeniem, takim jak pojemniki na ryby, ryż, przyprawy itd.

Następni sprzymierzeńcy w kuchni to z pewnością koktajlery i blendery ręczne. Za pomocą tych urządzeń, przygotujemy samodzielnie zdrowe koktajle, zupy i sosy. W końcu, nie ma to jak domowy sok, własnoręcznie przygotowany chłodnik albo smoothie.

Zdrowie jest bezcenne. Ale żeby o nie zadbać oprócz silnej woli i odpowiedniej motywacji, warto mieć także kilka przydatnych urządzeń, które bardzo pomagają w zdrowym odżywianiu, regularnych treningach i pielęgnacji ciała. Posiadanie odpowiedniego sprzętu, nie zastąpi siły zdrowych nawyków, ale z drobną pomocą możemy je w sobie wykształcić. Technologia, zamiast w tym przeszkadzać, może przecież pomóc!


powrót