Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak zabezpieczyć dom podczas naszego urlopu?

Jak powszechnie wiadomo, okazja czyni złodzieja. W chwili, gdy my odpoczywamy tysiące kilometrów od domu, złodzieje właśnie mogą się do nas włamywać. Zorganizowane grupy wyspecjalizowane w tego rodzaju działalności pracują coraz sprawniej. Zazwyczaj doskonale wiedzą, kiedy dom lub mieszkanie jest puste i potrafią działać bardzo dyskretnie. Na szczęście, w starciu z włamywaczami nie stoimy na straconej pozycji. Wręcz przeciwnie! Rozwój technologii pozwala nam na tyle skutecznie zabezpieczyć własne mienie, żeby spać spokojne podczas wakacji. W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą? Przedstawiamy listę przydatnych urządzeń i czujników.

Domowy monitoring – taniej, niż myślisz!

Jeszcze niedawno monitoring był stosowany głównie w przypadku obiektów przemysłowych, magazynów, centrów handlowych, banków. Odkąd rozpowszechniły się kamery cyfrowe w miejsce analogowych, sprzęt do monitoringu stał się o wiele tańszy i bardziej dostępny. Urządzenie, które nagrywa cyfrowy obraz i wyświetla go online w ramach sieci domowej to kamera IP. Kamery tego rodzaju charakteryzują się szerokim kątek widzenia oraz wysoką rozdzielczością. Jedynie przy słabym świetle rejestrują obraz wyraźnie słabiej od tradycyjnych, niemniej jednak, nie jest to regułą, ponieważ mamy także kamery ze specjalnym trybem nocnym. Jak łato się domyślić, samo przekazywanie obrazu nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ nikt nie jest w stanie cały czas wpatrywać się w transmisję z własnego domu. Dlatego kamery IP posiadają także możliwości komunikacji z użytkownikiem – najczęściej jest to wysłanie powiadomienia w przypadku wykrycia niepożądanej aktywności w polu widzenia kamery. To, jakie konkretnie urządzenie (lub zestaw urządzeń) wybrać, zależy od tego w jaki sposób kamery będą ustawione i jaki obszar mają monitorować. Możemy wybierać z modeli o stałej pozycji oraz ruchomych, a także zewnętrznych i wewnętrznych. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych.

Zestaw czujników dla bezpieczeństwa

Domowy monitoring możemy uzupełnić o zestaw czujników, które będą alarmować w przypadku zaistnienia potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Czujnik otwarcia zarejestruje otwarcie drzwi lub okna, informując o zdarzeniu w aplikacji. Bardzo przydatny jest także czujnik zbicia szyby, bo powszechnie wiadomo, że bardzo często zamiast siłować się z drzwiami, złodzieje dostają się do domu przez okno – zwłaszcza na parterze! Urządzenie wyposażone jest w mikrofon, który aktywa unikalne częstotliwości dźwięku generowanego przez pękające szkło. Co ciekawe, baterie w czujnikach są bardzo wydajne, bo możemy ich nie wymieniać nawet przez 12 miesięcy. Kolejny element wspierający bezpieczeństwo to czujnik ruchu.

Inteligentne żarówki

Po czym poznać, że nikogo nie ma w domu? Najczęstszym sygnałem, że dom lub mieszkanie pozostaje puste, są zgaszone światła, w sytuacji, gdy u sąsiadów jest jasno. Kiedyś starano się na czas wyjazdu pozostawiać przynajmniej jedno zapalone światło, które było zapalone cały czas. Sposób, chociaż bardzo prosty, nie jest wolny od wad. Z pewnością jest kosztowny, ponieważ palenie światła bez przerwy na przykład przez tydzień może się odbić na budżecie. Poza tym, drobne oszustwo jest stosunkowo łatwo rozpoznać w przypadku dokładnej obserwacji. Złodzieje wcześniej czy później zorientują się, że światło pali się tylko w jednym pomieszczeniu, a w dodatku - nigdzie nie widać ani nie słychać domowników. Znacznie skuteczniejsze wydaje się zdalne zarządzenie oświetleniem. Posiadając inteligentne żarówki, możemy z poziomu smartfona włączać i wyłączać światło, a także sterować jego mocą i barwą. Przykłady takich inteligentnych i funkcjonalnych rozwiązań to na przykład żarówka OSSO Smart albo żarówka MANTA Smart LED Bulb.

Czy zastosowanie kilku wybranych urządzeń zapewnia całkowite bezpieczeństwo? Tego nie można powiedzieć z absolutną pewnością. Dlatego dla własnego komfortu warto sięgać także o inne środki zapobiegawcze. O dłuższym wyjeździe najlepiej poinformować swoich sąsiadów, aby zwracali uwagę na nieznajomych kręcących się wokół i inne niepokojące sygnały. Poza tym, na czas wyjazdu można ubezpieczyć zarówno samą nieruchomość, jak również majątek znajdujący się na miejscu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]