Jak zabezpieczyć dom podczas naszego urlopu?

Jak powszechnie wiadomo, okazja czyni złodzieja. W chwili, gdy my odpoczywamy tysiące kilometrów od domu, złodzieje właśnie mogą się do nas włamywać. Zorganizowane grupy wyspecjalizowane w tego rodzaju działalności pracują coraz sprawniej. Zazwyczaj doskonale wiedzą, kiedy dom lub mieszkanie jest puste i potrafią działać bardzo dyskretnie. Na szczęście, w starciu z włamywaczami nie stoimy na straconej pozycji. Wręcz przeciwnie! Rozwój technologii pozwala nam na tyle skutecznie zabezpieczyć własne mienie, żeby spać spokojne podczas wakacji. W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą? Przedstawiamy listę przydatnych urządzeń i czujników.

Domowy monitoring – taniej, niż myślisz!

Jeszcze niedawno monitoring był stosowany głównie w przypadku obiektów przemysłowych, magazynów, centrów handlowych, banków. Odkąd rozpowszechniły się kamery cyfrowe w miejsce analogowych, sprzęt do monitoringu stał się o wiele tańszy i bardziej dostępny. Urządzenie, które nagrywa cyfrowy obraz i wyświetla go online w ramach sieci domowej to kamera IP. Kamery tego rodzaju charakteryzują się szerokim kątem widzenia oraz wysoką rozdzielczością. Jedynie przy słabym świetle rejestrują obraz wyraźnie słabiej od tradycyjnych, niemniej jednak, nie jest to regułą, ponieważ mamy także kamery ze specjalnym trybem nocnym. Jak łatwo się domyślić, samo przekazywanie obrazu nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ nikt nie jest w stanie cały czas wpatrywać się w transmisję z własnego domu. Dlatego kamery IP posiadają także możliwości komunikacji z użytkownikiem – najczęściej jest to wysłanie powiadomienia w przypadku wykrycia niepożądanej aktywności w polu widzenia kamery. To, jakie konkretnie urządzenie (lub zestaw urządzeń) wybrać, zależy od tego w jaki sposób kamery będą ustawione i jaki obszar mają monitorować. Możemy wybierać z modeli o stałej pozycji oraz ruchomych, a także zewnętrznych i wewnętrznych. 

Jakie kamery IP polecamy?

Ceny tego typu urządzeń wyraźnie spadły, dzięki czemu stały się one bardziej dostępne niż wcześniej. Ciekawe propozycje ma na przykład chiński gigant XIAOMI, oferujący solidne i niedrogie sprzęty także w tej kategorii.

Dobrym wyborem będzie na przykład kamera IP XIAOMI MiJia Home Security Camera Basic. To urządzenie umożliwia nagrywanie także nocą dzięki wykorzystaniu filtra podczerwieni. Sprzęt zainstalowany na ścianie lub pod sufitem ma łączność Wi-Fi, co umożliwia obsługiwanie kamery smartfonem i oglądanie transmisji na żywo. Pole widzenia kamery to 130 stopni.

Inna opcja to kamera panoramiczna, która nagrywa w trybie 360 stopni. XIAOMI MiJia 360° Home Security Camera Pro pozwala dostosować  harmonogram monitorowania i kąty widzenia w aplikacji. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek zmiany, 10-sekundowe wideo zostanie zapisane na smartfonie. Warto także zaznaczyć, że kamera wykorzystuje technologię anten telefonii komórkowej dla uzyskania najwyższej wydajności RF. Obraz podczas zdalnego podglądu jest krystalicznie czysty i pozbawiony zakłóceń. Jego maksymalna rozdzielczość to 1920 x 1080.

Co ciekawe, elementem zwiększającym bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu, może być także wideodomofon. Oczywiście, podstawowa funkcja tego urządzenia to podgląd na osobę dzwoniącą do drzwi, gdy jesteśmy w środku, niemniej jednak, zdalny podgląd, gdy jesteśmy wiele kilometrów dalej, także jest możliwy. Wszystko dzięki łączności z siecią Wi-Fi i odpowiednio skonfigurowanej aplikacji w telefonie. Zwrotne połączenie audio, pozwoli na rozmowę z osobą dzwoniącą. Dzięki dalekiemu zasięgowi podświetlenia, można za pośrednictwem wideodomofonu zobaczyć także najbliższą okolicę, co w nocy ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa. Pomijając już możliwość zwrócenia uwagi na potencjalnych włamywaczy, dzięki temu rozwiązaniu nie przegapimy także wizyty kuriera! Jeśli te możliwości brzmią intrygująco, warto sięgnąć po takie urządzenie, jak wideodomofon IP FERGUSON FS1DB.