MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak zabezpieczyć dom podczas naszego urlopu?

Jak powszechnie wiadomo, okazja czyni złodzieja. W chwili, gdy my odpoczywamy tysiące kilometrów od domu, złodzieje właśnie mogą się do nas włamywać. Zorganizowane grupy wyspecjalizowane w tego rodzaju działalności pracują coraz sprawniej. Zazwyczaj doskonale wiedzą, kiedy dom lub mieszkanie jest puste i potrafią działać bardzo dyskretnie. Na szczęście, w starciu z włamywaczami nie stoimy na straconej pozycji. Wręcz przeciwnie! Rozwój technologii pozwala nam na tyle skutecznie zabezpieczyć własne mienie, żeby spać spokojne podczas wakacji. W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą? Przedstawiamy listę przydatnych urządzeń i czujników.

Domowy monitoring – taniej, niż myślisz!

Jeszcze niedawno monitoring był stosowany głównie w przypadku obiektów przemysłowych, magazynów, centrów handlowych, banków. Odkąd rozpowszechniły się kamery cyfrowe w miejsce analogowych, sprzęt do monitoringu stał się o wiele tańszy i bardziej dostępny. Urządzenie, które nagrywa cyfrowy obraz i wyświetla go online w ramach sieci domowej to kamera IP. Kamery tego rodzaju charakteryzują się szerokim kątem widzenia oraz wysoką rozdzielczością. Jedynie przy słabym świetle rejestrują obraz wyraźnie słabiej od tradycyjnych, niemniej jednak, nie jest to regułą, ponieważ mamy także kamery ze specjalnym trybem nocnym. Jak łatwo się domyślić, samo przekazywanie obrazu nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ nikt nie jest w stanie cały czas wpatrywać się w transmisję z własnego domu. Dlatego kamery IP posiadają także możliwości komunikacji z użytkownikiem – najczęściej jest to wysłanie powiadomienia w przypadku wykrycia niepożądanej aktywności w polu widzenia kamery. To, jakie konkretnie urządzenie (lub zestaw urządzeń) wybrać, zależy od tego w jaki sposób kamery będą ustawione i jaki obszar mają monitorować. Możemy wybierać z modeli o stałej pozycji oraz ruchomych, a także zewnętrznych i wewnętrznych. 

Jakie kamery IP polecamy?

Ceny tego typu urządzeń wyraźnie spadły, dzięki czemu stały się one bardziej dostępne niż wcześniej. Ciekawe propozycje ma na przykład chiński gigant XIAOMI, oferujący solidne i niedrogie sprzęty także w tej kategorii.

Dobrym wyborem będzie na przykład kamera IP XIAOMI MiJia Home Security Camera Basic. To urządzenie umożliwia nagrywanie także nocą dzięki wykorzystaniu filtra podczerwieni. Sprzęt zainstalowany na ścianie lub pod sufitem ma łączność Wi-Fi, co umożliwia obsługiwanie kamery smartfonem i oglądanie transmisji na żywo. Pole widzenia kamery to 130 stopni.

Inna opcja to kamera panoramiczna, która nagrywa w trybie 360 stopni. XIAOMI MiJia 360° Home Security Camera Pro pozwala dostosować  harmonogram monitorowania i kąty widzenia w aplikacji. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek zmiany, 10-sekundowe wideo zostanie zapisane na smartfonie. Warto także zaznaczyć, że kamera wykorzystuje technologię anten telefonii komórkowej dla uzyskania najwyższej wydajności RF. Obraz podczas zdalnego podglądu jest krystalicznie czysty i pozbawiony zakłóceń. Jego maksymalna rozdzielczość to 1920 x 1080.

Co ciekawe, elementem zwiększającym bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu, może być także wideodomofon. Oczywiście, podstawowa funkcja tego urządzenia to podgląd na osobę dzwoniącą do drzwi, gdy jesteśmy w środku, niemniej jednak, zdalny podgląd, gdy jesteśmy wiele kilometrów dalej, także jest możliwy. Wszystko dzięki łączności z siecią Wi-Fi i odpowiednio skonfigurowanej aplikacji w telefonie. Zwrotne połączenie audio, pozwoli na rozmowę z osobą dzwoniącą. Dzięki dalekiemu zasięgowi podświetlenia, można za pośrednictwem wideodomofonu zobaczyć także najbliższą okolicę, co w nocy ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa. Pomijając już możliwość zwrócenia uwagi na potencjalnych włamywaczy, dzięki temu rozwiązaniu nie przegapimy także wizyty kuriera! Jeśli te możliwości brzmią intrygująco, warto sięgnąć po takie urządzenie, jak wideodomofon IP FERGUSON FS1DB.


Zestaw czujników dla bezpieczeństwa

Domowy monitoring możemy uzupełnić o zestaw czujników, które będą alarmować w przypadku zaistnienia potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Czujnik otwarcia zarejestruje otwarcie drzwi lub okna, informując o zdarzeniu w aplikacji. Bardzo przydatny jest także czujnik zbicia szyby, bo powszechnie wiadomo, że bardzo często zamiast siłować się z drzwiami, złodzieje dostają się do domu przez okno – zwłaszcza na parterze! Urządzenie wyposażone jest w mikrofon, który aktywa unikalne częstotliwości dźwięku generowanego przez pękające szkło. Co ciekawe, baterie w czujnikach są bardzo wydajne, bo możemy ich nie wymieniać nawet przez 12 miesięcy. Kolejny element wspierający bezpieczeństwo to czujnik ruchu.

Inteligentne żarówki

Po czym poznać, że nikogo nie ma w domu? Najczęstszym sygnałem, że dom lub mieszkanie pozostaje puste, są zgaszone światła, w sytuacji, gdy u sąsiadów jest jasno. Kiedyś starano się na czas wyjazdu pozostawiać przynajmniej jedno zapalone światło, które było zapalone cały czas. Sposób, chociaż bardzo prosty, nie jest wolny od wad. Z pewnością jest kosztowny, ponieważ palenie światła bez przerwy na przykład przez tydzień może się odbić na budżecie. Poza tym, drobne oszustwo jest stosunkowo łatwo rozpoznać w przypadku dokładnej obserwacji. Złodzieje wcześniej czy później zorientują się, że światło pali się tylko w jednym pomieszczeniu, a w dodatku - nigdzie nie widać ani nie słychać domowników. Znacznie skuteczniejsze wydaje się zdalne zarządzenie oświetleniem. Posiadając inteligentne żarówki, możemy z poziomu smartfona włączać i wyłączać światło, a także sterować jego mocą i barwą. Przykłady takich inteligentnych i funkcjonalnych rozwiązań to na przykład żarówka OSSO Smart albo żarówka MANTA Smart LED Bulb.

Inteligentne ogrzewanie

Tak samo jak oświetleniem, możemy także zdalnie zarządzać temperaturą w całym domu albo w konkretnych pomieszczeniach. Umożliwi to zestaw startowy DANFOSS Link 014G0501. W skład zestawu wchodzi sterownik centralny oraz trzy termostaty connect. Sprzęt umożliwia programowanie harmonogramów codziennego ogrzewania dla każdego pomieszczenia. Na czas wyjazdu, kluczowa będzie jednak Funkcja Nieobecność, która utrzymuje temperaturę pomieszczeń na poziomie określonym przez użytkownika. Wystarczy określić okres nieobecności, a system Danfoss Link automatycznie ustawi temperatury w każdym pokoju. 

Czy zastosowanie kilku wybranych urządzeń zapewnia całkowite bezpieczeństwo? Tego nie można powiedzieć z absolutną pewnością. Dlatego dla własnego komfortu, warto sięgać także po inne środki zapobiegawcze. O dłuższym wyjeździe najlepiej poinformować swoich sąsiadów, aby zwracali uwagę na nieznajomych kręcących się wokół i inne niepokojące sygnały. Poza tym, na czas wyjazdu można ubezpieczyć zarówno samą nieruchomość, jak również majątek znajdujący się na miejscu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]